MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

YAŞANMA İHTİMALİ OLMAYAN ARTIŞ ÜZERİNDEN ORMANLARI YOK ETMEYİN! (YENİ GÜN) 
Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, AK Parti tarafından Kınık`ta istihdam müjdesi olarak sunulan termik santralle ilgili açıklama yaptı.
 

Termik santralin seçim vaadi olarak sunulamayacağı belirtilen açıklamada, "Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, İzmir‘in Kınık ilçesinde kurulacak termik santral ile bin kişiye istihdam sağlanacağını iddia etti. Kınıklılara istihdam müjdesi olarak sunulan 700 MV‘lıktermik santral için Polyak Eynez Enerji Üretim Madencilik AŞ, 2015 yılında EPDK‘ya başvurarak ön lisans almıştı. Kayıtlarda bu santral için birincil kaynak olarak "yerli kömür" kullanılacağı belirtilmektedir. KınıkTES olarak kayıtlara geçen bu santral için alınan ön lisans, 11 Temmuz 2019 tarihinde sonlandırılmıstır" denildi. Şirketin Kınık‘ta yer altı linyit işletmesi olduğu belirtilen açıklamada ayrıca şu ifadeler kaydedildi: Şirket bölgede kömüre dayalı termik santral kurmak için Bakanlıktan 2017 yılında "ÇED olumlu" kararı almıştı. Andık Devlet Ormanı‘nın bulunduğu bölgede kül depolama tesisi için de izin verilmişti. İzmir 6. İdare Mahkemesi, Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi‘nin açtığı dava sonunda Ocak 202Tde termik santral ve düzenli depolama alanı kurulmasına olanak sağlayan 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planlarını iptal etti. Bugün çalışır durumda kalmaları içinfonlanması gereken santraller giderek daha fazla yük haline gelmektedir. Alım garantileriyle kurdurulan doğal gaz ve kömür santrallerinin yenilerine ihtiyaç yoktur. Gerekyıllık toplam tüketim gerek anlık ihtiyaç ve gerekse elektrik şebekesi sisteminin işlerliği açısından Kınık‘ta bu büyüklükte bir üretim tesisine ihtiyaç yoktur. Önerilen proje, şehrin İklim-Nötr ve Akıllı Şehirler Misyonu açısından da kabul edilemez. Elektrik talebinde yaşanma ihtimali olmayan astronomik bir artış gerekçe gösterilerek Andık Devlet Ormanı başta olmak üzere yaşam alanlarının günübirlik siyasi kararlarla tahrip edilmesinin önüne geçilmelidir.

(YENİ GÜN, 22.03.2024)

 KALICI YAZ SAATİ UYGULAMASINDAN ACİLEN VAZGEÇİLMELİ (ANKA)

15.05.2024
 


Çok Okunanlar


YENİLENEBİLİR ENERJİ TEKNOLOJİLERİ SEMPOZYUMU - PROGRAM / KAYIT

SAYI 408: YERLİ KAYNAK, YERLİ TEKNOLOJİ!

SEMİNER: OTOMASYONUN GELECEĞİ

SÖYLEŞİ: YENİ GÖÇ YASASI VE ALMANYA`DA MÜHENDİSLİK

ÇEVRİMİÇİ SEMİNER: KABLOLAR - GİZLİ KAHRAMANLARIMIZ

EMO-GENÇ VOLT ELEKTRİK MOTORLARI TEKNİK GEZİ

ADALET NÖBETİNE ÇAĞRI: #GEZİYEOZGURLUK

YAŞASIN 1 MAYIS: EMEK BİZİM, GELECEK BİZİM

SEMİNER: SİSMİK ZON ASANSÖRLER VE HESAPLAMALARI

YENİLENEBİLİR ENERJİ TEKNOLOJİLERİ SEMPOZYUMU DÜZENLEDİ

Okunma Sayısı: 17


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.