MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

EPDK`DAN ENERJİ ŞİRKETLERİNE FAİZSİZ ÖDEME KIYAĞI! DESTEK DEPREMZEDEYE DEĞİL, ENERJİ ŞİRKETLERİNE (GÜNLÜK EVRENSEL)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
EPDK`nın enerji şirketlerine faizsiz borç ödeme imkanı tanıyan kararı resmi gazetede yayımlandı. Mali yükün kime nasıl fatura edileceğinin belli olmadığına dikkat çeken Elektrik Mühendisleri Odası, `Elektrik enerjisi üretim, dağıtım ve iletimi yeniden kamu hizmeti olarak yapılandırılmalıdır` dedi.
 

 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) deprem bölgesinde faaliyet yürüten enerji şirketleri için teşvik açıkladı. Karara göre 6 Şubat sonrası afet bölgesi ilan edilen şehirlerde faaliyet gösteren dağıtım lisansı sahibi tüzel kişiler, görevli tedarik şirketleri, organize sanayi bölgelerinin (OSB) doğrudan veya dolaylı ortağı olduğu tedarik şirketlerinin avans ödemeleri erteleniyor; eylül 2024 sonuna kadar temerrüt faizi uygulanmıyor. EPDK‘nin kararı 29 Mart 2024 Cuma günü Resmi Gazete‘de yayımlandı. Konuya dair açıklama yapan Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) şirketlere sağlanan faizsiz borç ödeme imkanının depremzedelere sağlanmadığına dikkat çekerek karara tepki gösterdi. Depremden bir ay sonra depremzedelerin yerleştirildiği çadırkentlere elektrik sayaçları takılmaya başlanmıştı.

Enerji üretim şirketlerinin, gerçekleştirdikleri elektrik üretiminin maliyetini bir sonraki gün EPİAŞ‘ın yapacağı avans ödemeyle finanse ettiğini ifade eden EMO, "Normal şartlarda bir gün sonra yapılan avans ödemeleri toplanarak asıl faturadan düşülüyordu. Piyasa yönetim sistemi aracılığıyla nihai uzlaştırma bildirimini takip eden altıncı iş günü içinde aylık faturalar ödenmektedir. Avans ödemelerinin yapılamaması durumunda da aylık olarak faturalara temerrüt faizi de eklenmektedir. Diğer tedarik şirketleri günlük olarak iletilen avans bedellerini öderken, karar kapsamında kalan tedarik şirketleri ise faizsiz bir erteleme imkanına sahip oldular. Özetle EPDK, bu şirketlere günlük ödemelerim, nisan-eylül 2024 dönemini kapsayacak şekilde 6 ay boyunca faizsiz olarak ay sonuna öteleme olanağı yarattı" dedi.

YÜK KİME, NASIL DAĞITILACAK BELLİ DEĞİL

Kâr veya zarar etmemesi gereken EPİAŞ‘ın bu tip durumlarda kullanılmak üzere yedek akçesi olmadığına dikkat çeken EMO, tedarik şirketlerine yönelik ertelemenin sisteme getireceği yükün nasıl dağıtılacağının da belirsiz olduğuna dikkat çekti.

Alınan kararın avans ödemelerinin kaldırılması için EPDK‘ye yönelik gerçekleştirilen lobi çalışmalarının bir sonucu olduğunu ifade eden EMO, "EPDK‘nin farklı sermaye gruplarının ve lobilerin birbiriyle çelişen çıkarlarını dengelemek için mevzuatı şekillendirmesine artık izin verilmemelidir. Piyasa oyuncularının günlük finansal sorunlarını çözmeyi tek amaç edinen EPDK‘nin kamu kaynaklarını bir bahaneyle, dilediği şirkete aktarmasının önüne geçilmelidir" denildi.

‘ENERJİ ÜRETİMİ KAMU HİZMETİ OLARAK YAPILANDIRILMALIDIR‘

Depremzede yurttaşlara sağlanmayan faizsiz fatura öteleme olanağının bazı şirketlere kullandırılmasının kabul edilemez olduğunu ifade eden EMO, "Elektrik enerjisi kâr odaklı sıradan bir ticari faaliyet alanı olmaktan çıkartılarak, yeniden kamu hizmeti olarak yapılandırılmalıdır. Farklı sermaye gruplarının günübirlik çıkarlarını dengelemeye odaklanan EPDK kapatılarak enerji yönetimi, ticari ve siyasi müdahalelerden uzak özerk bir yapıya devredilmelidir. Acilen kamunun yatırım yapmasının önündeki engeller kaldırılarak üretim, iletim ve dağıtımıyla entegre bir kamu tekeli kurulmalıdır" denildi.

RUHSATLI JEOTERMAL ALANI İHALEYE ÇIKARILDI

MADEN Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA), Sivas merkeze bağlı Gaziköy‘de 1 ruhsatlı jeotermal alanı ihale çıkardı. İlan Resmi Gazete‘nin dünkü sayısında yayımlandı. İlana göre Gaziköy‘de "48. Etap" olarak adlandırılan ruhsatlı jeotermal alanının ihalesi kapalı teklif usulüyle yapılacak. İhalenin muhammen bedeli 21 milyon 518 bin lira.


 TELE 1- SABAH PUSULASI

28.03.2024
 


Çok Okunanlar


DEPREMZEDEYE DEĞİL ENERJİ ŞİRKETLERİNE DESTEK

KTMMOB EMO YENİ YÖNETİM KURULU BELİRLENDİ

SİNOP NÜKLEER GÜÇ SANTRALI İNADINDAN VAZGEÇİLMELİDİR   

TELE 1- SABAH PUSULASI

EMO HASAN BALIKÇI ONUR ÖDÜLܒNÜN SAHİBİ MÜCELLA YAPICI OLDU

EMO, SİNOP NGS NAZIM İMAR PLANI İÇİN İPTAL DAVASI AÇACAK (BAŞKENT GAZETESİ)

GÜNEŞ VAR ETTİ, SANTRALI YOK EDECEK (BİRGÜN)

NİTELİKLİ YAĞMA (GÜNLÜK EVRENSEL)

EMO: SİNOP NGS PROJESİNDEN VAZGEÇİLMELİ (ENERJİGUNLUGU.NET)

YAPICIYA EMO`DAN ÖDÜL, TÖREN 26 NİSAN`DA (CUMHURİYET)

Okunma Sayısı: 19


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.