MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

GEZİ DİRENİŞİ 11 YAŞINDA


GÜNDEM

 
2013 yılında Taksim Gezi Parkı`ndaki ağaçların kesilmemesi için başlayan ve tüm yurda eylemlerle yayılan Gezi Direnişi’nin 11. Yıldönümü kutlanırken, yapılan açıklamalarda Gezi Davası’nda yaşanan haksızlıkların son bulması ve eşitlik, özgürlük, adalet ve demokrasi çağrısında bulunuldu.
 

 

İstanbul`da 2013 yılında Gezi Parkı`na Topçu Kışlası yapılması için başlatılan inşaat çalışmalarını protesto için düzenlenen, güvenlik güçlerinin sert müdahalesinin ardından da adım adım tüm Türkiye`ye yayılan en büyük halk eylemi 11 yaşında. Baskı, şiddet ve zorbalığa karşı direnişin adı olan Gezi`nin yıldönümü nedeniyle birçok yerde kutlama yapılırken, Taksim Dayanışması bileşenleri basın toplantısı gerçekleştirdi. TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi`ndeki toplantıda basın açıklamasını, EMO tarafından Hasan Balıkçı Onur Ödülü verilen Mücella Yapıcı okudu.

Açıklamada, 11 yıl önce ülkemiz tarihinin en demokratik, en katılımcı, en barışçı, en feminist, en adaletli, en ekolojist, en genç, en renkli ve en mücadeleci halk hareketinin, dünyadaki ve ülkemizdeki adaletsizliklere karşı Gezi Parkı`nda buluştuğu belirtildi. Gezi`nin ülkemizin siyasal, toplumsal ve kültürel tarihinde silinemeyecek kadar derin ve gökkuşağı gibi renkli bir iz bıraktığı vurgulanarak, "Meydanları dolduran milyonların direnişi tüm renkleriyle dirençliliği, kararlılığı, çok sesli bir ezgiyi, yeryüzü sofrasında sıcak bir paylaşımı, kardeşleşmeyi, umudu simgeledi" denildi.

Tüm bu gerçekliğin karşısında Gezi direnişini darbeyle, terörle ilişkilendirmenin akılla, mantıkla, hukukla ve vicdanla izah edilemeyeceği kaydedilen açıklamada, şöyle denildi:

"Bilinmelidir ki, GEZİ davası ve benzeri tüm siyasi davalarda ‘adalet` mekanizmasını iktidarın siyasi emellerinin aracı haline getirmiş olmak ülkemize yapılan en büyük kötülüklerden biridir. Çünkü Gezi`deki toplumsal refleksi sindirmeye çalışmak; kadın cinayetlerinden, doğa katliamlarına, 1 Mayıs Taksim meydan yasağından, eğitim ve sağlıktaki piyasalaştırma ve yozlaştırma uygulamalarına kadar süren onlarca sorun karşısında tepkisizliği amaçlar. İliç`te milyonlarca ton toprağın altında nefessiz kalan işçilerin haklarına ve hatırasına kayıtsız kalmayı; tam on bir kenti yıkan depremlerin öncesi ve sonrasında yaşanan zafiyetlere, eksikliklere, aksaklıklara göz yummayı ve hepsinden önemlisi binlerce insan enkaz altında iken iktidarı korumak için yaşanan insanlık suçlarına ses çıkarmamayı amaçlar. Gezi`deki toplumsal refleksi sindirmeye çalışmak; tahammül edilemez boyutlara varan hayat pahalılığının ve yüksek enflasyon karşısında bütün emekçilerin ve emeklilerin ücretlerini baskılayarak yoksullaştırmayı hedefleyen ‘sıkılaştırma` politikalarına sessiz kalınmasını amaçlar."

Gezi davasında hukuksuzca hapsedilen Osman Kavala, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Çiğdem Mater ve Mine Özerden için verilen cezaların onaylandığı anımsatılan açıklamada, gezi adına hapiste tutulan herkesin derhal serbest bırakılması istendi. Açıklamada, Gezi direnişinin bu ülkenin dünü değil geleceği olduğu, eşitlik, özgürlük, adalet ve demokrasi için sönmeyecek bir umut olmaya devam edeceği vurgulandı.TELE 1- SABAH PUSULASI

28.03.2024
 


Çok Okunanlar


LAİKLİK DÜŞMANI, GERİCİ MÜFREDATA KARŞI ALANLARDAYIZ

TMMOB 48. DÖNEM OLAĞAN GENEL KURULU BAŞLADI

TEZ-KOOP-İŞ SENDİKASI’NDAN EMO’YA ZİYARET

TMMOB`DE YÖNETİM KURULU ÜYELERİ BELİRLENDİ (CUMHURİYET)

TMMOB 48. OLAĞAN GENEL KURULU TOPLANIYOR!

Okunma Sayısı: 102


Tüm Gündem

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.