MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

ELEKTRİK ZAMMI ÇARPACAK, ENFLASYONU ARTIRACAK! (BİZİM ÇANKIRI)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
Enflasyonla mücadele ediyoruz gerekçesiyle asgari ücrete zam yapmak istemeyen iktidar, vatandaşın elektrik faturasını ise yüzde 38 arttırdı. Zam nedeniyle enflasyon 67 baz puan artacak.
 

 

Elektrik zammı, akaryakıt zammının hemen ardından geldi. 25 Haziran sonrası yapılan bu zam, Temmuz ayı enflasyonuna dahil edilmeyecek. Zam, emekli ve memur için 6 aylık enflasyon farkına da dahil edilmeyecek. Bu da milyonlarca insanın daha düşük maaş artışı alacağı anlamına geliyor.

"Enflasyonu azdırır" diyerek asgari ücret ile en düşük emekli aylığına zam yapmayan ve milyonlarca dar gelirliyi açlığa sürükleyen iktidar, bu yetmemiş gibi elektrik faturalarına yüzde 38 oranında devasa zam yaptı. Zammın yerel seçim nedeniyle önce nisan ayına bırakıldığı, daha sonra da memur ve emeklinin maaş zammını etkilemesin diye temmuza ertelendiği öğrenildi. Zam nisan tarifesinde yapılmış olsa, memurlarla emeklilerin maaş zammı yaklaşık yüzde 0.5 daha yüksek çıkacaktı. Zamanlama milyonlarca vatandaşın aleyhine olacak şekilde ayarlandığı için başta maaşlarına zam alamayacak özel sektör çalışanları ve düşük gelirli emekliler olmak üzere tüm sabit gelirliler bunun yol açacağı zincirleme fiyat artışları karşısında daha fazla ezilecek.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), mesken dahil elektrik tarifelerine yüzde 38‘e varan oranda zam yaptı. 100 kilovatsaat elektrik tüketimi olan bir mesken abonesi için ödenecek tutar 207 lira 23 kuruşa yükseldi. Yeni tarifenin 1 Temmuz 2024 tarihi itibarıyla geçerli olacağını belirten EPDK şu açıklamayı yaptı:

 BAHANE KALKTI

"Enerji üretim maliyetlerinde yaşanan artış nedeniyle nihai elektrik perakende satış fiyatlarında mesken abone grubu için yüzde 38, tarımsal faaliyetler abone grubu için yüzde 30, kamu ve özel hizmetler sektörü abone grubunun düşük kademesi için yüzde 38 ve yüksek kademesi için yüzde 20 oranında artış yapılmıştır." Elektriğe yapılan zamla birlikte iktidarın asgari ücrete zam yapmamak için gerekçe gösterdiği enflasyonla mücadele bahanesinin ortadan kalktığı ifade edildi.

Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Mahir Ulutaş, elektrik zammı yüzünden vatandaşın geçim sıkıntısının artacağını, buna karşılık şirketlere ciddi miktarlarda kaynak aktarılacağını söyledi. Dağıtımın yüzde 100‘ünün, üretimin de yüzde 85‘inin özel şirketlerin elinde olduğunu aktaran Ulutaş, kaynağın hangi şirketlere aktarılacağının zammın yayımlanmasıyla netleşeceğini söyledi. Ulutaş, "Enerji fiyatlarındaki artış sanayi, tarım ve konut üzerinden silsile halinde vatandaş için hayat pahalılığını katlanılamaz hale getirecek" dedi.

 İSO BAŞKANINDAN TEPKİ!

İstanbul Sanayi Odası Başkanı (İSO) Erdal Bahçıvan, açıklanan elektrik zamlarına tepki gösterdi. Bahçıvan, "Bu zam, enflasyonla mücadele inancını sekteye uğratır" dedi. "Fakat bu hassas dönemde elektriğe yüzde 40‘a yaklaşan böylesine yüklü bir zammı; haklı gerekçeleri olsa bile, son yılların en tatsız alışkanlığı olan enflasyonist yaklaşımların değirmenine bir kerte daha su taşımak olarak değerlendiriyorum" diyen Bahçıvan sözlerini, "Elektriğe tek seferde yapılan bu yüklü zamların bundan etkilenen ya da etkilenmeyen her kurum ve kişiye, enflasyonla verilmekte olan mücadeleye karşı direkt inanç kaybettireceğini ve gelecek adına olumsuz bir iz, bir algı bırakacağını düşünüyorum. Bu zam, enflasyonla mücadele inancını sekteye uğratır" dedi.

(Bizim Çankırı; 02.07.2024)


 FLASH TV- ANA HABER

17.07.2024
 


Çok Okunanlar


DAĞITIM BEDELİ FATURAYI ÇÖKERTTİ

DİYARBAKIR-MARDİN YANGINI: GÖZ GÖRE GÖRE FACİA MI?

NÜKLEER RİSKİ SONLANDIRALIM

EMO, DİYARBAKIR VE MARDİN’DE ÇIKAN YANGIN İLE İLGİLİ İNCELEME YAPTI

SZC TV- ÖNCESİ SONRASI

NOW TV- ANA HABER

ULUSAL KANAL- HABERLER

HALK TV- HER AÇIDAN

15 CANIN SORUMLUSU AKP POLİTİKALARI: ELEKTRİK PARSELLENDİ (BİRGÜN)

NOW TV- ANA HABER

Okunma Sayısı: 19


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.