MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

KESİNTİLER MAĞDUR EDİYOR (BİRGÜN)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
Turizm sektöründe her yıl olduğu gibi elektrik kesintisi tedirginliği yaşanıyor. Geçen yıl kesintilerden en çok etkilenen başta Datça ve Marmaris olmak üzere turizm bölgelerinde kesintiler esnafı mağdur ediyor.
 

 

Temmuz ayıyla birlikte turizm sektöründe sezonun en yoğun dönemi başlıyor. Turizmcilerin ve bölgedeki esnafın en büyük endişesi ise yaşanan elektrik kesintileri. Nüfusu artan, yeni iş yerlerinin açıldığı turistik bölgelerde, elektrik iletim hatlarının ise eski olduğu belirtildi. Elektriğe henüz yüzde 38 zam yapılmışken, şirketlerin yatırım yapmamasına esnaflar tepkili.

Yaz aylarında yaşanan elektrik kesintileri ilk olarak bayram haftasında Didim`in Akbük Mahallesinde meydana geldi. 2 gün süren kesintinin ardından bazı elektrikli ev aletlerinin de bozulduğu öğrenildi.

Geçen yıl yaşanan elektrik kesintilerinden en çok etkilenen ilçelerin başında Datça ve Marmaris gelirken, bu yıl da yine benzer sorunların yaşanabileceği ifade ediliyor. Datça`da geçen yıl yaşanan ve günlerce süren elektrik kesintisinden en çok etkilenen esnaflardan biri olan Murat Balıkçı yaptığı açıklamada, "Bu yıl birçok yeni dükkân açıldı. Hatta zincir marketler bile açıldı ve yeni bir elektrik hattı çekilmedi. Var olan hat üzerinden herkes elektrik alıyor. Bu yıl ilçede bir yoğunluk oldu ve elektrik kesilmedi ama geçen yıl yaşayacağımız şeylerin tekrar etmeyeceğinin garantisi yok" dedi.

Balıkçı, "Geçen yıl yaşanan kesintilerden sonra dağıtım şirketi tarafından hiçbir zararımız karşılanmadı. Bizim sezonumuz zaten 2 ay sürüyor ve biz bu sürede kazandığımızla bütün yıl geçinmeye çalışıyoruz."

Pansiyon işleten Yalçın Alçiçek de, "Geçen yıl elde edeceğimiz gelirin yüzde 40`ını kaybettik ancak şirket hiçbir şekilde sorumluluk almadı. Konaklamaya gelen kişiler geceden odalarını boşaltıp gitti. Bu yıl ise gördüğümüz kadarıyla ufak tefek onarımlar dışında ciddi bir yatırım yapılmadı" diye konuştu.

VANTİLATÖR KULLANDILAR

Geçen yıl Muğla`nın Marmaris ve Datça ilçeleri ile Antalya`da yaşanan elektrik kesintileri ve buna bağlı olarak yaşanan su kesintisi turizmcileri olumsuz etkilerken tatile gelen turistler ilçeleri terk etmişti. Ürünleri bozulan esnaflar ise binlerce liralık zarar ederken, elektrik dağıtım şirketi AYDEM`in ise ısınan trafoları vantilatörle serinletmeye çalışması tepki çekmişti.

∗∗∗

ŞİRKETLER YATIRIM YAPMIYOR

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahir Ulutaş, "Yazlık bölgelerde yaz ayları ve kış ayları arasındaki talep farkı fazla oluyor. Dağıtım şirketleri ise durumu maliyet açısından değerlendirip yoğun dönemlerde yaşanacak kesintileri göze alarak yatırım yapmıyor. Özel şirket yatırım yapmayı tercih etmeyebilir ancak enerji bir insan hakkıdır ve elektrik dağıtım işi özelleştirilmemiş olsaydı, kamu bu görevi üstleniyor olsaydı bu yatırımlar yapılabilirdi. Elektriğe sürekli zam yapılıyor, dağıtım şirketlerine kaynaklar aktarılıyor ancak yurttaşlar bu ödemeler karşısında yeterli hizmet alamıyor" dedi.

(Birgün; 04.07.2024)


 FLASH TV- ANA HABER

17.07.2024
 


Çok Okunanlar


DAĞITIM BEDELİ FATURAYI ÇÖKERTTİ

DİYARBAKIR-MARDİN YANGINI: GÖZ GÖRE GÖRE FACİA MI?

NÜKLEER RİSKİ SONLANDIRALIM

EMO, DİYARBAKIR VE MARDİN’DE ÇIKAN YANGIN İLE İLGİLİ İNCELEME YAPTI

SZC TV- ÖNCESİ SONRASI

NOW TV- ANA HABER

ULUSAL KANAL- HABERLER

HALK TV- HER AÇIDAN

15 CANIN SORUMLUSU AKP POLİTİKALARI: ELEKTRİK PARSELLENDİ (BİRGÜN)

NOW TV- ANA HABER

Okunma Sayısı: 22


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.