MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

AKTAŞ ELEKTRİK'TE HUKUK SÜRECİ (MİLLİYET, 07.06.2002)


YAZILI BASINDA ODAMIZ

 
Ne liderler zirvesi, ne siyaset tartışması... İnanın bunları yazmayacağız. Piyasa profesyonelleri zaten gelişmeleri izliyor, piyasalarda yaprak kıpırdamıyor. Oysa bizim gündemimiz belli, kördüğüme dönüşmüş bir konu:
"Aktaş Elektrik."

 

Anlayacağınız, 13 bin 600 yatırımcı için uzun mücadele gerektiren bir süreç yine başladı. Mübarek yatırımcı maraton koşucusu oldu. Çözüm yolları zor, çetin, çetrefilli... Biliyorsunuz; Aktaş Elektrik'te artık ipler Enerji Bakanlığı'nın elinde. Bakanlar Kurulu, 21 Nisan'da Aktaş Elektrik'e verdiği imtiyazı iptal etti.
Ortada kala kalan yatırımcılar da hukukçulara danıştı. Danışmayan ne yapacağını bilemeden bekliyor.
O halde ne olacak, ne yapılacak? Yatırımcıların adresi; Borsa Yatırımcılar Derneği. Dernek, 5 avukatla Aktaş konusunu gündemine aldı. Çalışmalar sürüyor.
Ancak küçük noktalar var. Biz de bu noktaları sizlere aktarmak durumundayız.
Bakanlar Kurulu'nun "imtiyaz hakkını" iptal etmesiyle başlayan süreçte hukukçuların görüşü; yatırımcılar, Enerji Bakanlığı, Sermaye Piyasası Kurulu'na bir dilekçe vererek durumlarıyla ilgili bilgi almak için müracaat etmeleri gerekiyordu. Ayrıca Aktaş yönetimi hakkında da dava açma hakları var.


Dava açma süresi sona eriyor
Eğer yapılan bu müracaata yanıt gelmemişse yapılacak iş, 60 günlük yasal süre içinde yatırımcıların dava açma yoluna gitmeleriydi. Bu süre 21 Haziran'da bitiyor. Biz de Aktaş mağdurlarını süre konusunda uyarıyoruz. Fakat bir konu daha var. O da temettüler.
Borsa Yatırımcılar Derneği bu konuda çaba harcadı. Ve 2000 yılında 11 bin lira, 2001 yılında 17 bin lira olan ve ödenmeyen temettüler için icra takibi başlattı. Faiziyle birlikte 40 bin liraya ulaşan temettü az para değil. En azından zarar eden yatırımcı için bir ölçüde telafi yolu. Tabii ki temetülerle ilgili gelişmede adres belli: Aktaş Elektrik yönetimi. Eğer Aktaş Elektrik yönetimi dağıtmadığı temettüleri ödemeyi kabul etmezse sonuçta yatırımcılar inkar tazminatını da alma hakkına sahipler. BORYAD'a hizmet veren 5 avukat temettü konusunda yatırımcılardan masraf, harç parası istemiyor. Sadece bu çalışmanın sonucu kazanılan temettüden yüzde 8 pay istiyorlar.
İşte konuyla ilgili olarak aracı kurum sahipleri ve yöneticilerine de geçen hafta mektup gönderildi. "Ve herkes bu konuda yatırımcısına ulaşsın, bu bilgi iletilsin, yatırımcılar da buna göre karar versin dendi." Bütün bu yazdıklarımızın özeti; yatırımcılar aracı kurumlarınızla temasa geçecek, konuyla ilgili bilgi isteyecek ve gereken neyse bireysel olarak kararınızı vereceksiniz.

Meliha OKURTELE 1- SABAH PUSULASI

28.03.2024
 


Çok Okunanlar


LAİKLİK DÜŞMANI, GERİCİ MÜFREDATA KARŞI ALANLARDAYIZ

TMMOB 48. DÖNEM OLAĞAN GENEL KURULU BAŞLADI

TEZ-KOOP-İŞ SENDİKASI’NDAN EMO’YA ZİYARET

EMO BİTİRME PROJELERİ SERGİSİ DÜZENLEYECEK

EMO YÖNETİM KURULU BAŞKANI MAHİR ULUTAŞ HALK TV YAYININA KATILACAK

DİYARBAKIR-MARDİN YANGINI: GÖZ GÖRE GÖRE FACİA MI?

TMMOB`DE YÖNETİM KURULU ÜYELERİ BELİRLENDİ (CUMHURİYET)

TMMOB 48. OLAĞAN GENEL KURULU TOPLANIYOR!

Okunma Sayısı: 1630


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.