MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

SAYAÇLI VURGUN (STARGAZETE, 12.06.2002)


YAZILI BASINDA ODAMIZ

 
TEDAŞ, 2001 sonunda yeni abonelere elektronik sayaç zorunluluğu getirdi. Kararın, piyasadaki tek elektronik sayaç üreticisi Kaan için alındığı ortaya çıktı.
 

Hatta Başarı Holding'in şirketi olan ve 35 dolarlık sayaçları 75 dolara satan Kaan'ın, bu kararla ilgili yönetmeliği TEDAŞ bürokratlarıyla birlikte hazırladığı iddia ediliyor.

Tek firmaya imtiyaz
TÜRKİYE'DE enerji sektörünün geleceğini dışa bağımlı hale getirerek Rus ve İran doğal gazına teslim eden Enerji Bakanlığı, Türk halkına dünyanın en pahalı elektriği satmakla kalmadı, kademelendirilmiş satış fiyatı ve güç bedeli gibi değişik adlarla bunu daha da katmerleştirdi. Enerji Bakanlığı, geçen yıl da sessiz sedasız 'akıllı sayaç' olarak nitelendirilen elektronik sayaç uygulamasını zorunlu hale getirdi. Enerji Bakanlığı'na bağlı TEDAŞ'ın bu kararı, enerji sektöründe büyük çalkantıya neden oldu ve yeni aboneler için zorunlu kılınan bu kararın kime, nasıl bir çıkar sağladığı sorularını gündeme getirdi.

Yönetmelik tartışmalı
KARARIN çıktığı dönemde Türkiye'de akıllı sayaç olarak nitelendirilen elektronik sayaçları üreten tek firmanın Kaan Akıllı Sayaçları firmasının olması, TEDAŞ'ın kararını tartışılır hale getirdi. Ferda Yıldız ve ailesinin sahip olduğu Başarı Holding şirketlerinden Kaan'ın elektronik sayaç piyasasının tamamını elinde bulundurması, TEDAŞ'ın 8 Aralık 2001 tarihli yönetmeliğinin Başarı için çıkarıldığı iddiasını beraberinde getirdi. Hatta bazı TEDAŞ bürokratları, bu yönetmeliğin Kaan elektriğin bizzat TEDAŞ bürokratlarıyla birlikte hazırladıklarını iddia ettiler.

Siyasi baskı yapıldı
8 Aralık 2001'de elektronik sayaç uygulamasına geçme kararı alan TEDAŞ'ın bu kararının çeşitli siyasi baskılar sonucu tek bir şirkete çıkar sağlamaya dönük olduğu sürekli iddia edildi. Nitekim Kaan'ın 35 dolara satılabilecek akıllı sayaçları 75 dolara satması iddiaların haklılığını gözler önüne serdi. Kaan'ın hissedarları arasında bir başbakan yardımcısının kardeşinin de olduğunu iddia eden enerji sektörü uzmanları, piyasada gerekli rekabetin oluşturulmadan İç Tesisat Yönetmeliği'nin yürürlüğe sokulmasınınçok büyük bir hata olduğunu dile getirdiler.

Uzmanlar: Karar hatalı
BU arada uzmanlar, alelacele alınan bu kararın tüketici için alınan bir karar olmadığını da vurguladılar. Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) başta olmak üzere bir çok uzman, TEDAŞ'ın elektronik sayaç için altyapı kurmadığını gerekçe göstererek, tüketicilerin ucuz elektrik almasının mümkün olmadığı belirttiler.

FATURALAR DAHA YÜKSEK GELECEK
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Başkanı Cengiz Göltaş, elektronik sayaçların gerekli hazırlıklar yapılmadan gündeme geldiğini, şartnamalerle konuya açıklık getirilmesi gerektiğini ifade etti.

EMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu, TEDAŞ'ın aldığı bu karar sonrası yaptığı açıklamada bu uygulamanın tüketiciye daha fazla fatura getireceğini açıkça belirtti. İşte uzmanlara göre akıllı sayaç uygulamasının zararları:

Tarife yönetmeliği varolan haliyle pratikte işler durumda olmayacaktır. Çalışan kesim elektriği akşam saatlerinde yani tarifenin en pahalı olduğu 17:00-22:00 saatleri arasında tüketecektir. Dolayısıyla elektrik faturasında bir düşüş olmayacak hatta faturaları eskisinden daha yüksek olacaktır.

Tüm vatandaşları etkileyen böyle bir karar alınırken halkın iradesi devredışı bırakılmıştır.

Ön çalışma ve yeterli altyapı oluşturulmadığından şu anda piyasada bir tek yerli firmanın yani tekelin olması hukuki değildir.

Eski sayaçlar yenileriyle ücretsiz olarak değiştirilmeliyken, yeni sayaçlar çok pahalı ücretten tüketiciye sunuldu.

EMO Yönetim Kurulu Yazman Üyesi Kemal Ulusaler'e göre zamanla piyasada oluşacak sayaç çeşitliliği altyapı olmadığı için ülkeyi elektronik sayaç çöplüğüne dönüştürecek.

Sayaç reklamları ise yanıltıcıdır. Ucuzlamayı sayaç değil TEDAŞ'ın tarifeleri sağlamaktadır.TELE 1- SABAH PUSULASI

28.03.2024
 


Çok Okunanlar


LAİKLİK DÜŞMANI, GERİCİ MÜFREDATA KARŞI ALANLARDAYIZ

TMMOB 48. DÖNEM OLAĞAN GENEL KURULU BAŞLADI

TEZ-KOOP-İŞ SENDİKASI’NDAN EMO’YA ZİYARET

TMMOB`DE YÖNETİM KURULU ÜYELERİ BELİRLENDİ (CUMHURİYET)

TMMOB 48. OLAĞAN GENEL KURULU TOPLANIYOR!

Okunma Sayısı: 2974


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.