MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

'BEYAZ ENERJİ'NİN 6 DOSYASI UÇTU, (HÜRRİYET 14.06.2002)


YAZILI BASINDA ODAMIZ

 
Nurettin KURT / ANKARA

Dönemin Enerji Bakanı Cumhur Ersümer'in istifasına yol açan 'Beyaz Enerji' davasının 6 dosyası, Ankara Adliyesi ile Yargıtay arasındaki trafikte kayboldu. Dosyaların çalınmış olabileceği ihtimali üzerine soruşturma başlatıldı. Koli memuru Ahmet Yazıcı hakkında dava açıldı.
 

ENERJİ Bakanlığı ihalelerine fesat karıştırdıkları gerekçesiyle aralarında eski Bakanlardan Birsel Sönmez eski TEAŞ Genel Müdürü Muzaffer Selvi, yardımcısı Ünal Peker'in de aralarında bulunduğu toplam 24 sanığın yargılandığı ''Beyaz Enerji'' davasında skandal bir gelişme yaşandı. Dönemin Enerji Bakanı Cumhur Ersümer'inde istifasına sebeb olan dava dosyalarından altı klasör kayboldu. Dosyaların çalınmış olabileceği ihtimali üzerinde duran savcılık soruşturma sürdürüyor.

4. Ağır Ceza Mahkemesi, TEAŞ ile Aktaş ve Kayseri Elektrik arasındaki altı klasörlük ek dava dosyalarını tetkik için Yargıtay 4. Ceza Dairesi'ne gönderdi. Ancak dün savcının mütalaa verdiği ve önümüzdeki günlerde karara bağlanacak olan ''Beyaz Enerji'' davasında Yargıtay'a gönderilen dosyalar bir türlü geri gelmedi.

Bunun üzerine mahkeme heyeti dosyaların akibetini araştırınca, Yargıtay'da da dosyaların Ankara Adliyesi'ne gönderilmiş göründüğü ortaya çıktı. Hazırlık masası ve koli masasına dosyalar soruldu. Dosyaların teslim alındığı, ancak mahkemeye verilmediği saptandı. Böylece dosyaların çalındığı ya da kaybolduğu ortaya çıktı.

Hemen soruşturma başlatıldı, yaklaşık 50 personelin ifadesi alındı. Suçüstü savcısı, olayın kilit ismi olan koli masası memuru Ahmet Yazıcı'yı tutuklanma talebiyle önceki akşam saatlerinde nöbetçi mahkemeye sevketti. Tutuklanan Yazıcı bir gün sonra nöbetçi 3. Asliye Ceza Mahkemesine itiraz etti. Mahkeme itirazı yerinde bularak Yazıcının tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasına karar verdi.

Başbakanlık ve Yargıtay 4. Ceza Dairesi, kaybolan dosyaları tekrar tamamlayıp mahkemeye teslim etti.

DAVA KARARA KALDI

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki dünkü duruşmada Savcısı Kürşat Kayral, esas hakkındaki mütalaasını şöyle açıkladı:

''Sanıklar Muzaffer Selvi, Ünal Peker ve Birsel Sönmez'in, TEAŞ içerisinde bulundukları görevlerinin özelliğine binaen, yapmakla yükümlü oldukları memuriyet görevlerini TEAŞ ile iş ilişkisi olan firma ve temsilcilerinden aldıkları menfaatler karşılığında yerine getirdikleri anlaşılmıştır.''

Mütalaada, Muzaffer Selvi ve Ünal Peker hakkında Türk Ceza Kanunu'nun ''rüşvet alma''suçundan 6 yıl 10 aydan 21 yıla kadar hapis, ayrıca kamu görevinden ömür boyu men edilmesi istendi.

Selvi'nin evinde bulunan 345 bin doların zoralımına karar verilmesi talep edilen mütalaada, ayrıca Selvi ve Peker'in aldıkları rüşvetin beş katı ağır para cezasına mahkum edilmeleri istendi.

Mütalaada, TEAŞ Yönetim Kurulu üyesi Sönmez'in 6 yıl 1 aydan 19 yıla, Mustafa Medilcioğlu, Yavuz Gürsoy, Osman İlhan, Hasan Hüseyin Çoğalan hakkında ''görevi kötüye kullanma''suçlarından 2 yıl 6'şar aydan 9'ar yıla kadar hapisleri talep edildi. Mütalaada ayrıca, sanıkların malvarlıklarına konulan tedbirin ve yurtdışına çıkış yasağının sürmesine karar verilmesi istendi.TELE 1- SABAH PUSULASI

28.03.2024
 


Çok Okunanlar


EMO 49. DÖNEM KURULLARI TÖRENLE GÖREVİ DEVRALDI

EMO 49. ÇALIŞMA DÖNEMİ BAŞLADI

YENİLENEBİLİR ENERJİ TEKNOLOJİLERİ SEMPOZYUMU

OKTAY FIRAT’I KAYBETTİK…

EMO 49. ÇALIŞMA DÖNEMİ BAŞLADI

AKDENİZ’DE YEŞİL ENERJİ SİSTEMLERİ VE ENTEGRE TEKNOLOJİLER KONULU PANEL DÜZENLENDİ

“TÜRKİYE YÜZYILI MAARİF MODELİ” LAİKLİK DÜŞMANI, BİLİMİ VE FENNİ DIŞLAYAN GERİCİ BİR EĞİTİM-ÖĞRETİM MODELİDİR! KABUL ETMİYORUZ !

10.YILINDA BİR KEZ DAHA SÖYLÜYORUZ... BİR DAHA BU ACILARI YAŞAMAYALIM!

HAVACILIKTA AVİYONİK SİSTEMLER KONUŞULDU (MİLLİ İRADE)

EMO MERKEZ YÖNETİM KURULU SAYMANI ENDER KELLECİ `ESKİŞEHİR HAVACILIKTA ÖNEMLİ BİR MERKEZ` (İSTİKBAL)

Okunma Sayısı: 1096


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.