MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

'SANSÜR' CEZALARI YÜRÜRLÜKTE , (CUMHURİYET 14.06.2002)


YAZILI BASINDA ODAMIZ

 
ANKARA (Cumhuriyet Bürosu) - Anayasa Mahkemesi'nin RTÜK Yasası içindeki Basın Yasası'nı değiştiren maddelere ilişkin yürürlüğü durdurma istemini reddetmesiyle, yazılı basına ''sansür'' getirecek denli yüksek para cezaları korunmuş oldu.

Basın Yasası'na aykırı davranışlar halinde yayın kuruluşlarına 1 milyar ile 150 milyar lira arasında değişen para cezaları uygulanabilecek. Yasanın ''yalan haber, hakaret ve benzeri'' fiillere ilişkin ceza hükümleri internet ortamında da geçerli olacak.
 

RTÜK üyeleri görevde kaldı

Anayasa Mahkemesi'nin RTÜK Yasası'nın Üst Kurul'un 9 üyesinden 5'inin TBMM tarafından seçilmesi ve yeni üyelerin yasa yürürlüğe girdikten sonraki 1 ay içinde belirlenmesine ilişkin maddelerinin yürürlüğünü durdurması nedeniyle kurulun eski üyeleri görevlerine devam edecek.

RTÜK Başkanı Fatih Karaca , üyelerin görevini sürdürmesine gerekçe olarak, RTÜK Yasası'nın ''Halen görevde bulunan Üst Kurul üyeleri, bu kanuna göre seçilecek yeni Üst Kurul üyelerinin seçim sonucunun Resmi Gazete'de yayımlanması tarihlerine kadar görevlerine devam ederler'' biçimindeki geçici 1. maddesini gösterdi.

RTÜK Yasası'na göre Üst Kurul'a yeni üyelerin seçilmesiyle TRT Genel Müdürü'nün görev süresi sona erecek ve kurul tarafından tekrar bir genel müdür belirlenecekti.

Anayasa Mahkemesi'nin yeni üye seçimine gidilmesini önleyen kararı TRT Genel Müdürü Yücel Yener 'in de görevine devam etmesini sağladı. Eski yasadaki bir özel radyo ve televizyon kuruluşunda yüzde 10'dan fazla hissesi olanların kamu ihalelerini alamayacağı ve borsada işlem yapamayacağına ilişkin madde yeni yasaya konulmadı. Böylece medya patronlarına kamu ihaleleri ve borsaya giriş yolu da açıldı.

Tazminat miktarı

Yüksek Mahkeme, Basın Yasası'ndaki basın yoluyla işlenen suçlarda verilecek tazminat miktarının 10 milyar liradan az olmayacağına yönelik hükmün de yürürlüğünü durdurdu.

Yüksek Mahkeme, Basın Yasası'ndaki çeşitli fiillere verilecek para cezalarını arttıran düzenlemelere ilişkin yürürlüğü durdurma istemini ise reddetti. Buna göre Basın Yasası'nın öngördüğü yayınlarda istenilen hususları göstermeyenler 10 milyar liradan 50 milyar liraya kadar; bu hususları gerçeğe aykırı gösterenler ile sorumlularının belirlenmesini veya mahkeme kararlarının uygulanmasını güçleştirecek şekilde değiştirenler 30 milyar liradan 90 milyar liraya kadar ağır para cezasına mahkûm edilecek.

Cevap ve düzeltmede koşullara uyulmaması halinde 3 milyar liradan 5 milyar liraya; hâkim kararına karşın düzeltmenin yayımlanması halinde 10 milyar liradan 20 milyar liraya; hâkimin yeniden yayımlanması kararıyla ikinci kez verilen düzeltmede yine koşullara uyulmaması halinde de 50 milyar liradan 150 milyar liraya kadar para cezası verilebilecek.

Basın Yasası'nın ''yalan haber, hakaret ve benzeri'' fiillerden doğacak maddi ve manevi zararlarla ilgili hükümleri, bilişim teknolojileri ve internet ortamında da uygulanacak.TELE 1- SABAH PUSULASI

28.03.2024
 


Çok Okunanlar


LAİKLİK DÜŞMANI, GERİCİ MÜFREDATA KARŞI ALANLARDAYIZ

TMMOB 48. DÖNEM OLAĞAN GENEL KURULU BAŞLADI

TEZ-KOOP-İŞ SENDİKASI’NDAN EMO’YA ZİYARET

CHP HATAY MİLLETVEKİLİ MULLAOĞLU ZİYARET EDİLDİ…

TMMOB`DE YÖNETİM KURULU ÜYELERİ BELİRLENDİ (CUMHURİYET)

TMMOB 48. OLAĞAN GENEL KURULU TOPLANIYOR!

Okunma Sayısı: 1198


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.