MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

RTUK'ÜN İPTALİ İÇİN BİR DAVA DAHA, (HÜRRİYET 18.06.2002)


YAZILI BASINDA ODAMIZ

 
MHP, AK Parti, SP, TDP, BBP ve bağımsızlardan toplam 111 milletvekili, RTÜK Yasası'nın 2 maddesinin bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi'nde dava açtı.
 

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Ali Şahin ile SP Kahramanmaraş Milletvekili Mustafa Kamalak, dava dilekçesini, Anayasa Mahkemesi Genel Sekreteri Ahmet Hamdi Yapıcı'ya verdi.

Anayasa Mahkemesi'nden ayrılırken gazetecilere açıklamalarda bulunan Mehmet Ali Şahin, ''RTÜK Yasası'' olarak bilinen ''4756 sayılıRadyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanun, Basın Kanunu, Gelir Vergisi Kanunu ile Kurumlar Vergisi Kanunlarında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun''un bazı maddelerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle daha önce dava açtıklarını, ancak incelemeleri sonucunda diğer bazı hükümlerin de iptalinin gerektiği sonucuna vardıklarını belirtti.

Şahin, bu bağlamda, yasanın, ''Yayın İlkeleri'' başlıklı 2. maddesinin (b) bendinde yer alan ''...veya toplumda nefret duyguları uyandıran'' ibaresi ile (r) bendinde yer alan ''Televizyonda bölünür ekran yoluyla ana program ile ilgili veya ilgisiz bilgiler veren konuları işleyen yayınların yapılmaması'' cümlesinin de Anayasa'ya aykırı olduğunu düşündüklerini belirterek, iptalini ve yürürlüğünün durdurulmasını istediklerini söyledi.

RTÜK Yasası'nın ''Uyarı, para cezası, durdurma ve iptal'' başlıklı 16. maddesinin 5. fıkrasında yapılan değişikliğin de Anayasa'ya aykırıolduğunu iddia eden Şahin, bu hükmün de iptalini ve yürürlüğünün durdurulmasını talep ettiklerini kaydetti. Söz konusu düzenleme şöyle:

''Türkiye Cumhuriyet Devleti'nin varlık ve bağımsızlığına, devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğüne, Atatürk ilke ve inkılaplarına aykırı yayın yapılmaması, toplumu şiddete, teröre, etnikayrımcılığa sevk eden veya halkı sınıf, ırk, dil, din, mezhep ve bölge farkı gözeterek kin ve düşmanlığa tahrik eden veya toplumda nefret duyguları oluşturan yayınlara izin verilmemesi ve yayınların, gerek yayın organı, gerekse hisse sahipleri ve üçüncü derece dahil olmak üzere üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımları veya bir başka gerçek veya tüzel kişinin haksız çıkarları doğrultusunda kullanılmaması ilkelerine aykırı yayın yapılması halinde uyarı yapılmaz ve yayın kuruluşunun yayını bir ay durdurulur. İhlalin tekrarı halinde yayın süresiz olarak durdurulur ve yayın lisans izni iptal edilir.''

DİLEKÇEYE İMZA KOYANLAR

Şahin, dava dilekçesinde, 53 AK Parti'li, 48 SP'li, 6 bağımsız, 2 TDP'li, 1 BBP'li ve 1 de MHP'li milletvekilinin imzası bulunduğunu söyledi.

Mustafa Kamalak da açıklamasında, bu dilekçenin RTÜK Yasası ile ilgili 3. dilekçe olduğunu anımsatarak, ''Deveye sormuşlar, 'Boynun neden eğri' diye. 'Nerem doğru ki' demiş. Sanıyorum 3-5 dilekçe ile buRTÜK Kanunu'nu düzeltmek mümkün değil, kanunun yeniden ele alınıp düzeltilmesi gerekir'' dedi.

Anayasa Mahkemesi, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in başvurusu üzerine yasanın 5 maddesinin bazı hükümlerinin yürürlüğünü durdurmuştu.

Aynı yasanın toplam 13 maddesinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle 119 milletvekilinin açtığı dava da Anayasa Mahkemesi yürürlüğü durdurma istemini önümüzdeki günlerde karara bağlayacak.TELE 1- SABAH PUSULASI

28.03.2024
 


Çok Okunanlar


EMO 49. OLAĞAN GENEL KURULU TOPLANIYOR

EMO 48. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU YAYIMLANDI

EMO 49. OLAĞAN GENEL KURULU TOPLANIYOR

1 MAYIS’TA ALANLARDAYIZ

YENİLENEBİLİR ENERJİ TEKNOLOJİLERİ SEMPOZYUMU

OKTAY FIRAT’I KAYBETTİK…

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI - OLAĞAN GENEL KURULU! (ENERJİEKONOMİSİ.COM)

EMO 49. ÇALIŞMA DÖNEMİ BAŞLADI

EMO 49. OLAĞAN GENEL KURULU TOPLANIYOR (ENERJİGUNLUGU.NET)

EMEK VE BİLİM İLE KURULACAK YENİ BİR TOPLUMSAL DÜZEN İÇİN: YAŞASIN 1 MAYIS!

Okunma Sayısı: 1180


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.