MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

HAYALİ ELEKTRİK FATURASININ ACISI ABONEDEN ÇIKARILDI (HURRİYET 01.07.2002)


YAZILI BASINDA ODAMIZ

 
Sayaçları okuyamayan Boğaziçi Elektrik, aylardır düzenlediği hayali faturaların acısını bir kalemde aboneden çıkardı.

Geçmiş aylarda çıkarılan faturalar, gerçek tüketim miktarlarını yansıtmadığı için aradaki sarfiyat farkı bu ayki faturalara yansıtıldı. Aboneler son 5 ayda oluşan farkı, geçtiğimiz ay tüketmiş gibi zamlı tarife üzerinden ödemek zorunda kaldı.
 

İhaleyi geciktirdiği için İstanbul'un Avrupa Yakası'nda aylardır hayali tüketime göre fatura düzenleyen Boğaziçi Elektrik Kurumu, sonunda sayaçları okumaya başladı. Ancak, 5 aydır okunmayan sayaçların acısı, son gönderilen faturalarla aboneden çıkartıldı.

İhalenin gecikmesi yüzünden tepki çekmemek için yılbaşından bu yana abonelerine düşük bedelli faturalar gönderen Boğaziçi Elektrik, aradaki sarfiyat farkının tamamını bu ayki faturalara ekledi. Bunun sonucunda aboneler, 5 aydan bu yana oluşan sarfiyat farkını, zamlı tarife üzerinden ödemek zorunda kaldı.

Yoğun şikayetler üzerine sayaç okuma ve fatura dağıtım işlemlerini yapan taşeron firmaların sözleşmelerini ocak ayından itibaren yenilememe kararı alan Boğaziçi Elektrik, bu karar doğrultusunda açtığı ihaleyi de bir türlü sonuçlandıramamıştı. Bunun sonucunda, İstanbul'un Avrupa yakasındaki bazı bölgelere fatura gönderilememişti. Ancak, faturalardaki bu gecikme, 150 kilowatt/saatin üzerine uygulanan zamlı tarifeden etkilenmek istemeyen abonelerin tepkisini çekince, Kurum, bu kez ortalama tüketimleri göz önüne alarak hayali fatura düzenlemeye yoluna gitmişti.

SAYACI KENDİN OKU

Boğaziçi Elektrik'in ortalama tüketimi göz önüne alarak düzenlediği bu faturalardan etkilenmek istemeyen abonelerin, kendi sayaçlarını kendilerinin okuması gerekiyordu.

Sayaçlarındaki tüketim miktarını okuyan aboneler, son faturalarıyla birlikte bağlı bulundukları bölge müdürlüklerine başvurduğunda yeni faturalar düzenleniyordu.

Şubat ayından itibaren geçmiş aylarda yapılan ortalama tüketimler göz önüne alınarak hesaplanan faturalarda, sayacı Şubat ayında okunan abonelere tüketimlerinin yüzde 95'i üzerinden, sayacı Ocak ayında okunan abonelere ise o ayki tüketim miktarlarının yüzde 75'i üzerinden fatura düzenlenmişti.

Bu da, abonelerin son 5 aydır düşük tüketim miktarları üzerinden faturalandırılmalarına yol açmıştı. Kurum, ihale işlemlerini tamamlayıp, yeni taşaronunu belirledikten sonra, sayaç okuma işlemleri 5 ay aradan sonra yeniden başladı.

Ancak, geçmiş aylarda gönderilen faturalarda yer alan tüketim miktarları gerçeği yansıtmadığı için bu kez aşırı tüketim miktarları ortaya çıktı. Son beş ayda oluşan bu fark, abonelere sadece geçtiğimiz ay tüketilmiş gibi yansıtıldı. Bunun sonucunda aboneler, 150 kilowatt/saatlik tüketimi aştıkları için zamlı tarifeden faturalandırıldılar.

FATURADA YANLIŞ YOK

Arkadaşımız Zeliha Aslan, şok faturalarla ilgili olarak Boğaziçi Elektrik Kurumu yetkilileriyle görüştü. Yetkililer, 5 aydır elektrik faturalarının tahmini tüketim miktarları üzerinden düzenlendiğine dikkat çekerek, ''Ancak bazı aboneler tahminlerimizin üzerinde harcama yapmış. Fazla harcama yaptığı halde, düşük fatura çıkartılan abonelerin itirazlarını hemen değerlendirip, faturalarını düzeltmiştik. O aylarda itiraz etmeyenler, şimdi sayaçları okunduğu için gerçek tüketimleri üzerinden hesaplanmış faturalarla karşılaştı. Abonelerin tepkisi de bundan kaynaklanıyor'' dedi.TELE 1- SABAH PUSULASI

28.03.2024
 


Çok Okunanlar


EMO 49. OLAĞAN GENEL KURULU TOPLANIYOR

EMO 48. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU YAYIMLANDI

EMO 49. OLAĞAN GENEL KURULU TOPLANIYOR

1 MAYIS’TA ALANLARDAYIZ

YENİLENEBİLİR ENERJİ TEKNOLOJİLERİ SEMPOZYUMU

OKTAY FIRAT’I KAYBETTİK…

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI - OLAĞAN GENEL KURULU! (ENERJİEKONOMİSİ.COM)

EMO 49. ÇALIŞMA DÖNEMİ BAŞLADI

EMO 49. OLAĞAN GENEL KURULU TOPLANIYOR (ENERJİGUNLUGU.NET)

EMEK VE BİLİM İLE KURULACAK YENİ BİR TOPLUMSAL DÜZEN İÇİN: YAŞASIN 1 MAYIS!

Okunma Sayısı: 1073


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.