MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

CEP KİRLİLİĞİNE ÇÖZÜM: MANYETİK TAHTA (WWW.NTVMSNBC.COM 01.07.2002)


YAZILI BASINDA ODAMIZ

 
Cep telefonu kullanımının artması bazı sorunları da beraberinde getiriyor. Gürültücü cep telefonu kullanıcılarına karşı yürütülen savaşta son yenilik manyetik tahta oldu. Mikrodalga radyo sinyallerini emen yüksek teknoloji ürünü bu tahta ile döşenen mekanlarda cep telefonu kullanmak imkansız hale geliyor. Tabii, aslında radyo dalgası ile çalışan bütün cihazlar susuyor.
 

Özellikle sinema, tiyatro ve restaurant gibi kalabalık müşteri topluluklarını hizmet veren kurumlar, diğer müşterilerinin rahatsız olmasını önlemek için mekanlarında cep telefonu kullanımını sınırlandırmak istiyorlar. Bu amaçlarla geliştirilen sinyal karıştırıcı cihazlar mevcut. Ancak bu cihazların kullanımı başta ABD, İngiltere ve Avustralya olmak üzere pek çok ülkede, kullanıldıkları mekanın sınırları dışına taşarak diğer kullanıcıların iletişim özgürlüğüne zarar verdikleri gerekçesiyle, yasaklanmış durumda. Manyetik tahta ise sinyalleri karıştırmak yerine, döşendiği alana radyo dalgalarının giriş ve çıkışını bloke ettiği için, sadece bulunduğu mekanı etkiliyor.

HEM DOĞAL, HEM ESTETİK

Kuzey Japonya'daki Morika kentinde bulunan Iwate Üniversitesi'nde Hideo Oka isimli bir araştırmacı tarafından geliştirilen manyetik tahtaya bu ismin verilmesindeki neden tahtanın içerisine küçük manyetik parçacıkların yerleştirilmiş olması. Japon mühendisler, engelleyeci madde olarak ağacı seçerken, bu maddenin iç tasarımlarda daha doğal ve daha estetik olduğu fikrinden hareket etmişler.

Oka, işlenmemiş manyetik ağacın yakın bir gelecekte yapı marketlerde satılacak kadar ucuz ve yaygın olmasını umuyor.

Normal tahta, radyo dalgalarını geçirirken, Oka'nın ürettiği manyetik tahtalar içerisine eklenen nikel - çinko - demir karışımı sayesinde engelleniyor. Elektroamanyetik bir dalga tahtanın içerisindeki metal parçacıklara çarptığında emiliyor.

BLUETOOTH FREKANSLARI

Araştırma ekibi en başarılısında karar kılmadan önce tahtanın radyo dalgalarını emmesini sağlamak için dört farklı metod üzerinde çalışmış. İlk deneyler ahşabın üzerini metal tozu ile kaplamak olmuş. Diğer denemelerde ise metal tozu tahtanın parçacıklarının içerisine karıştırılarak daha sonra plakalar halinde basılarak gerçekleştirilmiş. En başarılı kullanım ise elde edilen plakaların iki ince tahta panel arasına yerleştirilmesi sonucunda elde edilmiş.

Oka daha sonra her bir tahtayı test etmek için, tipik GSM telefonlarının frekansı olan 900 ve 1800 megahertz frekansında yayın yapan bir verici kurarak, tahtaların tepkisini ölçmüş. Aynı deneyleri aralarında, Bluetooth ve yeni kullanılmaya başlanan IEEE 802.11 (Wi-Fi) standardınında bulunduğu kablosuz ağ frekansı olan 2.5 gigahertz'de de deneyen Oka, en başarılı sonucun ince ağaç paneller arasına yerleştirilen 4 milimetre kalınlığında ağaç - metal tozu karışımında elde edildiğini saptamış.

Bu kalınlıkta mikrodalga radyasyona maruz kalan paneller, dalganın gücünü yüzde 97 oranında kesmeyi başararak GSM ileitişimini imkansız hale getirmeyi başarmış.

Bu malzemeyi kullanarak, odalar için kapı ve duvar kaplamaları geliştirilebileciğini, hatta bütün bir binanın bu malzemelerle döşenerek cep telefonlarının çalışmadığı alanlar yaratılabileceğini belirten Oka, bazı cep telefonu bağımlılarının konuşmalarının zorla kesilecek olmasından dehşete düşeceğini, buna karşılık tiyatroseverlerin ve restorant müşterilerinin ortaya çıkacak sakin ortamda mutlu olacaklarını savunuyor.

Panellerin diğer bir avantajı da, her ne kadar Türkiye için şu anda pek bir anlam ifade etmese de, Japonya'da büyük kentlerde pek çok evde kullanılmaya başalanan kablosuz iletişim ağlarının, birbirlerine çok yakın olması durumunda ortaya çıkan kesişme sorununu ortadan kaldıracak olması.TELE 1- SABAH PUSULASI

28.03.2024
 


Çok Okunanlar


EMO 49. OLAĞAN GENEL KURULU TOPLANIYOR

EMO 48. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU YAYIMLANDI

EMO 49. OLAĞAN GENEL KURULU TOPLANIYOR

1 MAYIS’TA ALANLARDAYIZ

YENİLENEBİLİR ENERJİ TEKNOLOJİLERİ SEMPOZYUMU

OKTAY FIRAT’I KAYBETTİK…

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI - OLAĞAN GENEL KURULU! (ENERJİEKONOMİSİ.COM)

EMO 49. ÇALIŞMA DÖNEMİ BAŞLADI

EMO 49. OLAĞAN GENEL KURULU TOPLANIYOR (ENERJİGUNLUGU.NET)

EMEK VE BİLİM İLE KURULACAK YENİ BİR TOPLUMSAL DÜZEN İÇİN: YAŞASIN 1 MAYIS!

Okunma Sayısı: 1207


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.