MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

DSİ'DE KEŞİFLİ VURGUN (YENİ ŞAFAK, 05.02.2003)


YAZILI BASINDA ODAMIZ

 
DSİ'nin baraj ihaleleri ile ilgili skandal büyüyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'in talimatıyla mercek altına alınan baraj ihalelerinde yüzde 700'lere varan keşif artışları yapıldığı ortaya çıktı. Beyaz Enerji Operasyonu kapsamında gündeme gelen enerji KİT'leri arasında yer alan ve yıllardır ANAP'lı bakanlara bağlı bulunan DSİ'de özellikle keşif artışları ile kurumun trilyonlarca liralık zarara uğratıldığı belirtildi. DSİ'den alınan bir baraj ihalesinin, uzun yıllar aldığı ve bir şirketi zengin etmeye yettiği bildirildi.
 

30 milyon dolarlık fazla ödeme
Yüksek oranda keşif artışının yapıldığı baraj inşaatlarından biri olan Çine Barajı'nda, daha ucuz olacağı iddia edilerek gövdenin, Silindirle Sıkıştırılmış Beton (Roller Compacted Concrete=RCC) tipine değiştirilmesi sonucu barajın keşfinde, sadece gövde tipindeki değişiklikten dolayı ilk keşfe göre yüzde 150'lik keşif artışına gidildi. Karar verildikten sonra birim fiyat belirlendi. Bu fiyat yapılırken beton karışımında kırmataş ve buz kullanılması gerektiği gibi çeşitli teknik gerekçeler üretilerek birim fiyatın dünya birim fiyatlarının yaklaşık iki katı olarak belirlendi. Dünyada sıkıştırma ve çimento bedeli dahil RCC nin metreküp fiyatı 30 dolar olmasına rağmen, Çine'de 2003 fiyatlarıyla bu işin maliyeti 60 dolar olarak belirlendi. Barajın gövde hacminin 1 milyon metreküpün üzerinde olduğu göz önüne alındığında 30 milyon dolarlık fazla ödemenin olduğu hesaplanıyor.

240 baraj ihalesi mercek altına alındı
DSİ'nin 240 adet baraj ve gölet ihalesinde yüzde 100 ün üzerinde keşif artışı yapıldı. Örneğin, ihale tenzilatı yüzde 13 olan Kiğı Barajı ve yüzde 16 olan Çine Barajı'nda keşif artışları 2002 yılı sonu itibarı ve sırası ile yüzde 700 ve yüzde 498'e ulaştı. DSİ'nin keşif artışlarının yüzde 30 u geçmesi durumunda baraj sözleşmeleri tek taraflı olarak fes ederek yeniden ihaleye çıkma hakkı bulunuyor. Ancak, hiç bir ihalede bu uygulanmadı.

Çine Barajı'nda zincirleme usulsüzlük
Halen inşası devam etmekte olan barajlarda enjeksiyon işleri, DSİ birim fiyatları üzerinden yüzde 80'lere varan kırımlarla taşeronlara veriliyor. Dünyada 40 dolar civarında olan 1 m enjeksiyon deliği fiyatı, bir çok barajda 160 dolara yükseldi. Böylece, Çine Barajı'nda her yapılan yeni değişiklik bir başka işinde değiştirilmesine yol açtı. Ve, zincirleme olarak keşif artışı da arttı. Barajın keşif artışı, diğer işlemlerdeki artışla birlikte yüzde 500'lere dayandı.

DSİ'nin yeni müdürü Eroğlu oldu
DSİ Genel Müdürü Mümtaz Turfan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müşavirliği'ne atanarak, yerine eski İSKİ Genel Müdürü, İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Veysel Eroğlu getirildi. Maliye Bakanlığı Müşavirliği'ne Mehmet Müslüm Tosun, Tasfiye İşleri Döner Sermaye İşletmeleri Genel Müdürlüğü'ne Mustafa Dağüstü, Personel Genel Müdür Yardımcılığı'na İlhami Söyler, İller Bankası Personel ve Eğitim Dairesi Başkanlığı'na Hüseyin İman, Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı'na Dr. Feyzullah Cihanser Erel, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müşavirliği'ne Dr. Hüseyin Sungur getirildi. İsmail Elmas ve Dr. Tahir Goncagül görevden alınırken, Koruma Kontrol Genel Müdür yardımcılıklarına Dr. Durali Koçak ve Beytullah Okay, Tarımsal Üretim ve Geliştirme Yardımcılığı'na Dr. Cevdet Akdeniz atandı.TELE 1- SABAH PUSULASI

28.03.2024
 


Çok Okunanlar


EMO 49. DÖNEM KURULLARI TÖRENLE GÖREVİ DEVRALDI

EMO 49. ÇALIŞMA DÖNEMİ BAŞLADI

YENİLENEBİLİR ENERJİ TEKNOLOJİLERİ SEMPOZYUMU

OKTAY FIRAT’I KAYBETTİK…

EMO 49. ÇALIŞMA DÖNEMİ BAŞLADI

AKDENİZ’DE YEŞİL ENERJİ SİSTEMLERİ VE ENTEGRE TEKNOLOJİLER KONULU PANEL DÜZENLENDİ

“TÜRKİYE YÜZYILI MAARİF MODELİ” LAİKLİK DÜŞMANI, BİLİMİ VE FENNİ DIŞLAYAN GERİCİ BİR EĞİTİM-ÖĞRETİM MODELİDİR! KABUL ETMİYORUZ !

10.YILINDA BİR KEZ DAHA SÖYLÜYORUZ... BİR DAHA BU ACILARI YAŞAMAYALIM!

HAVACILIKTA AVİYONİK SİSTEMLER KONUŞULDU (MİLLİ İRADE)

EMO MERKEZ YÖNETİM KURULU SAYMANI ENDER KELLECİ `ESKİŞEHİR HAVACILIKTA ÖNEMLİ BİR MERKEZ` (İSTİKBAL)

Okunma Sayısı: 1198


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.