MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

ELEKTRİKTE KAVGA BÜYÜDÜ (RADİKAL, 25.02.2003)


YAZILI BASINDA ODAMIZ

 
İşlettikleri enerji iletim hatlarını bir türlü devretmeye yanaşmayan ve çeşitli şartlar öne süren ÇEAŞ ve Kepez Elektrik A.Ş.'ye Enerji Bakanlığı'ndan sert yanıt geldi: İmtiyaz sözleşmenizi iptal ederiz.
 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Çukurova Elektrik (ÇEAŞ) ile Kepez Elektrik A.Ş.'yi, işletmekte oldukları iletim hatlarını, 28 Şubat 2003'e kadar Türkiye Elektrik İletim A.Ş.'ye (TEİAŞ) devretmeleri konusunda uyararak, aksi takdirde imtiyaz sözleşmesini feshedebileceğini açıkladı.
Enerji Bakanlığı'nın bağlı birimi Enerji İşleri Genel Müdürlüğü'nce borsaya gönderilen yazıda, ÇEAŞ ve Kepez'in, Enerji Piyasası Yasası (EPY) ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK), 'Elektrik Piyasasında Birden Fazla Piyasa Faaliyetini Sürdürmekte Olan Tüzel Kişilerin Mevcut Sözleşmelerinde Yapılacak Tadillere ve İletim Faaliyeti ile Vazgeçilen Faaliyetlerin Devrine İlişkin Yönetmelik' hükümlerine yerine getirmekten ısrarla kaçındıkları belirtildi. Enerji İşleri Genel Müdürlüğü'nün yazısında, söz konusu şirketlerin, bu konuda iki kez çağrıldıkları toplantılara katılmadıkları belirtilerek, şöyle devam edildi: "İlgili şirketlere keşide edilmiş olan ihtarnamelerde şirketlerle bakanlığımız arasında imzalanmış bulunan sözleşme hükümleri gereğince Enerji Piyasası Kanunu'na ve bu kanuna dayalı olarak EPDK tarafından yayımlanan ilgili yönetmeliğe uyulması ve bunlardan kaynaklanan yükümlülüklerinin ifası ihtaren istenilmiş, aksi halde bakanlığımızın sözleşmelerden doğan haklarının kullanılacağı bildirilmiştir."

'Hukuki dayanağı yok'
Bu ihtarlar üzerine söz konusu şirketler tarafından borsaya gönderilen yazılarda ve yapılan açıklamalarda, Enerji Bakanlığı'na yönelik "hukuki dayanağı olmayan iddialarda" bulunulduğu savunuldu.
Halen her iki şirket tarafından işletilmekte olan tüm tesislerin mülkiyetinin kamuya ait olduğu vurgulanan yazıda, ÇEAŞ ve Kepez'in, iletim hatlarının devir işlemlerinin şirket hakları korunmadan yapılacağı yönündeki iddialarını doğrulayacak herhangi bir dayanağın bulunmadığı kaydedildi.

Son gün 28 Şubat
İhtarnamelerde ÇEAŞ ve KEPEZ'e, işlettikleri iletim tesislerini, 28 Şubat'a kadar TEİAŞ'a devretmesinin istendiği belirtilen yazıda, "Aksi takdirde 10 Şubat 2003 tarih, 3470 ve 3471 yevmiye sayılı ihtarnamelerin gereği olan işlem tesis edilecektir" denildi. İşlemin, imtiyaz sözleşmesinin feshi anlamına geldiği öğrenildi.

'Hakları korunacak'
Enerji Bakanlığı'ndan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na yapılan açıklamada, Uzan Grubu'na bağlı elektrik üretim ve dağıtım şirketleri Çukurova ve Kepez Elektrik'in devri nedeniyle doğacak haklarının korunacağı bildirildi. Bakanlık açıklamasında, devrin gerçekleşmesi sonrasında yapılacak tespitleri takiben Elektrik Piyasası Kanunu'nun geçici 3. maddesi ve ilgili yönetmelik hükümleri gereğince tarafların haklarının dikkate alınacağı vurgulandı.
Tesislerin TEİAŞ'a devrini takiben tarafların hakları; bakanlık, TEİAŞ ve şirkelerin yetkili elemanlarının katılımıyla oluşacak devir heyetinin tespitlerine dayalı olarak belirlenecek. Şirketlerin geçen haftaki açıklamalarında, Çukurova'nın toplam 3.22 milyar dolar, Kepez Elektrik'in ise 355 milyon dolar tutarında altyapı yatırımı bulunduğu ve bedelsiz bir devrin, özkaynaklarla yapılan bu tesislerin bağışı anlamına geleceğini iddia etmişlerdi. Ayrıca şirketlerin halka açık olmaları nedeniyle ortakları zarara uğratacak bir girişimde bulunamayacakları vurgulanarak bu konuda Sermaye Piyasası Kurulu'ndan izin almaları gerektiği ve bunun mümkün olamayacağı iddia edilmişti.TELE 1- SABAH PUSULASI

28.03.2024
 


Çok Okunanlar


LAİKLİK DÜŞMANI, GERİCİ MÜFREDATA KARŞI ALANLARDAYIZ

TMMOB 48. DÖNEM OLAĞAN GENEL KURULU BAŞLADI

TEZ-KOOP-İŞ SENDİKASI’NDAN EMO’YA ZİYARET

TMMOB`DE YÖNETİM KURULU ÜYELERİ BELİRLENDİ (CUMHURİYET)

TMMOB 48. OLAĞAN GENEL KURULU TOPLANIYOR!

Okunma Sayısı: 667


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.