MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

HÜKÜMETE ELEKTRİK RESTİ (RADİKAL, 03.03.2003)


YAZILI BASINDA ODAMIZ

 
Bölgesel tarife için hükümetten onay alamayan EPDK, il bazında fiyat açıkladı. Buna göre, elektrik fiyatı 43 ilde düşecek, 38 ilde yükselecek.
 

Enerji piyasasında bugünden itibaren uygulamaya giren rekabet dönemi, sancılı başladı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), bölgesel tarifeye geçiş için hükümetten onay alamayınca il bazında elektrik tarifesi açıkladı. Tarife, temmuzdan itibaren geçerli olacak.
EPDK tarafından Abant'ta düzenlenen, 'Enerji Sektörünün Yeniden Yapılandırılması' konulu toplantı, EPDK'nın rekabetçi piyasaya geçeceğinin sancılı olacağının işaretini verdi. EPDK Başkanı Yusuf Günay, yeni dönemde gerçek maliyetleri yansıtan bir fiyatlandırmanın yaşama geçirilmesi gerektiğine vurgu yaparken, "Kamu şu an ürettiği elektriğin gerçek maliyetini bilmemekte" dedi. Rekabetçi piyasaya geçmenin koşullarının henüz sağlanamadığına da işaret eden Günay, 2.2 katrilyona ulaşan kayıplar, DSİ santralları'nın devrinin yapılamamış olması ve yap-işlet-devret sözleşmelerini bunlara örnek olarak gösterdi.

Hakkârili yanacak
Yüksek Planlama Kurulu'nun (YPK) onay vermemesi üzerine Tedaş'a lisansların mevcut yapıdan verildiğini belirten Günay, EPDK'nın il bazında elektrik tarifelerinin belirlediğini söyledi ve rakamları açıkladı. Uygulamanın temmuzda başlatılacağını belirten Günay yeni tarifede 43 ilde fiyatın düştüğünü, 38 ilde yükseldiğini, bunun da tüketim miktarları açısından yüzde 75 düşüş, yüzde 25 artış anlamına geldiğini ifade etti. Günay'ın açıklamasına göre; İzmir'de Türkiye genelinde ortalama 118 bin 320 lira olan sanayi elektriğinin kilovat saati, İzmir'de 96 bin 250, Hakkari'de ise 278 bin 920 lira olacak. Meskenlerde ise 124 bin 260 lira olan Türkiye ortalaması, İzmir'de 101 bin 100 liraya düşerken, Hakkâri'de 292 920 liraya yükseliyor. EPDK'nın belirlediği fiyatlara illerdeki kayıp-kaçak oranı da dahil edildi. Bu nedenle, Hakkâri'deki yüzde 70 olan kaçak oranı da maliyetlere yansıdı ve fiyatları tetikledi.
Halen Tedaş, tek fiyat uyguluyor. Sanayiye 168 bin, konutlara 180 bin liraya elektrik satılıyor. EPDK'nın bölgesel tarifeye geçilmesine ilişkin YPK kararının onaylanmaması ve kurumların maliyetler yerine eski uygulamaya devam kararı almaları üzerine il bazında fiyat açıklaması yapması, hükümete rest olarak algılandı. Hükümetin kararı onaylamaması halinde bile uygulamaya geçileceği kaydedildi. Fiyat artışının önüne geçilebilmesi için tüketiciye doğrudan gelir desteği ödemesiyle destek verilebilecek ancak, bunun için hükümetin karar alması gerekecek. Yapılacak sübvansiyonun 2.2 katrilyonluk kayıp-kaçak düzeyinde olacağı belirtiliyor.

Hazine garantili enerjinin faturası
Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Ajay Chhibber, Türkiye'nin İtalya ve Portekiz'den sonra Avrupa'da en yüksek elektrik fiyatına sahip ülke olduğunu söyledi. Chhibber, kesin olmayan verilere göre, son 5 ila 7 yılda Hazine garantileri yoluyla yapılan enerji yatırımlarının Türkiye'ye maliyetinin 10 milyar dolar olduğunu söyledi. Chhibber, önümüzdeki 15 yılda Türkiye'deki elektrik pazarının en hızlı büyüyen pazar olacağına işaret ederken, bunun 3-4 yıl içinde Türkiye'ye yüksek kaliteli yabancı yatırımlar için fırsat yaratacağını da kaydetti. Chhibber, Dünya Bankası'nın hidroelektrik başta olmak üzere yenilenebilir enerji yatırımları için özel sektöre uzun vadeli finansman imkânı sağlayacağının da işaretini verdi.

Özel Timler kuruluyor
Enerji Bakanı Hilmi Güler, bugün Serbest Tüketici Günü ile yeni sürece geçildiğini belirterek, "70 yıllık sistem, yeni şekle bürünüyor'' dedi. Arz-talep dengesinin tutmadığını belirten Güler, "Nedenlerini araştırıyoruz. Mutlaka enerji enstitüsü kuracağız. Kayıp-kaçak oranlarından bile şüphe ediyorum. Rakamlar birbirini tutmuyor'' ifadesini kullandı. Kayıp-kaçakla mücadele için özel timler oluşturduklarını açıklayan Güler, 24 milyon aboneden 100 bin tanesinin elektriğin yüzde 44'ünü kullandığına dikkat çekerek, "Özellikle yüzde 44 içinde epey işimiz olacak. Gelecek haftadan itibaren ani denetimler yapılacak'' diye konuştu. Güler, yap-işlet-devret yöntemiyle santral yapan şirketlerle görüşmelere, ilişkin açıklamaları gelecek hafta yapacağını söyledi.TELE 1- GÜN ORTASI

18.09.2023
 


Çok Okunanlar


TELE 1- GÜN ORTASI

ORMAN YANGINLARININ SEBEBİ DAĞITIM ŞİRKETLERİ Mİ? (CUMHURİYET-MURAT AĞIREL)

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

`TÜRKİYE`NİN NÜKLEERE İHTİYACI YOK` (CUMHURİYET)

YURTTA BARIŞ DÜNYADA BARIŞ İSTİYORUZ!

12 EYLÜL DARBESİNE KARŞI, İNSANCA YAŞAYABİLECEĞİMİZ BİR ÜLKEYİ SAVUNALIM!

`TÜRKİYE NÜKLEERE MAHKUM DEĞİL` (GÜNLÜK EVRENSEL)

CUMHURİYETİN 100. YILINDA KAMU KURUMU NİTELİĞİNDEKİ MESLEK KURULUŞLARI VE TMMOB SEMPOZYUMU

TELE 1- GÜN ORTASI

Okunma Sayısı: 614


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2023 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.