MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

KOMŞUNUN NÜKLEERİ 'YERLİ RÜZGâR'I YENDİ (MİLLİYET, 05.03.2003)


YAZILI BASINDA ODAMIZ

 
Rüzgâr enerjisi üretmek için santral kurmaya niyetlenenlerin başvuruları ya yanıtlanmıyor ya da "Biz gerekli olan enerjiyi Bulgaristan'dan alıyoruz, yerliye gerek yok" diye geri çevriliyor.
 

Dünya hızla yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelirken, Türkiye'de yıllardır rüzgâr enerjisi yatırımlarına bir türlü hız verilmiyor. Rüzgâr enerjisi için yapılan 116 başvuruya Enerji Bakanlığı'ndan bugüne kadar bir yanıt bile gelmiş değil. Oysa Avrupa Birliği, 2010 yılına kadar yenilenebilir enerji hedefini yüzde 22.1 olarak belirlemiş durumda.

Dört yıldır yanıt yok
Yapılan başvurusuna yanıt alamayan işadamlarından biri de Soyuer Şirketler Grubu ve As Enerji Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Soyuer. Soyuer'in, Trakya'daki fabrikasının yanı sıra bölgedeki bazı sanayi tesislerinin de enerjisini sağlamak için Keşan'da kurmak istediği otoprodüktör rüzgâr santralı, Bulgaristan'ın nükleer enerjisine yenik düştü.
Türkiye'nin Bulgaristan'dan aldığı enerji, Trakya'da başka bir santralın kurulmasına izin vermediği için dört yıldır hazırladığı projeye Bakanlık'tan bugüne kadar yanıt alamayan Soyuer, şöyle konuştu:
"Fabrikam için 1 Megawatt'lık bir rüzgâr santralı bile kuramıyorum. 2001'de yaptığım yazılı başvuruya bugüne kadar yanıt alamadım. Daha önce şifahen yaptığım görüşmelerde de sonuç elde edememiştim. Bir başka başvuruya Bakanlığın verdiği yanıttan öğrendiğimize göre, Trakya'da enerji santralı kurulmasına izin verilmiyor. Bakanlığın yanıtında, "Bu ülkeden izole bölge ile enerji alımı devam ettiği sürece bölgede bir santralın tesisine izin verilmemesi gerektiği düşünülmektedir" deniyor. Enerji Bakanlığı rüzgârı 'güvenilir' enerji kaynakları arasında saymıyor. Oysa dünya rüzgâr enerjisine doğru hızla yol alıyor."

Doğalgaz engeli
Marmara Üniversitesi'nden Enerji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Tanay Sıdkı Uyar, raporlara göre, Türkiye'de tükettiğimiz enerjinin iki katını elde edebilecek rüzgâr enerjisi potansiyeli bulunduğunu, ancak doğalgaz anlaşmaları nedeniyle projelerin iptal edildiğini söyledi.TELE 1- GÜN ORTASI

18.09.2023
 


Çok Okunanlar


TELE 1- GÜN ORTASI

ORMAN YANGINLARININ SEBEBİ DAĞITIM ŞİRKETLERİ Mİ? (CUMHURİYET-MURAT AĞIREL)

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

`TÜRKİYE`NİN NÜKLEERE İHTİYACI YOK` (CUMHURİYET)

YURTTA BARIŞ DÜNYADA BARIŞ İSTİYORUZ!

12 EYLÜL DARBESİNE KARŞI, İNSANCA YAŞAYABİLECEĞİMİZ BİR ÜLKEYİ SAVUNALIM!

CUMHURİYETİN 100. YILINDA KAMU KURUMU NİTELİĞİNDEKİ MESLEK KURULUŞLARI VE TMMOB SEMPOZYUMU

`TÜRKİYE NÜKLEERE MAHKUM DEĞİL` (GÜNLÜK EVRENSEL)

TELE 1- GÜN ORTASI

Okunma Sayısı: 691


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2023 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.