MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

TELEFONDA FAZLADAN KESİLEN VERGİ FAİZİYLE İADE EDİLİYOR (HURRİYET, 10.03.2003)


YAZILI BASINDA ODAMIZ

 
TURKCELL abonelerinin ocak ayının ilk 9 gününde yaptıkları görüşme bedellerine yansıtılan Özel İletişim Vergisi, faiziyle birlikte iade edilecek. Abonelerin bu bedeli Maliye'den geri alabilmesi için Turkcell'e başvurmaları gerekiyor. Başvuruda bulunmayan abonelere, vergi iadesi yapılmayacak.
 

MALİYE Bakanlığı, ocak ayında fazla ödenen Özel İletişim Vergisi'ni Turkcell abonelerine faiziyle iade etme kararı aldı. Bu karar sonucunda Turkcell aboneleri, 1 Ocak ile 9 Ocak 2003 tarihleri arasında yaptıkları görüşme bedellerinin yüzde 25'ini oluşturan Özel İletişim Vergisi'ni geri alma hakkını elde etti. Ancak, abonelerin bu bedeli Maliye'den geri alabilmesi için Turkcell'e bir dilekçeyle başvurmaları gerekiyor. Başvuruda bulunmayan abonelere, vergi iadesi yapılmayacak.

Cumhurbaşkanı Ahmet Nejdet Sezer'in Vergi Kanunu'nda değişiklikleri içeren Yasa'yı 31 Aralık 2002 tarihinde veto etmesi, cep telefonu abonelere Özel İletişim Vergisi'ni geri alma hakkı doğurdu. Bunun sonucunda cep telefonu aboneleri, 31 Aralık 2002 tarihi ile Yasa'nın yürürlüğe girdiği 9 Ocak 2003 tarihleri arasındaki 9 gün için iletişim vergisi ödemekten kurtuldu.

SADECE TURKCELL'DE
Arkadaşımız Zeliha Aslan'ın yaptığı araştırmaya göre, GSM Operatörü şirketlerden Telsim, Aria ve Aycell, bu 9 gün içinde yapılan telefon görüşmelerine, Özel İletişim Vergisi'ni yansıtmadı. Bunu da faturalarda yer alan bilgilerle abonelerine belirttiler.

Sadece Turkcell, Ocak ayının tamamı için abonelerinden bu vergiyi tahsil etme yoluna gitti. Ancak, abonelerin tepkisi üzerine, Hazır Kart müşterilerinin dokuz gün içinde yaptıkları görüşmelere karşılık, ek kontür uygulamasında bulundu. Ancak, kesilen vergi, Maliye'ye yatırıldığı için faturalı hat sahibi abonelere herhangi bir iade yapılmadı. Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğü'de, yapılan başvuru sonucunda Turkcell'in abonelerine yansıttığı bu vergiyi iade etme kararı aldı.

FATURADAN DÜŞECEK
Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdür Vekili Osman Arıoğlu imzasıyla yapılan açıklamada, "Ocak.2003 ile 9 Ocak.2003 tarihleri arasında Özel İletişim Vergisi tahakkuk ettirilen aboneler, söz konusu GSM operatörü şirkete, bu şirkette abonelerin listesiyle birlikte bağlı bulunduğu vergi dairesine başvurmaları gerekiyor. Bu başvuru yapıldığı taktirde, vergi dairesince görüşme bedellerinin yüzde 25'lik kısmının iade edilmesiyle ilgili düzeltmeler yapılacak ve düzeltilen tutarların işletme tarafından bir sonraki dönem için abonelere çıkarılacak faturalardan düşülmesi sağlanacak" denildi.

İade için başvuru şart
CEP telefonu abonelerine iade edilecek Özel İletişim Vergisi'yle ilgili olarak açıklama yapan Turkcell Kurumsal İletişim Bölüm Yöneticisi Zuhal Şeker, abonelerin bu iadeden yararlanabilmeleri için Turkcell'e mutlaka başvuruda bulunmaları
gerektiğini söyledi.

Özel İletişim Vergisi'nin fazladan yansıtılmasının nedenini vergi maddelerinin yeterince açık olmamasına bağlayan Şeker, yapılan itirazlar üzerine Maliye Bakanlığı'yla temasa geçtiklerini söyledi.

Şeker, "Bu görüşmeler sonucunda tahsil edilen vergilerin abonelere iadesine ve iade edilen tutar üzerinden tüketici lehine faiz ödenmesine karar verildi.

Maliye Bakanlığı bu iadenin tüketicinin başvurması halinde yapılması gerektiğini bildirdi. Turkcell olarak bütün abonelerin
aynı iadeden yararlanabilmesi için Bakanlığa yazılı olarak başvurduk, en kısa zamanda da abonelerimizin lehine karar
alınacağını tahmin ediyoruz." dedi.TELE 1- ANA HABER

06.10.2023
 


Çok Okunanlar


TMMOB 14. ENERJİ SEMPOZYUMU

TMMOB 14. ENERJİ SEMPOZYUMU BAŞLIYOR

14. ULUSLARARASI ELECO 2023 KONFERANSI

TMMOB 8. KADIN KURULTAYI

“HARMONİK ÖLÇÜMLERİ PRATİK TAVSİYELERİ” SEMİNERİ

TMMOB 14. ENERJİ SEMPOZYUMU BİLDİRİ ÖZETLERİ KİTABI ÇIKTI

“ESKİŞEHİR DİJİTAL DÖNÜŞÜM VE BIM ZİRVESİ”

KIBRIS ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI HEYETİNDEN ODAMIZA ZİYARET

TMMOB 8. KADIN KURULTAYI YAPILDI

TMMOB SANAYİ KONGRESİ 15-16 ARALIKTA DÜZENLENECEK

Okunma Sayısı: 883


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2023 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.