MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

HÜSEYİN YEŞİL, SKYTÜRK’E ELEKTRİK ÖZELLEŞTİRMELERİNİN ERTELENMESİYLE İLGİLİ GÖRÜŞ BİLDİRDİ


YAZILI BASINDA ODAMIZ

 
EMO’nun adayı olarak TMMOB Yönetim Kurulu’na seçilen TMMOB Yönetim Kurulu II. Başkanı Hüseyin Yeşil Skytürk televizyonunda 8 Ocak 2006 tarihinde yayınlanan "Ekonomi Politik" programına telefonla konuk oldu. "Elektrikte karar günü" başlığının ele alındığı programa canlı bağlanan Hüseyin Yeşil, elektrik dağıtım şirketlerinin özelleştirilmesinin seçim sonrasına ertelenmesini, seçime yönelik yatırım olarak değerlendirdi.
 

Yeşil, elektrik dağıtım şirketinin özelleştirilmesi sonucunda, zamların geleceğini, zamlardan etkilenen halkın tepkisini iktidara sandıkta göstereceğini belirterek, "Yani özelleştirme yapıldığı takdirde, dağıtım şirketleri yerelleştirildiğinde, elektrik fiyatları artacak, bu halka yansıyacaktır. Biz bunu TMMOB olarak, Elektrik Mühendisleri Odası olarak yıllardır söylüyoruz. Ama iktidar bugüne kadar tam tersini söylüyordu. ‘Özelleştirme olunca rekabet olacak, rekabet olunca fiyatlar düşecek‘ deniyordu. Bu erteleme, özelleştirme yapılınca fiyatlar ucuzlayacak tavrını ortadan kaldırmış oldu. Bunu başbakan da bize teyit etmiş oldu" şeklinde konuştu.

Özel sektörün 80‘li yıllardan, ÇEAŞ, AKTAŞ örneklerinden bu yana, elektrikte üretim ve dağıtımın özelleştirilmesi için uğraştığını kaydeden Yeşil, Elektrik Mühendisleri Odası olarak bugüne kadar hukuksal alanda verdikleri mücadele sayesinde bunun önüne geçildiğini anlattı. Yeşil, şöyle konuştu:

"Örneğin AKTAŞ, özelleştirilmişti ve 12 yıllık bir hukuksal mücadeleden sonra geri alındı. ÇEAŞ, Biliyorsunuz, hükümetin kendisi el koydu. Dolayısıyla bu süreç şu ana kadar işlemedi. Bir tek ‘Yap İşlet‘ ve ‘Yap İşlet Devret‘de işledi... O da hükümetin başına bela oldu. Sorunlar var. Bu sorunları yaratan da üretimin ve iletimin, dağıtımın parçalanmış olması, kamunun yatırım yapmamış olması, kamunun özelleştirmeden medet umması. Dolayısıyla bütün bunlar olmayınca da şu anda sektör zorda. Türkiye‘yi ileride karanlık günler beklemekte. Yeni üretim kaynakları bulunmuyor. Özel sektör devreye girmiyor. Karlı olmayınca girmiyor, doğalgaz ile giriyor. Doğalgazı da biliyorsunuz. Son günlerde İran‘ın gazı kesmesiyle ne durumda olduğumuzu gördük. Yani uzun yıllardan bu yana, yaklaşık 20 yıldır planlı, programlı, tek elden bir elektrik yönetimi olmadığı için şu an parçalı bir yapı ile sektörün durumu ortada."

Özelleştirilmelerin seçim sonrasına ertelenmesi konusuna da değinen Yeşil, "Bu aşamada özelleştirmeler sonrası zamların geleceği ve seçimlerde sıkıntı yaşanacağı hesabı yapılmıştır. Bizim açımızdan 10 ay da olsa 5 ay da olsa bunun yapılmamasını son derece olumlu buluyoruz Hangi açıdan bakarsa baksın, hükümetin bu şirketlerin özelleştirilmesini ertelemesi, en azından süren davalar açısından olumludur. Ama biz elektrikte özelleştirilmenin tamamen durdurulmasını istiyoruz" dedi.TELE 1- SABAH PUSULASI

28.03.2024
 


Çok Okunanlar


LAİKLİK DÜŞMANI, GERİCİ MÜFREDATA KARŞI ALANLARDAYIZ

TMMOB 48. DÖNEM OLAĞAN GENEL KURULU BAŞLADI

TEZ-KOOP-İŞ SENDİKASI’NDAN EMO’YA ZİYARET

TMMOB`DE YÖNETİM KURULU ÜYELERİ BELİRLENDİ (CUMHURİYET)

TMMOB 48. OLAĞAN GENEL KURULU TOPLANIYOR!

Okunma Sayısı: 1776


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.