MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

EMO‘DAN SEZER‘E NÜKLEER ZİYARETİ


HABER


 
Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu, Nükleer Enerji Yasası'na ilişkin görüşlerini Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e iletti. EMO Yönetim Kurulu'ndan Başkan Kemal Ulusaler, Sayman Hüseyin Önder, üyeler Mahir Ulutaş ve İbrahim Aksöz'den oluşan heyet, Cumhurbaşkanı'nın incelemesine sunulmuş olan "Nükleer Güç Santrallarının Kurulması ve İşletilmesi İle Enerji Satışına İlişkin Kanun" hakkında görüşlerini aktardılar. Yasanının onaylanmamasını isteyen EMO heyetinin, konuya ilişkin Sezer'e sunduğu raporu yazımızın devamında bulabilirsiniz.
 

Enerji politikaları ve uygulamaları konusunda yıllardır çalışmalar yürüten Elektrik Mühendisleri Odası‘nı temsil eden heyet, 16 Mayıs 2007 tarihinde Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından kabul edildi.

Nükleer Güç Santrallarının Kurulması ve İşletilmesi İle Enerji Satışına İlişkin Kanun‘a ilişkin değerlendirmelerini bir rapor halinde Sezer‘e sunan EMO heyeti, görüşmede dünyanın ve Türkiye‘nin karşı karşıya kaldığı enerji sorunlarına ilişkin gelişmeleri ve değerlendirmelerini aktardı.

Görüşmede, Türkiye‘nin nükleer enerji dışında birçok alternatifinin bulunduğu vurgulanırken, Türkiye‘nin enerji kaynağı potansiyelinin 20 yıllık bir projeksiyon ile belirlenmesi gerektiği ifade edildi.

Hükümetin apar topar Meclis‘ten geçirdiği ve Köşk‘te onay bekleyen Nükleer Enerji Yasası‘nın "gayri ciddi" olduğu belirtilirken, "karayollarıyla ilgili yasa bile 38-40 sayfa iken, Türkiye‘nin geleceğini etkileyecek bir nükleer yasasının 4 sayfa olmasının yasanın zayıflığını gösterdiği" ifade edildi. EMO heyeti, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ile Türkiye Atom Enerji Kurumu ve atıklar için oluşturulacak fon konusunda yasadaki sorunlara da dikkat çekti.

Nükleer Güç Santrallarının Kurulması ve İşletilmesi Hakkındaki Yasa Tasarısı, hükümet tarafından TBMM Genel Kurul gündeminde ele alınarak, 8 Mayıs 2007 tarihinde kabul edilmişti. Nükleer Güç Santrallarının Kurulması ve İşletilmesi İle Enerji Satışına İlişkin Kanun, 11 Mayıs 2007 tarihinde Cumhurbaşkanı‘nın incelemesine sunulmuştu. Cumhurbaşkanı‘nın yasayla ilgili değerlendirmesini 15 gün içerisinde tamamlaması gerekiyor.

EMO heyetinin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer‘e sunduğu rapora aşağıda yer alan linkten ulaşabilirsiniz.

 

Bağlantılar

www.emo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=54043
 


TELE 1- ANA HABER

06.10.2023
 


Çok Okunanlar


TMMOB EĞİTİM SEMPOZYUMU BAŞLIYOR

“ESKİŞEHİR DİJİTAL DÖNÜŞÜM VE BIM ZİRVESİ”

TMMOB 8. KADIN KURULTAYI

KALKINMA PLANI’NIN ENERJİSİ FOSİL VE NÜKLEERDEN (ÖZGÜR GÜRBÜZ-BİRGÜN)

İTHAL GAZLA ÜRETİM PAHALIYA PATLADI (CUMHURİYET)

“HARMONİK ÖLÇÜMLERİ PRATİK TAVSİYELERİ” SEMİNERİ

ORMANLARIMIZI YOK EDİYORUZ (KAMU SON HABER)

YANGINDAN DA BETERİ VAR (İSTANBUL)

Okunma Sayısı: 3829


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2023 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.