MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · MİSEM Giriş Sayfası

 MİSEM

   · 

MİSEM HAKKINDA

   · 

MİSEM MEVZUATI

   · 

MİSEM HABERLER

 

 
EĞİTİMLER

   · 

SMM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

BİLİŞİM GÜVENLİĞİ

   · 

BİLGİSAYAR

   · 

SEMİNERLER

   · 

DİL EĞİTİMİ

 

 
EĞİTİM PROGRAMI

   · 

EĞİTİMLER

   · 

DÜZENLENECEK EĞİTİMLER

   · 

DÜZENLENMİŞ OLAN EĞİTİMLER

 

 
MİSEM DIŞI EĞİTİM PROGRAMI

   · 

EĞİTİMLER

   · 

DÜZENLENECEK EĞİTİMLER

   · 

DÜZENLENMİŞ OLAN EĞİTİMLER

 
MİSEM ONLİNE BAŞVURU

DİĞER EĞİTİMLER ONLİNE BAŞVURU

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

ENERJİ YÖNETİCİSİ EĞİTİMLERİ HAKKINDA


MİSEM HABERİ

 
Bu duyuru "Enerji Yöneticiliği" alanında faaliyet yürütmeyi düşünen üye potansiyelimizin belirlenmesi çalışmasına veri oluşturmak amacıyla yapılmıştır. Ön başvurunuzu soldaki linkten online olarak yapabilirsiniz.
 

TBMM‘de 18.04.2007 tarihinde kabul edilen ve  02.05.2007 tarihli Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve bu kanun kapsamında  25.10.2008 tarih,  27035 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren "Enerji Kaynaklarının ve Enerjinin Kullanımında Verimliliğin Artırılmasına Dair Yönetmelik" uyarınca;
 
             (1) Yıllık toplam enerji tüketimi bin TEP ve üzeri olan endüstriyel işletmeler çalışanları arasından enerji yöneticisi görevlendirir.
             (2) Toplam inşaat alanı en az yirmibin metrekare veya yıllık toplam enerji tüketimi beş yüz TEP ve üzeri olan ticarî binaların ve hizmet binalarının yönetimleri ile toplam inşaat alanı en az onbin metrekare veya yıllık toplam enerji tüketimi ikiyüzelli TEP ve üzeri olan kamu kesimi binalarının yönetimleri, yönetimlerin bulunmadığı hallerde bina sahipleri enerji yöneticisi görevlendirir veya şirketlerden veya enerji yöneticilerinden hizmet alır.

             (3) Yıllık toplam enerji tüketimi bin TEP‘ ten az olan endüstriyel işletmelere yönelik çalışmalar yapmak üzere, organize sanayi bölgelerinde enerji yöneticisinin sorumluluğunda enerji yönetim birimi kurulur. Bu birimlerde enerji yöneticisi dışında en az iki teknik eleman çalıştırılır.

             (4) Kamu kesimi dışında kalan ve yıllık toplam enerji tüketimleri ellibin TEP ve üzeri olan endüstriyel işletmelerde enerji yöneticisinin sorumluluğunda enerji yönetim birimi kurulur. Bu birimlerde enerji yöneticisi dışında en az bir makina ve bir elektrik veya elektrik-elektronik mühendisi çalıştırılır. Organizasyonlarında toplam kalite çalışmalarından sorumlu olan ve bünyesinde enerji yöneticisinin de görev aldığı kalite yönetim birimi bulunan endüstriyel işletmeler bu birimlerini enerji yönetim birimi olarak da görevlendirebilir.

            (5) Endüstriyel işletmelerde mühendislik, organize sanayi bölgelerinde makina, elektrik veya elektrik-elektronik mühendisliği, binalarda ise makina, elektrik veya elektrik-elektronik mühendisliği veya teknik eğitim fakültelerinin makina veya elektrik bölümlerinde lisans eğitimi görmüş kişiler arasından enerji yöneticisi görevlendirilir. Bina sahipleri veya yönetimleri şirketlerden veya enerji yöneticilerinden hizmet alabilir. Kamu kesimi dışında kalan endüstriyel işletmelerde ve binalarda görevlendirilen veya hizmet alınan enerji yöneticilerinden mühendislik alanında lisans eğitimi almış olanlarda Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliğine bağlı ilgili Mühendis Odasına kayıtlı olması şartı aranır.

Oda‘mız, Makina Mühendisleri Odası ile bir "Ön Protokol" yaparak "Enerji Yöneticisi ve Eğitim-Etüt-Proje Eğitimleri" uygulamak üzere A sınıfı Yetki Belgesi için Elektrik İşleri Etüt İdaresi (EİEİ) Genel Müdürlüğüne başvurmuş olup, MMO ile ortaklaşa oluşturulan dosyamızın 16.06.2009 tarihinde toplanacak Enerji Verimliliği Koordinasyon Kurulu‘nda (EVKK)  değerlendirilmesi ve   MMO ve  Oda‘mızın A sınıfı ya da en azından, yalnızca "Enerji Yöneticisi Eğitimi" uygulamak üzere, B sınıfı yetki belgesi alması beklenmektedir.
Oda‘mız mevzuatına uygun olarak "Enerji Yöneticiliği" alanında çalışmayı düşünen üyelerinin eğitimlere olan taleplerini ölçmek amacıyla MİSEM sayfası üzerinden, Bina ve Sanayi Tesisleri için ayrı ayrı olmak üzere, taslak eğitim programları hazırlamıştır. Bu eğitimlere online olarak 15 Haziran‘a kadar "Ön Başvuru‘da bulunabilirsiniz. Sizlerden gelecek ön başvuru bilgileri derlenerek eğitim takvimi oluşturulacaktır.

EVKK‘nın ODA‘ mızı MMO ile birlikte "Yetkilendirilmiş Kurum" olarak belgelendirmesinden  sonra "Ön Başvurular" göz önüne alınarak netleştirilecek eğitim tarihleri, programları ve ücretleri yine web sitemiz üzerinden duyurulacaktır. Eğitimler uygulamalı olarak İstanbul‘da (Anadolu Yakası) yapılacaktır.

Enerji Verimliliği Kanunu ve buna bağlı olarak çıkarılan yönetmeliklere odamız web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla

Online başvuru için: http://www.emo.org.tr/misem/
Kanun ve yönetmelikler için: http://www.emo.org.tr/mevzuat/ilgili_mevzuat.php

 TELE 1- ANA HABER

05.02.2024
 


Çok Okunanlar


EMO ANKARA ŞUBE SEÇİM SÜRECİ İLE İLGİLİ ZORUNLU AÇIKLAMA

EMO ANKARA ŞUBE SEÇİM SÜRECİ İLE İLGİLİ ZORUNLU AÇIKLAMA

İSTANBUL ŞUBE GENEL KURULU YAPILDI

BURSA ŞUBE GENEL KURULU YAPILDI

İZMİR ŞUBE GENEL KURULU YAPILDI

KOCAELİ ŞUBE GENEL KURULU YAPILDI

DENİZLİ ŞUBE GENEL KURULU YAPILDI

SAMSUN ŞUBE GENEL KURULU YAPILDI

SEÇİME ÇAĞRI EMO KALEDİR DÜŞMESİN (BİRGÜN)

ENERJİMİZİ YABANCI TEKELLERE TESLİM EDEMEZSİNİZ

Okunma Sayısı: 19023


Tüm MİSEM Haberleri

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.