MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANKARA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AFYONKARAHİSAR   ANKARA   ÇANKIRI   ERZİNCAN   ERZURUM   KASTAMONU   KAYSERİ   KIRŞEHİR   KONYA   NEVŞEHİR   SİVAS   TOKAT   YOZGAT   AKSARAY   KIRIKKALE 
 

 
HUKUKİ DESTEK
 

EMO Ankara Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 2023.3

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

“BİLGİSAYAR MÜHENDİSLERİ ODASI” KURULUŞ ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR 
Bilgisayar Mühendisleri Odası kuruluş çalışmaları kapsamında 28 Ocak 2012 Cumartesi günü T.Harb-İş Sendikası Kenan Durukan Toplantı Salonu’nda toplantı düzenlendi. Toplantıda “Bilgisayar Mühendisleri Odası çalışmaları hakkında bilgilendirme, süreçle ilgili görüş ve değerlendirme, BMO imza kampanyası” konuları el alındı.
 

EMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Pektaş toplantının açılış konuşmasında şunları söyledi; "Gördüğümüz kadarıyla uzun bir süredir bilgisayar mühendisi üyelerimizin heyecanlandığı bir süreç yaşanıyor. EMO Ankara Şubesi olarak bu süreci uzun süredir destekliyoruz. Özellikle 2006-2008 yıllarını kapsayan 18. Dönemde, meslek alanına dair Oda içinde yapılan çalışmaların zaman zaman yetersiz kalabildiğini, Odanın bu meslek alanına dahil politikalar üretmekte her zaman başarıyı gösteremediğini, bu konuda doyurucu ulusal politikaların olmadığını söyledik. Bunun dışında dedik ki bilgisayar mühendisi arkadaşlarımız, meslektaşlarımız –doğru bulmasak da-  EMO çatısı altında örgütlenmeye sıcak bakmıyorlar. Realite buydu. Esasen bilişim alanında yaşanan çok hızlı gelişmeler ve paralelde bu mesleğin icra edicileri olan sizlerin karşılaştığı problemlerden tutun da ülkemizin ihtiyaç duyduğu bilişim politikalarına kadar bir dizi çalışmanın doyurucu bir şekilde yapılması, yasal düzenlemelerin bu anlamda yapılması gerekir diye düşündük. Bunların bir şekilde sürekli sözcüsü, destekçisi olmaya çalıştık. Aradan geçen bunca süre sonra bu heyecanın diğer Şubelere de yayıldığını görmekten memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyorum.
EMO`nun bütün birimlerinin geldiği toplantılarda BMO ile ilgili düşüncelerimi bu netlikte ve açıklıkta dile getirmiş biri olarak bunları söylüyorum. Bu tür toplantılarda Bilgisayar Mühendisleri Odası kurulması yönünde olumlu düşüncelerimiz söylediğimizde bazı arkadaşlarımız tarafından farklı şekillerde eleştirildik. Biz ne yapmaya çalıştığımızı biliyorduk. Bu doğrultuda bilgisayar mühendisi arkadaşların ne istediğini biliyorduk. Biz onları destekledik.
Diğer Şubelerde BMO`nun kurulması ile ilgili toplantılar yapıldı. Bizim arkadaşlarımızı görevlendirdik. Örgütlenme Sekreteri arkadaşımız 2 yıla yakın süredir üniversitelerin bilgisayar, yazılım, bilişim sistemleri mühendisliği bölümlerindeki öğrenci ve öğretim üyeleriyle önemli ilişkilerde bulundu. Memnuniyetle görülen şudur ki, BMO`nun kuruluşuna yönelik itiraz edenlerin sayısı oldukça azalmıştır.
Diğer Şubelerde genel kurullar yapılmaya başlandı. 7 yerde genel kurul yapıldı. Bir şube genel kurulunda BMO kurulma önergesi gündeme alınmadı 1 tanesinde 2 oy ile kabul edilmedi onun dışında önerge verilen her yerde BMO`nun kurulması üyelerce kabul edildi. Bunların 2 tanesi hariç hepsinde oy birliği ile bu karar alındı.18 Şubat`ta yapılacak Genel Kurul`da da Ankara Şubesi`de bu doğrultuda bir karar alınacağını düşünüyoruz.
BMO`nun kurulma zamanı geçmektedir. Daha fazla gecikmesi için hiçbir sebep yoktur. Bu dönem içinde bu heyecan yaşanmışken bu Oda kurulmalıdır.Bu çalışmada emeği geçen herkese çok teşekkür etmek istiyorum. Arkadaşların cesaretlerini de kutlamak gerekiyor. Geçmişte de bu çalışma iki kez belli noktaya kadar gelip başarıya tam anlamıyla ulaşmamıştı. Gerek geçmişte bu çalışmayı yapan fakat olumlu bir noktaya evriltemeyen arkadaşların, gerek bu süreci bu kadar heyecanla sürdüren arkadaşların ellerine yüreklerine sağlık demek istiyorum.
Bilgisayar mühendislerinin odasının bu arkadaşların daha önce çalışan arkadaşların çok özel yerleri olacak. Sizlerin de farklı Oda olarak TMMOB`nin parçası olarak kendi meslek alanlarınızda insan ve toplum odaklı, insanımızı toplumumuzu daha ileriye götürecek adımlar çerçevesinde çalışmalar yapacağınıza inanıyoruz."

"TMMOB`nin toplumcu geleneğini bilişim sektörüne taşımalıyız"

TMMOB`nin toplumcu geleneğinin bilişim sektörüne taşınması gerektiğine vurgu yapan EMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Taylan Özgür Yıldırım da toplantı açılışında şunları söyledi, "Herkese merhabalar. Aslında biz büyük bir kitle olduk, 30 binin üzerinde kitleyiz ver her sene 6-7 bin arkadaşımızı bu kitleye katılıyor. Bilişim sektörünün aslı unsurlarıyız, yaşamımızı belirleyen bilişim alanının direksiyonunda oturanlarız. Bu süreci biz üretiyor bir geliştiriyoruz ancak bu gelişimle birlikte sorunlarımız da çığ gibi büyüyor. Başında söylediğimiz şey bu sorunların aşılması için örgütlenme denilen kavramı hayata geçirmemiz gerekiyor. Her ile bir üniversite her üniversiteye bilgisayar mühendisliği bölümü açılıyor. Yetmiyor uzaktan eğitim fakülteleri ile mühendislik diploması veriliyor, teknoloji fakülteleri açılıyor mühendislik fakültesi diplomaları veriliyor. Sertifikalar diplomaların yerini almış durumda mesleğimizin tanımı yok.
Bizim işimizi herkesin yapabileceği gibi algı yaratılmış durumda. Projeleri üreten biziz deneten ve yöneten olmuyoruz, bitmeyen projelerin bedellerini biz ödüyoruz, fazla mesailerle güvencesiz çalışma durumunda kalıyoruz. İşsizlik, güvencesiz çalışma bizim için yadsınamaz hale gelmiş durumda. Krizlerde ilk işten çıkartılan bilişim emekçileri bilişim sektörüne emek veren insanlar olabiliyor. Tüm bunlar artık örgütlenmenin bir ihtiyaçtan öte bir zorunluluk olduğunu ortaya koyuyor. Bizler bunun Odalaşma süreciyle şekilleneceğine karar verdik. Yaklaşık 30 yıldır EMO`da örgütlenme yürüttük. Bilişim sektöründe politika üretmek adına çalışmalar yaptık ve bu çalışmalar bir olgunluğa erişti. Bundan sonra meslektaşlarımızın temel talebi haline gelmiş Odalaşma kararını aldık. 15 Ekim`de ilk defa ‘BMO`yu kuruyoruzu` net bir şekilde ifade ettik. Bu yürüyüş hızla devam ediyor. Örgütleniyoruz dedik; EMO içindeki üyelerimizle buluştuk, illere gittik, üniversitelere gidip genç arkadaşlarla buluştuk. TEKNO`kentlerde kampanyalar düzenledik. Odalaşmanın bizim sorunlarımızın çözüm odağı olduğunu aktarmaya çalıştık. Oda kurmak o kadar kolay değildi bunu biliyorduk fakat ortaya çıkan olgunluğu belli noktaya yönlendirmemiz gerekiyordu.
Hazırladığımız BMO raporunda,BMO hangi temeller üzerinden inşa edilecek, ilkeleri ve görevleri neler olacak, BMO neyi hayata geçirmeye çalışacağını yazdık.
Her gün yeni insanlar aramıza katılıyor. İmza kampanyası başlattık hızla bu kampanya devam ediyor. Artık önemli bir noktadayız. EMO içinde ve EMO dışında ciddi anlamda örgütlenme çalışması yürütülüyor. Şube genel kurullarında Kocaeli`nden başlayarak BMO kurulma kararı geçiyor. Kocaeli`nde EMO-Genç arkadaşlar büyük bir emek verdiler. Orada stant açtık. Önümüzde iki büyük takvim var. Birincisi EMO Genel Kurulu Mart ayında yapılacak. Şubelerden getirdiğimiz önergeleri buraya taşıyacağız. Oradan geçirdikten sonra TMMOB Genel Kurulu`na taşıyacağız. Biz BMO`yu birlikte kurmak istedik, birlikte yönetmek istedik. Bu anlamda tüm bilgisayar mühendisi arkadaşımızın bu sürecin öznesi ve üreticisi olması gerektiğini düşünüyoruz. Herkesin en basitinden yaptığımız çalışmaların yaygınlaştırılması, duyurulması bu süreç için çok önemli. Bilgisayar Mühendisleri Odası`nın geleceği için çok önemli. TMMOB`nin toplumcu geleneğini bilişim sektörüne taşıyacak, meslek ve meslektaşlarımızın onurunu koruyacak bir BMO`yu kurmak adına hepimizin üzerinde sorumluluklar var. BMO arkasında yürüyüşümüz devam ediyor. Bilişim politikalarına yön verecek meslektaşlarımızın haklarını koruyacak bir BMO için, bizlerin öncelikle insan olduğunu, makineleşme koşullarına savaş açacak kamusal faydayı esas alacak bir BMO için,  ülkenin ve halkın sorunlarına kayıtsız kalmayacak bir BMO için, yaşamı esir alan teknoloji anlayışı için değil, bilim ve teknolojiyi halkın hizmetine sunmak isteyen bir BMO için bizlerin artık dost omuz başlarınızı omuzlarımızın başında hissederek yürümek zorundayız. Gelin bu pankartın arkasındaki yüzleri çoğaltalım, gelin BMO`yu birlikte kuralım birlikte örelim diyoruz."

EMO Ankara Şubesi Bilgisayar Mühendisliği Meslek Dalı Komisyonu Başkanı Mehmet Harun Özer toplantıda yaptığı sunumda "Biz kimiz? Ne yaptık? Ne Yapıyoruz? Ne Yapacağız?" başlıklı bir sunum yapara, Bilgisayar Mühendisleri Odası kuruluş çalışmaları, BMO raporu, kuruluş takvimi hakkında bilgi verdi.
Sunumun ardından EMO Yönetim Kurulu Yedek Üyesi Birkan Sarıfakioğlu`nun başkanlığını yaptığı forum bölümüne geçildi. Forumda bilgisayar mühendisi üyelerimiz, kurulma çalışmaları sürdürülen Bilgisayar Mühendisleri Odası ile ilgili görüşlerini ve sorularını yönelttiler.
Etkinlik "Bilgisayar Mühendisleri Odası`nı Kuruyoruz" pankartı altında çektirilen toplu fotoğraf ile sona erdi.“SANAL ÇALIŞANLAR GELİYOR” RPA: ROBOTİK SÜREÇ OTOMASYONU BAŞLIKLI WEBINAR DÜZENLENDİ

21.07.2023
 


Çok Okunanlar


2024 YILI SMM/BT BELGE YENİLEME İŞLEMLERİ 15 KASIM 2023 TARİHİNDE BAŞLADI

4. ELEKTRİKLİ ARAÇLAR VE AKILLI ŞEHİRLER ÇALIŞTAYI PROGRAMI YAYINLANDI

AG VE OG SİSTEMLERDE SCADA TASARIMI VE GÜÇ YÖNETİM SİSTEMLERİ SEMİNERİ DÜZENLENECEK

2024 YILI ÜCRET TANIMLARI BELİRLENDİ

BAŞKENT DOĞALGAZ İÇ TESİSAT BİRİMİ YETKİLİLERİNDEN ŞUBEMİZE ZİYARET

YG TESİSLERİNDE İŞLETME SORUMLULUĞU EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

BİNA TEKNOLOJİLERİ VE ZAYIF AKIM SİSTEMLERİ TASARIMI SEMİNERİ DÜZENLENDİ

17. EIF DÜNYA ENERJİ KONGRESİ VE FUARI 15-17 KASIM TARİHLERİNDE DÜZENLENİYOR

TEDAŞ EĞİTİM VE SERTİFİKASYON MERKEZİ’NE TEKNİK GEZİ DÜZENLENDİ

ELEKTRİK İÇ TESİSLERİNİN DENETİMİ VE RAPORLAMA EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

Okunma Sayısı: 1453


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2023 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.