MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

2012 HASAN BALIKÇI ONUR ÖDÜLÜ PROF. ONUR HAMZAOĞLU’NA


HASAN BALIKÇI ONUR ÖDÜLÜ

 
Elektrik Mühendisleri Odası‘nın, kaçak elektrik kullanımına karşı verdiği mücadelede hain bir saldırıyla katledilen üyesi Hasan Balıkçı anısına iki yılda bir verilmesi planlanan Onur Ödülü‘nün ilk sahibi belli oldu. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, `Kocaeli‘nin Dilovası ve Kandıra İlçelerinde Yaşayan Gebelerden Doğan Bebeklerde Ağır Metal Maruziyeti İle Büyüme ve Gelişme Durumu` çalışması nedeniyle ödüle değer görüldü.
 

 

HASAN BALIKÇI ONUR ÖDÜLÜ PROF. ONUR HAMZAOĞLU‘NA

Elektrik Mühendisleri Odası‘nın, kaçak elektrik kullanımına karşı verdiği mücadelede hain bir saldırıyla katledilen üyesi Hasan Balıkçı anısına iki yılda bir verilmesi planlanan Onur Ödülü‘nün ilk sahibi belli oldu. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, "Kocaeli‘nin Dilovası ve Kandıra İlçelerinde Yaşayan Gebelerden Doğan Bebeklerde Ağır Metal Maruziyeti İle Büyüme ve Gelişme Durumu" çalışması nedeniyle ödüle değer görüldü.

EMO Onur Kurulu üyeleri, EMO Yönetim Kurulu Başkanı ve Yazmanı‘ndan oluşan Seçici Kurul, bilimsel ve insani görevini yerine getirerek kamuoyunu uyardığı için hakkında suç duyurusunda bulunulup soruşturma açılan Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu‘na Hasan Balıkçı Onur Ödülü‘nün verilmesini kararlaştırdı. Hasan Balıkçı Onur Ödülü‘ne, insani ve etik değerlere uygun davranan; bilgi ve birikimini kamu çıkarları lehine kullanan; mesleğine ve topluma karşı görevlerini yerine getiren; mesleki ve demokratik hakların korunması için örgütsel gelişmeye katkı koyan kişiler aday gösterilebiliyor. EMO Hasan Balıkçı Onur Ödülü Yönergesi kapsamında Onur Plaketi, EMO Olağan Genel Kurulu açılışında Prof. Hamzaoğlu‘na verilecek.

Gülhane Tıp Fakültesi‘nden 1985 yılında mezun olan Hamzaoğlu, 2001 yılından beri görev yaptığı Kocaeli Üniversitesi‘nde 2002 yılında profesör oldu. Hamzaoğlu, 2005 yılında "Endüstri Yoğun Bölgelerde Yaşayanlarda Ölüm Nedenleri: Dilovası Örneği" isimli çalışmasının sonuçlarını yayımladı ve kansere bağlı ölümlerdeki aşırılığı gözler önüne serdi. Bunun üzerine Kocaeli‘nin Gebze İlçesi‘nin Dilovası Beldesi‘ndeki sanayi atıklarının çevre ve insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerinin araştırılması ve gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu kuruldu.

Prof. Dr. Hamzaoğlu‘nun yürütücüsü olduğu ve Kocaeli Üniversitesi Bilimsel Araştırma Destek Birimi tarafından desteklenmekte olan son araştırma projesi ile "Kocaeli‘nin Dilovası ve Kandıra İlçelerinde Yaşayan Gebelerden Doğan Bebeklerde Ağır Metal Maruziyeti İle Büyüme ve Gelişme Durumu" araştırılıyor. Araştırma projesi kapsamında elde edilen kesin sonuçlara göre annelerin ilk sütü (kolostrum) ve bebeklerin ilk kakalarında (mekonyum) bazı ağır metaller ve eser elementlerin bulunduğu saptandı. Prof. Dr. Hamzaoğlu‘nun TÜBİTAK tarafından akredite edilmiş olan laboratuvarlarda testleri gerçekleştirilen araştırma sonuçlarıyla ilgili bilgileri Ocak 2011‘de kamuoyuna açıklaması geniş bir yankı uyandırdı.

Bu açıklamanın ardından "haberin geniş halk kitlelerine ulaşmasını sağladığı, araştırma sonuçlarını halk arasında panik yaratmak amacıyla kullandığı" iddiasıyla Büyükşehir Belediye Başkanı ve Dilovası Belediye Başkanı, Kocaeli Cumhuriyet Savcılığı‘na şikayet dilekçesi verdi. Savcılık hazırladığı dosyayı, söz konusu fiilin incelenmesi amacıyla Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü‘ne gönderdi. Üniversite izin verdiği takdirde Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, TCK‘nin 213. maddesi uyarınca 2 ila 4 yıl arasında hapis istemiyle yargılanacak. Üniversitenin yürüttüğü ceza soruşturması devam ediyor. Ayrıca Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanlığı‘nın yazısı üzerine, YÖK‘ün talebiyle Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü tarafından açılan disiplin soruşturması sonucunda ceza verildi.

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI

 CUMHURİYET TV- GÜNDEM ÖZEL

13.05.2023
 


Çok Okunanlar


ÜYE AİDAT BORÇLARI YAPILANDIRMA SÜRESİ UZATILDI

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI TALEPLERİNİ AÇIKLADI! (ENERJİEKONOMİSİ.COM)

YENİ YÖNETİMDEN TALEPLER

TEMİZ ENERJİ TEKNOLOJİLERİ FUARI VE KONGRESİ (WENERGY’23)

CUMHURİYET TV- GÜNDEM ÖZEL

ELEKTRİK TARİFELERİNİN İNCELENMESİ RAPORU

EMO’DAN VATANDAŞ YARARINA ELEKTRİK HİZMETİ TALEPLERİ (ENERJİGUNLUGU.NET)

TURNUSOL TV- SÖYLEŞİ

SÜRDÜRÜLEBİLİR SU, GIDA VE ENERJİ İÇİN İKLİM POLİTİKALARI

TURNUSOL TV- SÖYLEŞİ

Okunma Sayısı: 950


Tüm Hasan BALIKÇI Onur Ödülü

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2023 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.