MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

EMO`DAN GEDİZ, BOĞAZİÇİ VE AKDENİZ EDAŞ İHALELERİNE TEPKİ: ÖZELLEŞTİRME ISRARI KAMU ZARARI DOĞURACAK (GÜNLÜK EVRENSEL)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


Hükümetin özelleştirme ısrarı sürüyor. Daha önce ihaleye çıkartılan ama ihaleyi kazanan şirketlerin vazgeçmesi sonucu satılamayan Gediz, Boğaziçi ve Akdeniz elektrik dağıtım şirketleri için yeni ihaleler açılıyor. Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) yaptığı açıklamada, özelleştirme ısrarının büyük ‘kamu zararı‘ doğuracağını ifade etti.

Blok satış yöntemi ile hisselerinin tamamının özelleştirilmesi düşünülen Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. (EDAŞ), Antalya, Burdur ve İsparta illerine, Gediz EDAŞ, İzmir ve Manisa illerinde görev yaparken, Boğaziçi EDAŞ ise İstanbul ili Avrupa Yakası‘nın elektrik dağıtım hizmetlerini yürütüyor.

Boğaziçi ve Gediz elektrik dağıtım bölgelerinin önceki özelleştirme ihalesi Ağustos 2010‘da, Akdeniz elektrik dağıtım bölgesi ise Aralık 2010‘da gerçekleştirilmişti. Boğaziçi EDAŞ için verilen teklifler 2 milyar 990 milyon dolar ile 2 milyar 496 milyon dolar arasında, Gediz EDAŞ için 1 milyar 920 milyon dolar ile 1 milyar 800 milyon dolar arasında, Akdeniz EDAŞ için 1 milyar 165 milyon dolar ile 1 milyar 100 milyon dolar arasında gerçekleşmişti.

Akdeniz, Gediz ve Boğaziçi elektrik dağıtım şirketleri için düzenlenen ihalelere teklif veren şirketler sırası ile teminatlarından da vazgeçerek ödeme yapmamaları nedeni ile ihaleler iptal edilmişti. İptal kararları öncesinde şirketlere ek süreler verilmiş, ek teminatlar istenmiş ancak süre uzatımı için ön koşul olan ek teminatlar bile yatırılmamıştır.

Geçmişte ihalesine çıkılan üç dağıtım bölgesi için teklif veren firmaların hangi gerekçelerle teklif verdikleri bölgeleri almaktan vazgeçtikleri bilinmemektedir. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız yaptığı bir açıklamada firmalara seslenerek "arkasında duracağınız teklifler verin" demişti.

ÖZELLEŞTİRME DEĞİL KAMULAŞTIRMA

EMO‘nun açıklamasında ayrıca şu ifadelere yer verildi:

"Özelleştirme ve piyasalaştırma politikalarının, su gibi, gıda gibi en temel ihtiyaçlarımızdan biri olan elektrik enerjisini sermaye birikim aracı olarak kullanılmasına ve dolayısıyla pahalılaşmaya neden olduğu gerçeğine rağmen, yeni sorunlara yol açacak şekilde özelleştirmelerde ısrar edilmesi ancak ideolojik körlük üe açıklanabilir. Elektrik enerjisinin kesintisiz, kaliteli ve kolay erişilebilir bir şekilde yurttaşlara sunulması, bu hizmetlerin kamu hizmeti anlayışı ile yürütülmesi ve özel sektöre gelir aktaracak anlayıştan arındırılması gerekmektedir. Temel ihtiyaçlarımızdan biri olan elektrik enerjisinin kamu güvencesi ile sunulması, sektörde çalışanlara güvenli ve örgütlü bir çalışma ortamının sağlanması esas alınarak özelleştirme değil, yeniden kamusal anlayışa dönülmesi gerekmektedir."


VANGÖLU VE DİCLE‘DE NELER OLUYOR?

Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş ve Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş için yapılan ihalelerde de teklif edilen bedeller ödenmemiştir. Bu ihaleler için aradan geçen bunca zaman içerisinde iptal kararı da verilmemiştir. Bu iki bölgede diğerlerinin aksine yükümlülüklerini yerine getirmeyen teklif sahipleri elenmemiş, teminatları yakılmamıştır. Açıklamada, "Bu bölgeler için teklif verenlerin ayrıcalığı mı vardır ki, bu bölgeler şirketlerin uhdesinde tutulmaya devam edilmektedir." denildi.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

"Bedelini Hazine Müsteşarlığı‘nın karşıladığı sokak aydınlatması konusunda dağıtım şirketlerine davalar açılmış, şirket kasalarında milyonlar unutularak kamu kaynakları özel şirketlere hediye edilmiştir. Şirketlerin personel maliyetlerini azaltmak için tercih ettiği taşeronlaştırma uygulaması, çalışanlar açısından iş güvencesini ortadan kaldırdığı gibi iş kazalannı ve yurttaşlarımızın uğradığı kazaları artırmış ve genel olarak hizmet kalitesinin de düşmesine neden olmuştur. Özelleştirme çalışmaları ile yaratılan ortam nedeni ile yaşanan elektrik kesintileri ve arızaları hayatı olumsuz etkilemeye başlamıştır."

(Günlük Evrensel; 10.08.2012)TRT 3- GENEL KURUL

24.02.2021
 


Çok Okunanlar


ORTAK TOPLANTI

TL’YE DÖNÜŞ YETMEZ; YEKDEM SUİSTİMALİ BİTMELİ

GERZE HALKININ YANINDAYIZ

CUMHURBAŞKANLIĞI GÜNEŞ, RÜZGâR VE LES’İ NASIL ÖLDÜRDÜ? (ÖNDER ALGEDİK/GAZETEDUVAR.COM.TR)

TELE1- ANA HABER

ELEKTRİKLİ OTOMOBİLE ELVEDA MI?

NKP İSTANBUL BİLEŞENLERİ KONGRESİ (2021-2022) YAPILDI

İLETİŞİMDE VERGİ ZAMMI DEĞİL, İNDİRİM OLMALI!

`NÜKLEER HEVESİNDEN VAZGEÇİLSİN!`

EMO 47. DÖNEM 2.KOORDİNASYON KURULU TOPLANDI

Okunma Sayısı: 4398


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.