MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ`NİN YENİ SAYISI YAYIMLANDI 
Elektrik Mühendisliği Dergisi, `Enerji Verimliliğinde Nereden Nereye?` kapağıyla yayımlanan 446. sayısıyla Enerji Verimliliği Haftası`nda okuyucularıyla buluştu. Enerji verimliliğinin sahibi konumunda olan Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Erdal Çalıkoğlu`yla yapılan söyleşi aracılığıyla yürürlükteki uygulamalar ve yaşanan gelişmeler konusunda bilgiler okuyuculara aktarılıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar`ın özellikle konutlarda çeşitli sorunlara yol açan verimlilik uygulamalarıyla ilgili açıklamalarını bulabileceğiniz ikinci bir söyleşi de dergide yer alıyor.
 

Dosya kapsamında enerji verimliliği alanında yapılan çalışmaları bilimsel bir yaklaşımla ele almak üzere İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Enerji Enstitüsü‘ne başvurduk. İTÜ Enerji Enstitüsü adına Enerji Planlaması ve Yönetimi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sermin Onaygil sorularımızı yanıtladı. Prof. Dr. Sermin Onaygil, enerji verimliliği mevzuatıyla birlikte bugüne kadar yapılanları anlatırken, enerji verimliliği alanında ikinci dönüm noktası olarak nitelendirdiği Enerji Verimliliği Strateji Belgesi‘nin kapsamını da ayrıntılı olarak değerlendirdi. Bu alana ilişkin mevzuat ve uygulama anlamındaki eksiklikler ve sorunları madde madde sıralayan Onaygil, fırsatların tehdide dönüşmemesi uyarısında bulunarak, önerilerini de aktardı.

Enerji verimliliği dosyası kapsamında sanayi kuruluşları ve enerji sektöründeki verimlilik uygulamalarını anlayabilmek için Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Genel Müdürlüğü‘nün, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı‘nın (KOSGEB), Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi‘nin (DEK-TMK) görüşlerini de aldık. Kurumlardan, 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu‘nun 2 Mayıs 2007 tarihinde yürürlüğe girmesinden bu yana geçen 5 yıllık sürede ülkemizde yaşanan gelişmeleri değerlendirmelerini; değerlendirmeleri kapsamında da faaliyet yürüttükleri alanlara ilişkin ayrıntılı bilgi aktarmalarını istedik. Diğer yandan enerji verimliliği alanına ilişkin 2013 yılı beklentilerini öğrenmeye çalıştık. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Genel Müdürlüğü adına Genel Müdür Anıl Yılmaz, KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan ve DEK-TMK Yönetim Kurulu Başkanı Süreyya Yücel Özden‘in konuya ilişkin değerlendirmelerini dergimizde bulabilirsiniz.

EMO Enerji Çalışma Grubu Üyesi Necati İpek‘in editörlüğünde hazırlanan dosya kapsamında EMO İzmir Şubesi Enerji ve Enerji Verimliliği Komisyonu Raportörü Talat Canpolat‘ın "Enerji Verimliliği Kanunu Uygulamalar ve Sonuçlar" yazısı, Elektrik ve Elektronik Mühendisi Arif Künar‘ın "Enerji Verimliliği Uygulamalarına Çözüm", MİSEM Daimi Komisyon Üyesi Serdar Paker‘in "Yüksek Verimli Motorların Gücü", Prof. Dr. Sermin Onaygil‘in "Aydınlatmada Enerji Verimliliği: LED Teknolojisi" , Elektrik Mühendisi Musa Çeçen‘in "Tasarruf Cihazları Aldatmacasına Dur Deyin", Elektrik ve Elektronik Mühendisi Yücel Tekin‘in "Verimli Ürünlerin Tercihinde Maliyet Engeli" yazısına ulaşabilirsiniz.

Dergimizde yer verdiğimiz, IEEE Spectrum Dergisi‘nin Temmuz 2012 sayısında yayımlanan "Tembel Müşteri İçin Akıllı Tasarruf" yazısının da Türkçe çevirisiyle ilginizi çekeceğini umuyoruz. Dosyanın son yazısını ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci‘nin Ekonomi Muhabirleri Derneği‘nin sohbet toplantısına katılarak yaptığı açıklamalardan oluşan "Kilci Ulaşımda Verimlilik İstedi" başlıklı haber oluşturuyor.

AB‘nin İlerleme Raporu‘ndaki enerji ile ilgili değerlendirmelerini aktaran "AB‘nin Gözü Elektrikten Sonra Doğalgaz Borsasına Kaydı" başlıklı yazı da dergimizde ilginizi çekecek toplu bir değerlendirmeyi oluşturuyor.

EMO Yönetim Kurulu Saymanı İrfan Şenlik‘in hazırladığı "Elektrik-Elektronik Mühendisliği Eğitimi ve Meslek Alanlarımıza Yansımaları" başlıklı yazısı ise, YÖK‘ün, üniversitelere yönelik müdahalelerin çokça tartışıldığı ve üniversitelerin akademisyenleriyle öğrencileriyle yaşananlara itirazlarını daha güçlü dile getirmeye başladığı bir dönemde ilgiyle okuyacağınız bilgilendirici bir çalışma.

Prof. Dr. Tarık Özker ve Ord. Prof. Bedri Karafakıoğlu‘nun anısına dergimizde yer verilen yazılar da bugünlere geçmişten yansıyan ışıkları taşıyor.

Elektrik Mühendisi Sabri Günaydın‘ın, Elektrik Tesisatı Genel Teknik Şartnamesi‘ndeki hatalar, eksiklikler, güncel standartlar ve uyumsuzlukları ele aldığı "Şartname Yeniden Düzenlenmeli" başlıklı yazısı Yıldırımdan Korunma Tesisatı ile ilgili ayrıntılı bilgiler verirken, acil alınması gereken önlemleri ortaya koyuyor.

EMO Elektronik Mühendisliği Meslek Dalı Ana Komisyonu‘nun kolektif çalışması olarak dergide yer bulan "Yapı Elektronik Sistemleri ve Tesisatlarına Ait Mühendislik Hizmetleri Yönetmeliğinin Getirdikleri" başlıklı yazıda yönetmeliğin getirdikleri anlatılırken, ilgili kurum ve kuruluşların yapması gereken uygulamalara dikkat çekiliyor.

Elektronik Mühendisliği Meslek Dalı Ana Komisyonu Başkanı Tuncay Atman‘ın "Türkiye Elektronik Sanayinin Tarihi ve Günümüzdeki Durumu" başlıklı derlemesi de elektronik sanayine tarihsel bir bakışla bugüne ilişkin önemli saptamalar içeriyor.

Dergimize aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilir, dilerseniz bağlantıları kullanarak, tüm sayfaları bilgisayarınıza indirerek, arşivleyebilirsiniz.

 

Bağlantılar

www.emo.org.tr/yayinlar/dergi_goster.php?kodu=910&dergi=1
 


TRT 3- GENEL KURUL

24.02.2021
 


Çok Okunanlar


ORTAK TOPLANTI

TL’YE DÖNÜŞ YETMEZ; YEKDEM SUİSTİMALİ BİTMELİ

GERZE HALKININ YANINDAYIZ

CUMHURBAŞKANLIĞI GÜNEŞ, RÜZGâR VE LES’İ NASIL ÖLDÜRDÜ? (ÖNDER ALGEDİK/GAZETEDUVAR.COM.TR)

TELE1- ANA HABER

ELEKTRİKLİ OTOMOBİLE ELVEDA MI?

NKP İSTANBUL BİLEŞENLERİ KONGRESİ (2021-2022) YAPILDI

İLETİŞİMDE VERGİ ZAMMI DEĞİL, İNDİRİM OLMALI!

`NÜKLEER HEVESİNDEN VAZGEÇİLSİN!`

EMO 47. DÖNEM 2.KOORDİNASYON KURULU TOPLANDI

Okunma Sayısı: 3256


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.