MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

DENİZLİ’DE MESLEKİ UYGULAMA PROTOKOLÜ İMZALANDI 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Denizli Şubesi ile AYDEM Elektrik Dağıtım A.Ş arasında “Mesleki Uygulama Protokolü” imzalandı. Denizli ve Muğla’yı kapsayan protokol EMO Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Göltaş, AYDEM Yönetim Kurulu Başkanı Ceyhan Saldanlı ve EMO Denizli Şube Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Şavklı’nın katıldığı bir törenle imzalanırken, protokole ilişkin basın açıklaması da yapıldı.
 

EMO Denizli Şubesi ile AYDEM Elektrik Dağıtım A.Ş arasında Mesleki Uygulama Protokolü 22 Ocak 2013 tarihinde imzalandı. EMO Denizli Şubesi ile AYDEM arasında yapılan görüşmeler sonucunda bir komisyon kurularak; teknik hizmet kalitesinin yükseltilmesi; yapı, sistem tasarımı ve tesis üretiminin sağlam, kullanışlı, güvenilir ve ekonomik bir biçimde toplum yararına yürütülmesine katkıda bulunacak önlemlerin alınması; Oda üyesi mühendis-kamu-elektrik dağıtım şirketi arasındaki ilişkilerin sağlıklı işlemesi amacıyla ortak protokol çalışmalarına başlanmıştı. AYDEM ve EMO‘dan görevlendirilen  Arif Dönmez, Ali Rıza Verel, Volkan Ayanoğlu, Engin Kacar, Çağlar İlhan, Nafiz Keskin ve Yıldıray Yıldırım‘ın görev aldığı komisyon 2 aylık bir çalışmanın ardından mevcut yasal mevzuat doğrultusunda tespit ve önerilerini ortaklaştırarak çalışmalarını tamamladı. Bu çalışma kapsamında ana başlıklar şöyle belirlendi: 

- Tüm trafolu müşteriler "İşletme Sorumluluğu Yönetmeliği" çerçevesinde bir işletme sorumlusu yetkili mühendis bulunduracaklardır.

- Elektrik alanında güvenli ve teknik hizmet kalitesini yükseltmek amacıyla işletmelerin AYDEM ile ilgili teknik konularını İşletme Sorumlusu Elektrik Mühendisi takip edecektir.

- Elektrik tesislerinin güvenli ve sürekli kullanılmasında en önemli konulardan biri de tesislerin topraklamalarının sağlıklı olmasıdır. Topraklama raporları ile tesislerin takibi yapılacaktır.

- AYDEM‘den işlem gören tüm elektrik projeleri onay, abonelik ve kabul konularında tüm illerde tek tip uygulama gerçekleştirilecektir. Bu sayede AYDEM‘e ait tüm hizmet bölgelerinde uygulama birliği sağlanacaktır.

- EMO, AYDEM bünyesinde çalışan mühendislerimize yönelik teknik eğitim ve seminerler düzenleyecektir.

Protokol imza törenine EMO Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Göltaş, AYDEM Yönetim Kurulu Başkanı Ceyhan Saldanlı ve EMO Denizli Şube Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Şavklı, EMO Enerji Birim Koordinatörü Olgun Sakarya, AYDEM Genel Müdürü Mesut Güzel, protokol çalışma grubu üyeleri ve EMO üyeleri katıldı.

Protokolün imzalanması öncesinde de konuya ilişkin olarak aynı gün TMMOB Toplantı Salonu‘nda ortak basın toplantısı düzenlendi. EMO Denizli Şube Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Şavklı işbirliğinin önemine değinerek, protokolün yasal dayanaklarını ve kamu yararını temel alan altyapısını şöyle ortaya koydu:

"AYDEM EDAŞ, 4628 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu ve ilgili mevzuat çerçevesinde Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından tanzim edilen dağıtım lisansı kapsamında Aydın, Denizli ve Muğla illerinde elektrik dağıtım faaliyetlerini yürütmekte olan kuruluştur. TMMOB ve ona bağlı olarak çalışan EMO, Anayasa‘nın 135. Maddesi‘ne göre kamu tüzel kişiliği niteliğine sahip kurum olup, kamunun ve mesleğin en geniş anlamda çıkarlarını korumakla sorumludur. Bu protokol, 6235 sayılı TMMOB Kanunu‘nun 2. Maddesi‘nde belirtilen Odaların ‘Meslek ve menfaatleri ile ilgili işlemlerde resmi makamlarla işbirliği yaparak, gerekli yardımlarda ve tekliflerde bulunmak, meslekle ilgili bütün mevzuatı, normları, fenni şartnameleri incelemek ve bunlar hakkında görüş ve düşünceleri ilgililere bildirmek‘ amaçlarının yaşama geçirilmesi yönünde, her iki tarafın ortak sorumluluk alanlarına giren konulardaki uygulamaları düzenlemek üzere imzalanmıştır. Ayrıca yürürlükteki ilgili tüm mevzuatlar bu protokolün diğer yasal dayanaklarıdır. Bu protokol ile her iki kuruluş elektrik dağıtım alanındaki her türlü uygulamada halkımızın, kamunun çıkarlarına yönelik hizmetlerin üretilmesine katkı koyacaklardır."

AYDEM Yönetim Kurulu Başkanı Ceyhan Saldanlı ise elektrik dağıtımının sosyal bir iş olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

"Elektrik dağıtımı işinin birçok yönü var. Her şeyden önce bu bir mühendislik işi, dizayn meselesi. Mühendislik işlerinin iyi yapılması gerekiyor. Bu anlamda özellikle mühendislerin kayıtlı olduğu meslek odaları ile bu anlamda işbirliği yapmanın faydası büyük olacaktır. Biz de EMO ile bir araya geldik ve bir ilke imza attık. Yönetmelikler gözden geçirilerek, ortaya güzel bir eser çıktı. Amacımız tüketicilere kesintisiz ve kaliteli elektriği ulaştırmak. Yapılan hizmetler halka bu protokolle daha kolay yansıtılacak. Üç ayda bir protokol tekrar gözden geçirilecek eksik varsa tamamlanacak. Elektrik dağıtımının her ne kadar ekonomik olmasının yanında sosyal ve teknik anlamı da var. Sonuç olarak biz AYDEM olarak EMO Denizli Şubesi ile halkımıza daha hızlı ve güvenli nasıl elektrik dağıtımı yaparız bu konu hakkında karşılıklı görüş alışverişi yapacağız" dedi.

Son olarak söz alan EMO Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Göltaş, EMO‘nun yıllardır kamunun ve mesleğin en geniş anlamda çıkarlarını korumak için çalıştığının altını çizerek, bu protokol ile her iki kuruluşun elektrik dağıtım alanındaki her türlü uygulamada halkımızın, kamunun çıkarlarına yönelik hizmetlerin üretilmesine katkı koyacakları belirtti. Göltaş, benzer protokollerin Kocaeli bölgesinde de yapıldığını anımsatarak, tüm bölgelerde yapılması için gerekli çalışmalarda bulunacaklarını belirtti. Göltaş, özellikle dağıtım şirketlerinin özel trafolu müşterilerinin "İşletme Sorumluluğu Yönetmeliği" çerçevesinde bir işletme sorumlusu bulundurmasının önemine değinerek bu uygulamanın mutlaka yaygınlaştırılması gerektiğini kaydetti.TRT 3- GENEL KURUL

24.02.2021
 


Çok Okunanlar


ORTAK TOPLANTI

TL’YE DÖNÜŞ YETMEZ; YEKDEM SUİSTİMALİ BİTMELİ

GERZE HALKININ YANINDAYIZ

CUMHURBAŞKANLIĞI GÜNEŞ, RÜZGâR VE LES’İ NASIL ÖLDÜRDÜ? (ÖNDER ALGEDİK/GAZETEDUVAR.COM.TR)

TELE1- ANA HABER

ELEKTRİKLİ OTOMOBİLE ELVEDA MI?

NKP İSTANBUL BİLEŞENLERİ KONGRESİ (2021-2022) YAPILDI

İLETİŞİMDE VERGİ ZAMMI DEĞİL, İNDİRİM OLMALI!

`NÜKLEER HEVESİNDEN VAZGEÇİLSİN!`

EMO 47. DÖNEM 2.KOORDİNASYON KURULU TOPLANDI

Okunma Sayısı: 2453


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.