MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

2014 HASAN BALIKÇI ONUR ÖDÜLÜ GAZETECİ İSMAİL SAYMAZ`IN


HASAN BALIKÇI ONUR ÖDÜLÜ


 
Kaçak elektrik kullanımına karşı verdiği mücadelede hain bir saldırı sonucu aramızdan alınan EMO Üyesi Hasan Balıkçı anısına düzenlenen Onur Ödülü`ne Gazeteci İsmail Saymaz değer görüldü. Ali İsmail Korkmaz`la ilgili yazdığı haberlerle kamuoyunu bilgilendirme görevini yerine getirirken uğradığı baskı ve tehditlere karşı meslek ilkelerinden ödün vermeyen Gazeteci İsmail Saymaz`a ödülü EMO Olağan Genel Kurulu`nda sunulacak. Konuya ilişkin açıklamaya yazımızın devamından erişebilirsiniz.
 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI BASIN AÇIKLAMASI

EMO HASAN BALIKÇI ONUR ÖDÜLÜ GAZETECİ İSMAİL SAYMAZ‘IN

Kaçak elektrik kullanımına karşı verdiği mücadelede alçak bir saldırı sonucu 18 Ekim 2002 tarihinde aramızdan alınan Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Üyesi Hasan Balıkçı anısına düzenlenen Onur Ödülü‘nün sahibi belli oldu. EMO tarafından 2010 yılında kabul edilen yönerge çerçevesinde 2 yılda bir verilen Hasan Balıkçı Onur Ödülü‘nün ikincisine Seçici Kurul tarafından Gazeteci İsmail Saymaz değer görüldü.

İnsan hakkı ihlalleri, düşünce ve ifade özgürlüğü konularında yaptığı haberlerle dikkat çeken İsmail Saymaz, ülkemiz "ileri demokrasi" adı altında gerici-faşist bir şekilde yönetilmeye doğru götürülürken, medya üzerinde oluşturulan korku ve sindirme girişimlerinin hedefi oldu. Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı olduğu dönemde İsmailağa ve Fethullah Gülen cemaatleriyle ilgili soruşturmalar yürüten İlhan Cihaner‘in görevden alınıp, hatta bir süre tutuklandığı Erzincan Davası başta olmak üzere yazdığı haberler nedeniyle İsmail Saymaz, 20‘ye yakın davada 100 yılı aşkın hapis istemiyle yargılandı. Son olarak Gezi Direnişi sırasında kamuoyunu bilgilendirme görevini yerine getirirken, mesleğini yapması engellenmeye çalışıldı, hatta tehdit edildi.

İsmail Saymaz, Gezi Parkı Direnişi‘ne yönelik ağır polis saldırılarının tüm yurt çapında protesto edilmesi sırasında Eskişehir‘de 2 Haziran 2013 tarihinde öldürülen Ali İsmail Korkmaz‘ın, aralarında sivil polis memurlarının bulunduğu kişiler tarafından dövülme görüntülerini ortaya çıkarıp kamuoyu ile paylaştı. Kamuoyunu bilgilendirme görevini yerine getirirken, Ali İsmail Korkmaz cinayetinin karartılmasına da engel olan Gazeteci Saymaz, fikri takibini sürdürerek Ali İsmail Korkmaz davasının il dışında görülmesine ilişkin Eskişehir Valisi Azim Tuna‘nın mahkemeye verdiği görüşü haberleştirdi. Bunun üzerine Vali Tuna tarafından; "Oğlum İsmail, yine rahat durmuyorsun" sözleriyle başlayıp "Yerin altı da var, unutma. Eninde sonunda orada görüşeceğiz" diye biten e-posta yoluyla tehdit edildi. Gazetecilik mesleğini yapmaya başladığı günden bu yana mesleki ve insani anlamda onurlu bir çizgiyi sürdüren ve önemli ödüllere de değer görülen Gazeteci İsmail Saymaz, meslek ilkelerinden ödün vermeyerek, tehditlere boyun eğmedi.

Medya-siyaset-ticaret üçgeninde gazeteciliğin heba edildiği; mesleki ilkelerin yerine çıkar hesaplarının etkin olduğu; haberlerin halkı bilgilendirmek için değil, dosya savaşları için zamanı geldiğinde kullanılmak üzere bavullarda saklanıldığı; basın ve siyaset adına yaşanılan kara günlerde İsmail Saymaz bir ışık yaktı. Halkın medyaya güvenini yitirdiği ve insanların haber alma arayışını sosyal medyaya yönelttiği bir dönemde, gazetecilik mesleği ve özgür basının ne kadar hayati bir öneme sahip olduğunu herkese hatırlattı.

İsmail Saymaz, EMO Yönergesi kapsamında "mesleğe ve topluma karşı görevlerini yerine getirerek", "sahip olduğu bilgi, birikim ve her türlü mesleki-toplumsal pratiği, kamu çıkarları lehine kullanmayı etik ve ahlaki bir görev kabul ettiğini" gösteren mesleki üretimleri ve davranışlarıyla Hasan Balıkçı Onur Ödülü‘ne değer görüldü. Gazeteci İsmail Saymaz‘a ödülü Nisan 2014 tarihinde gerçekleştirilecek EMO Olağan Genel Kurulu‘nda sunulacak.

İsmail Saymaz Kimdir?

Rize‘de, 11 Temmuz 1980‘de doğdu. İlkokul ve liseyi Rize‘de bitirdi. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi‘nden mezun oldu. Gazeteciliğe lise yıllarında Rize‘de başladı. Rize‘nin Sesi, Zümrüt Rize, Fırtına ve Rize Ekspres gazete ve dergilerinde haber ve yazıları yayımlandı. Konya‘da, yerel yayın yapan Üniversite TV‘de kameraman ve muhabir olarak çalıştı. Ardından İstanbul‘a geldi. İstanbul Kuyumcular Odası tarafından yayınlanan Gold News Dergisi, haftalık Eminönü ve aylık Ekonomik Durum gazetelerinde görev yaptı. Mayıs 2002‘den beri Radikal Gazetesi‘nde muhabir olarak çalışıyor. İnsan hakları ihlalleri, düşünce ve ifade hürriyeti üzerine haberlere imza atıyor. Saymaz, başta Erzincan, Ergenekon ve Devrimci Karargah davalarında olmak üzere, haberleri nedeniyle yirmiye yakın davada yüz yılı aşkın hapis cezası istemiyle yargılandı. Halen hakkında iki soruşturma yürütülüyor.

Kitapları:

Postmodern Cihad / Tarikat, Siyaset, Adalet Üçgeninde Erzincan Davası

Hanefi Yoldaş / Gizli Örgüt Nasıl Çökertilir?

Nefret / Malatya: Bir Milli Mutabakat Cinayeti

Oğlumu Öldürdünüz Arz Ederim / 12 Eylül‘ün Beş Öyküsü

Sıfır Tolerans / Polisin Eline Düşünce

Sözde Terörist / Bir Demokrasi Polisiyesi

Ödülleri:

İstanbul Tabipler Odası Basında Sağlık Ödülü (2009)

Metin Göktepe Jüri Özel Ödülü (2010)

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Özgürlüğü Ödülü (2010)

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Ayşenur Zarakolu Basın Özgürlüğü Ödülü (2011)

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yılın Söyleşisi Ödülü (2012)

Türkiye Yayıncılar Birliği Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü (2012)

Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şubesi Jüri Özel Ödülü

Hasan Balıkçı Kimdir?

Hasan Balıkçı, 1961 yılında Adana‘nın Seyhan İlçesi Kayışlı Köyü‘nde, 8 çocuklu bir ailede, doğdu. Ortaokul ve liseyi Adana‘da bitirdi. Öğrenciliği boyunca okumak için tarlada ırgat olarak çalıştı. 1987 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü‘nden mezun oldu. Üniversite yıllarında özel bir kablo firmasında çalıştı. Mezun olduktan sonra da üç yıl özel sektörde çalıştı. 1989 yılında Türkiye Elektrik Kurumu‘nda (TEK) işe başladı. İlk görev yeri olan Ağrı‘da 4 yıl kaldı. 1993‘te Adana‘ya atandı. Şanlıurfa‘ya tayini çıkmadan önce Adana Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş (TEDAŞ) Müessese Müdürlüğü‘nde fabrika ve benzerlerinin bağlı olduğu Büyük Müşteriler Müdürlüğü‘nde başmühendis olarak çalıştı. Öldürüldüğü sırada Şanlıurfa TEDAŞ Müessese Müdürlüğü Teknik İşler Müdürlüğü‘nde görev yapmaktaydı. Elektrik Mühendisleri Odası Adana Şubesi‘nde 1998-2002 yılları arasında Yönetim Kurulu üyeliği ve Şube Sekreterliği yaptı. 1998-2000 yılları arasında Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Adana İl Koordinasyon Kurulu Sekreterliği, 1993-1996 yılları arasında Enerji Yapı Yol Sen Adana Şube Başkanlığı görevlerinde bulundu. Hasan Balıkçı, Şengül Balıkçı ile evlendi. Açelya ve Ayça İdil adında iki kızı vardı. Balıkçı ölümünün ardından 2004 yılında Uluslararası Saydamlık Örgütü‘nce dünya genelinde 5 kişiye verilen Dünya Dürüstlük Ödülü‘ne layık görüldü.

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI

22 Aralık 2013TELE 1- ANA HABER

06.10.2023
 


Çok Okunanlar


TMMOB 14. ENERJİ SEMPOZYUMU

14. ULUSLARARASI ELECO 2023 KONFERANSI

TMMOB 8. KADIN KURULTAYI

“HARMONİK ÖLÇÜMLERİ PRATİK TAVSİYELERİ” SEMİNERİ

“ESKİŞEHİR DİJİTAL DÖNÜŞÜM VE BIM ZİRVESİ”

TMMOB SANAYİ KONGRESİ 15-16 ARALIKTA DÜZENLENECEK

ORMANLARIMIZI YOK EDİYORUZ (KAMU SON HABER)

TMMOB 14. ENERJİ SEMPOZYUMU BAŞLIYOR

YANGINDAN DA BETERİ VAR (İSTANBUL)

Okunma Sayısı: 371


Tüm Hasan BALIKÇI Onur Ödülü

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2023 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.