MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

`NÜKLEER LİSANSI İPTAL EDİLSİN` (GÜNLÜK EVRENSEL)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


ELEKTRİK Mühendisleri Odası (EMO), Akkuyu Nükleer Santrali için üretim lisansı verilmesine tepki gösterdi. EMO, "Türkiye‘nin geleceğini ipotek altına alan lisansın derhal iptal edilmesini istiyoruz" dedi.

EMO Yönetim Kurulu‘nun yaptığı yazılı açıklamada, nükleer santrallerin ölümcül tehlikesinin Fukuşima Felaketi ile bir kez daha görüldüğü hatırlatıldı. Tüm dünyada enerji ihtiyacını karşılamak için yenilenebilir enerji başta olmak üzere başka kaynaklara yönelim artarken, EPDK‘nin Akkuyu Nükleer Santralı için 49 yıllığına üretim lisansı vermesinin eleştirildiği açıklamada, "Bizzat devletin yaptığı çalışmalar nükleer santrale Türkiye‘nin ihtiyacı olmadığını ortaya koymasına, yapılan anlaşmanın Türkiye‘nin dış kaynak bağımlılığını daha da artıracak ve pahalı elektrik satın almasına yol açacak olmasına karşın bu üretim lisansı verilmiştir. Verilen üretim lisansının ne enerji ihtiyacı ile ne ulusal çıkarlarla ne ekonomik gerekçelerle kabul edilebilir hiçbir yanı bulunmamaktadır. Siyasetçilerin kapalı kapılar ardında yürüttükleri pazarlıkların bedeli; tehlikeli ve dışa bağımlı enerjinin pahalıya kullandırılmasıyla yurttaşlarımıza ödettirilecektir. Bu üretim lisansıyla ülkemizin geleceği ipotek altına alınmıştır" ifadeleri kullanıldı.

BUGÜNKÜ FİYATTAN 3 KAT PAHALIYA MAL OLACAK

AÇIKLAMADA, verilen üretim lisansının yaratacağı sonuçlar şöyle sıralandı:

- Henüz dünyada örneği olmayan, mali ve teknik yükünün bedeli öngörülemeyen nükleer atık deposunun mali ve teknik yükü altına giriliyor.
- Dünyada örneği olmayan, güvenli olduğunu kanıtlamamış VVER1200 tipi nükleer reaktörün yapılmasına izin verilerek Türkiye nükleer felaket riski altına sokuluyor.
- Santralin yapılmasıyla Türkiye 15 yıl boyunca en az 35 milyar 568 milyon dolar elektrik alım yükümlüğü altına sokuluyor.
- 15 yıl boyunca elektriğe 12.35 cent üzerinden alım garantisi verilerek, bugün kilovat saat başına ortalama 15 kuruş olan elektrik fiyatından yaklaşık 3 kat daha pahalıya nükleer santralden elektrik satın alınacak.
- Gerekli olan nükleer yakıt da dışarıdan alınacak. Enerjide dışa bağımlık ve yurtdışına ödenecek enerji faturası artırılmış olacak.

(Günlük Evrensel; 17.06.2017)KANAL B- HABERLER

01.04.2018
 


Çok Okunanlar


EMO YÖNETİM KURULU’NDAN ŞUBELERE ZİYARET

1 MAYIS’I COŞKUYLA KUTLADIK

“KADIN ADAYLARA YER AÇIN”

MALİ YAPI VE SÜRDÜRÜLEBİLİR EMO ÇALIŞTAYI

IRENEC 2018 BAŞLADI

TARİHİ VE DOĞAYI YOK EDECEK PROJELERE HAYIR!

TARİHİ VE DOĞAYI YOK EDECEK PROJELERE HAYIR!

IRENEC EMO ÖZEL OTURUMU

TMMOB V. DANIŞMA KURULU

“KADIN ADAYLARA YER AÇIN”

Okunma Sayısı: 6


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri