MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

ELEKTRİKTE ÖZEL DENETİME YARGI FRENİ (BİRGUN.NET)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
EMO`nun başvurusu üzerine Danıştay, elektrik piyasasında faaliyet gösteren şirketlerin özel denetim şirketlerince denetlenmesini içeren yönetmeliği iptal etti
 

Elektrik piyasasında faaliyet gösteren şirketlerin özel denetim şirketleri tarafından denetlenmesini öngören "Elektrik Piyasasında Faaliyet Gösteren Üretim ve Dağıtım Şirketlerinin Lisansları Kapsamındaki Faaliyetlerin İncelenmesine ve Denetlenmesine İlişkin Yönetmelik", Danıştay tarafından iptal edildi.

Danıştay 13‘üncü Dairesi, Elektrik Mühendisleri Odası‘nın (EMO) Anayasa‘ya aykırı olduğu için iptal edilmesini istediği enerji şirketlerinin denetlenmesine ilişkin yönetmeliği görüştü. Başvurunun yerinde olduğu değerlendirmesini yapan Danıştay 13‘üncü Dairesi, yönetmeliği iptal etme kararı aldı.

‘Karar sorunluydu‘
Kararı BirGün‘e değerlendiren EMO Enerji Birimi Koordinatörü Olgun Sakarya, enerji şirketleri üzerindeki denetimin kamusal bir denetim olduğunu ve mutlaka kamu personeli tarafından yapılması gerektiğini vurguladı. Sakarya, "Denetimin özel şirketlere devredilmesi birçok açıdan sorunlu bir karardı. Yönetmelik yönündeki itirazımızda da bunu dile getirdik. Sonuç olarak da bizim kazanımımıza işaret eden bir karar verildi" dedi.

Danıştay‘ın iptal kararına rağmen ilgili yönetmeliğin Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu‘nun (EPDK) resmi internet sitesinden kaldırılmadığına dikkati çeken Sakarya, "Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, elektrik dağıtım şirketlerini denetlemesi için kamu denetim dairesi kurdu. Şu anda yeterliliği tartışılabilir, ama kamu eliyle bir denetim sürdürülmeye çalışılıyor. Biz bu denetimin tamamen özel sektör yoluyla yapılmasına, şirketlere ihale edilmesine veya şirketlerden hizmet alınmak suretiyle yapılmasına karşı çıktığımız için mücadeleyi sürdürdük ve bu yönetmeliğin iptalini de sağlamış olduk" diye konuştu.

EMO‘dan açıklama
EMO Yönetim Kurulu da Danıştay 13‘üncü Dairesi‘nin kararının ardından bir açıklama yaptı. EMO Yönetim Kurulu yazılı açıklamasında, Danıştay‘dan çıkan karara karşın kamunun asli görevi olan elektrik üretim ve dağıtım şirketlerini denetleme işini özel şirketlere devretme ısrarından vazgeçilmesi istendi. Açıklamada, "Kamunun acilen sorumluluk olarak bu denetimleri gerçekleştirecek altyapıyı sağlaması ve denetim sorumluluğunu yerine getirmesi, denetim sonucundaki olumsuzluklar karşısında gerekli yaptırımları uygulaması ve daha da önemlisi bu cezaları kamuoyuna duyurması gerekmektedir" denildi.

(birgun.net; 03.08.2017)

 

Bağlantılar

www.birgun.net/haber-detay/elektrikte-ozel-denetime-yargi-freni-172964.html
 


HÜSEYİN YEŞİL’İN FATURALARA YANSITILAN ZAMLARA İLİŞKİN AÇIKLAMALARI FOX TV’DE YAYINLANDI

15.10.2017
 


Çok Okunanlar


GENÇ MESLEKTAŞIMIZ DELİL ARSLAN`I İŞ CİNAYETİNDE YİTİRMENİN ACISI İÇİNDEYİZ!

DARBE HUKUKUNA BOYUN EĞMEYECEĞİZ: KMO YÖNETİMİ GÖREVİNİN BAŞINDA!

PLANLI ALANLAR İMAR YÖNETMELİĞİ’NE DAVA

YAZ SAATİ HUKUKSUZLUĞUNA SON VERİN!

NESİM GENÇ’İ KAYBETTİK

5. ELEKTRİK TESİSAT ULUSAL KONGRESİ BAŞLIYOR

6. AKADEMİK KAMP BAŞLADI

MELİHA OKUR, FOX TV’DE EMO’NUN YAZ SAATİ UYGULAMASINA İLİŞKİN YAPTIĞI ÇALIŞMAYI DUYURDU

6. AKADEMİK KAMP BAŞLIYOR

YAZ SAATİ HUKUKSUZLUĞUNA SON VERİN!

Okunma Sayısı: 10


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2017 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri