MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

DANIŞTAY’DAN EMSAL KARAR: İŞE ALIMDA SÖZLÜ SINAV HUKUKA AYKIRI


 
Danıştay, PTT’nin sözlü sınavla personel alma kararına ilişkin KESK Haber-Sen’in yaptığı itirazı haklı buldu. PTT A.Ş. tarafından duyurulan personel alımı kararı, KESK’e bağlı Basın Yayın İletişim ve Posta Emekçileri Sendikası’nın (Haber-Sen) itirazı üzerine Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nca verilen karar neticesinde durduruldu.
 

Haber-Sen`in, sözlü mülakatla personel alımının kayırmacılığa yol açacağı gerekçesiyle yürütmenin durdurulması için yaptığı başvuruyu haklı bulan Danıştay`ın kararında, "Adayların eşit şartlarda yarışmalarını sağlayan objektif bir yöntem olan merkezi sınavdan sonra her türlü öznel değerlendirmeye açık bulunan ikinci bir sınavın yapılması, merkezi sınavın nesnel sonuçlarını kısmen dahi olsa etkisiz kılacağı gibi, sözü edilen sınavın tek aşamalı olarak sözlü şeklinde yapılması halinde de sınavın yargısal denetimi yetki ve şekil unsurları ile sınırlandırılmış olacaktır" ifadelerine yer verildi. Haber-Sen avukatı Meltem Salman, "İşe alımlarda liyakat esas alınsın istiyoruz. Bu anlamda, Danıştay`ın kararını sevindirici buluyoruz" dedi.

‘Eşitlik ilkesi ihlali`

Haber-Sen`in itirazı üzerine PTT Yönetmeliği`nde yer alan, "Yazılı ve/veya sözlü sınavla personel alınmasına…" kararını yargısal denetimi sınırlandıracağı gerekçesiyle durduran Danıştay, aynı yönetmelikte yer alan, "Şube Müdürü veya Müdür olarak atanmak için idari hizmet sözleşmeli personel statüsüne geçme koşulu" ibaresini de "eşitlik ilkesi ihlali" olarak değerlendirdi. Danıştay`ın kararında, "Bu durum, PTT A.Ş.`de 399 Sayılı KHK`ya tabi olarak görev yapmaya devam eden personeli, idari hizmet sözleşmeli personel statüsüne geçme konusunda zorlayıcı bir sonuç doğuracağı gibi; Posta Hizmetleri Kanunu mevcut personele, sahip oldukları statüde kalma konusunda bir tercih hakkı tanımışken, bu tercih hakkının kullanımının, yönetmelik maddesi ile zedelenmesi söz konusu olacaktır" gerekçesi sunuldu. PTT`den ise, personel alımı için gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra yeniden alım ilanı duyurulacağı açıklaması yapıldı.

‘Hak edenin işe alınacağı bir sistem`

Haber-Sen`in avukatı Meltem Salman, sözlü sınavın liyakatı yok sayarak kayırmacılığa yol açacağının altını çizerek, "Normalde personel alımının KPSS puanına göre yapılması gerekirken bir de sözlü mülakat şartı getirildi PTT tarafından. Biz de sözlü mülakatın objektif olmayacağı gerekçesiyle buna itiraz ettik" dedi. Danıştay`ın lehlerinde verdiği kararı sevindirici bulduğunu kaydeden Salman, "PTT`nin de artık hukuka aykırı bu uygulamayı terk edip, hak edenin işe alınacağı bir sistemi hayata geçirmesi gerekiyor" diye konuştu.

‘Kelime oyunlarıyla geri getirildi`

PTT`nin önceki İşe Alım Yönetmeliği`nde de sözlü sınava dair ibarelerin olduğunu hatırlatan Salman, "İtirazımız üzerine uygulamanın durdurulmasını sağladık, ancak çok kısa bir süre sonra kelime oyunlarıyla yeniden getirildi yönetmeliğe" ifadelerini kullandı. Mülakat sisteminin bir şekilde yeniden getirilmek isteneceğine dair endişesini de dile getiren Salman, "Takipçisi olmaya devam edeceğiz. Mülakat nedeniyle hakkını kaybeden varsa onun da takipçisi olacağız" dedi. Salman, işe alımlarda liyakatın esas alınması gerektiğini belirtti.

 

 EMO ANKARA ŞUBESİ GELENEKSEL GECESİ DÜZENLENDİ

17.12.2018
 


Çok Okunanlar


MÜHENDİSLİK GELİŞTİRME EĞİTİMLERİ 2018 ARALIK DÖNEMİ BAŞLIYOR

2019 YILI EN AZ ÜCRETLERİ BELİRLENDİ

PCB VE ŞEMATİK TASARIM KURSU DÜZENLENECEK

NESNELERİN İNTERNETİ VE DERİN ÖĞRENME SEMİNERİ DÜZENLENDİ

MÜGE KAPSAMINDA GES İŞLETME VE BAKIM MÜHENDİSLİĞİ SEMİNERİ DÜZENLENDİ

TEMEL SEVİYE PLC UYGULAMALARI EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

EMO ANKARA ŞUBESİ DOĞALGAZ TESİSATINDA TOPRAKLAMA KONUSUNDA KAMUOYUNU UYARIYOR!

TMMOB İLE SGK ARASINDA 2012 YILINDA İMZALANAN ASGARİ ÜCRET PROTOKOLÜNÜN SGK TARAFINDAN TEK TARAFLI OLARAK FESHEDİLMESİ KABUL EDİLEMEZ!

MÜGE KAPSAMINDA YG VE AG SİSTEMLERİNDE TOPRAKLAMA TESİSLERİNİN BİRLEŞTİRİLMESİ SEMİNERİ DÜZENLENDİ

ANKARA’DA FACİANIN EŞİĞİNDEN DÖNÜLDÜ

Okunma Sayısı: 592


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri