MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 SAMSUN ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AMASYA   ÇORUM   ORDU   SAMSUN   SİNOP 
 

 
SMM YÖNETMELİĞİ
 
MİSEM ONLİNE BAŞVURU
 
TOPRAKLAMA TEST ÇALIŞMALARI BAŞVURU FORMU
 
13. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU
 
12. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU
 
RÜGES'09 BİLDİRİLER KİTABI
 
MART 2009 ÇEVRE BİRLİKTELİĞİ EKİ
 
SAMSUN KENT SEMPOZYUMU '08 BİLDİRİLER KİTABI
 
ORTA KARADENİZ BÖLGESİ ENERJİ FORUMU
 
ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
 
MOBİL KAPAK
 
ÇALIŞMA RAPORU
 

EMO Samsun Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 15.3

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

DARBE HUKUKUNA BOYUN EĞMEYECEĞİZ: KMO YÖNETİMİ GÖREVİNİN BAŞINDA! 
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Kimya Mühendisleri Odası’na karşı açtığı ve EMO’nun müdahil olduğu davada, Ankara 24. Asliye Hukuk Mahkemesi KMO Yönetim Kurulu’nun görevden alınmasına karar verdi. Anayasa ve TMMOB Yasası’nın ilgili hükümleri ortadayken hukuka aykırı olarak verilen karara karşı istinaf ve temyiz yollarına başvurulacak. TMMOB Başkanı Emin Koramaz, tüm saldırılara karşın boyun eğmeyeceklerini, demokrasi ve adalet mücadelesinden vazgeçmeyeceklerini bildirdi.
 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı`nın Kimya Mühendisleri Odası`nda (KMO) denetim yapma talebi, Anayasa ve TMMOB Yasası uyarınca "yetkisi olmadığı" için reddedilmiş, Bakanlık da bunun üzerine yargı yoluna başvurmuştu. Davaya bakan Ankara 24. Asliye Hukuk Mahkemesi, 25 Eylül 2017 tarihinde KMO Yönetim Kurulu`nun görevine son verilmesi ve yerlerine yeni Yönetim Kurulu seçilmesine karar verdi.

TMMOB Başkanı Emin Koramaz, yaptığı açıklamada "antidemokratik" olarak nitelediği kararı şiddetle kınadıklarını belirterek, "Ülkemizde son yıllarda birbiri ardına yaşanan hukuk skandallarına bir yenisi daha eklendi" dedi. KMO`ya dava açılmasına neden olan yasal düzenlemenin, 12 Eylül darbecilerinin, birliğin demokratik işleyişine müdahale edebilmek için TMMOB yasasına eklediği madde olduğunu belirten Koramaz, şunları söyledi:

"Sıkıyönetim dönemi de dâhil 35 yıldır hiç uygulanmayan bu madde, her defasında 12 Eylül Darbecilerini yargılamakla, darbelerle hesaplaşmakla övünen AKP döneminde uygulanmak istenmiştir. Bununla da yetinilmemiş, yine her defasında millet iradesinden dem vuran AKP, darbe hukuku karşısında TMMOB`nin demokratik değerlerini savunan Kimya Mühendisleri Odası`nın seçilmiş Yönetim Kurulu üyelerini görevden almıştır. Öncelikle bilinmelidir ki, hem Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı`nın Odalarımızı denetlemeye yönelik talebi, hem de Mahkemenin bugün verdiği karar, Anayasa`nın 135. Maddesi`ne aykırıdır. TMMOB ve bağlı odalar 6235 sayılı yasayla kurulmuş ve Anayasanın 135. Maddesine göre kamu kurumu niteliğinde meslek örgütü olduklarından dolayı iş ve işlemlerini ilgili yasa ve yönetmelikler kapsamında gerçekleştirirler. Birliğimizin ve üye Odalarımız tüm faaliyetleri, etkinlikleri, işlemleri TMMOB Yasası, Yönetmelikleri ve ayrıca bağlı odaların kendi yönetmeliklerine tabidir."

Odaların faaliyetlerinin yasa ve yönetmeliklere uygunluğunun, genel kurullarında seçilen denetleme kurulları tarafından düzenli olarak yapıldığına işaret eden Koramaz, "1954 yılından bu yana hiçbir Odamızın denetleme raporlarında hiçbir olumsuzluk görülmemiştir. Dahası, odalarımızın tüm idari ve mali faaliyetleri, internet sitesi ve diğer yayınlarla hem üyelerimize hem de tüm kamuoyuna açık biçimde duyurulmaktadır" dedi.

"Amaç TMMOB`yi Susturmak"

Bakanlığın amacının denetim yapmak değil, "TMMOB`nin özerk yapısını ortadan kaldırmak, TMMOB`yi baskı altına alarak susturmak" olduğunu belirten Koramaz, TMMOB ve bağlı odaların, bilimi ve tekniği halkın çıkarları için kullanan, ülkenin geleceğine karşı sorumluluk bilinciyle davranan meslek örgütleri olduğuna dikkat çekti. Koramaz, şu görüşleri dile getirdi:

"Bilimsel ve teknik akla uymayan, halkın çıkarlarına ters düşen her konuda gerek davalarla, gerek bilimsel raporlarla, gerekse açıklamalarla tavrımızı en net şekilde ifade ettik. Bu tutumumuzun, AKP`nin çıkarlarıyla örtüşmediği, siyasal iktidarın hoşuna gitmediği verili bir gerçektir. Bu nedenle, 15 yıllık iktidar dönemi boyunca AKP, her fırsatta Birliğimizi hedef almış, bizleri susturmaya çalışmıştır. AKP iktidarı döneminde Cumhurbaşkanlığı Denetleme Kurulu Raporu`yla, siyasi davalarla, yöneticilerimize yönelik tehditlerle yüz yüze kaldık. İktidarın tüm bu saldırılarına rağmen bizler doğrudan ve halktan yana tavır almaktan asla geri adım atmadık,  bundan sonra da atmayacağız."

TMMOB`nin kurulduğu günden bugüne kadar çok sayıda darbe, çok sayıda baskıcı iktidar gördüğünü ama hiçbir dönemde boyun eğmediğini anlatan Koramaz, "Yine boyun eğmeyeceğiz. Bu karara karşı istinaf ve temyiz yollarına başvuracağız. Hukuki süreç sonuçlanıncaya kadar Kimya Mühendisleri Odası Yönetim Kurul arkadaşlarımız görevlerinin başında olmaya devam edecektir" diye konuştu.

Demokrasi ve adalet mücadelesinden asla vazgeçmeyeceklerinin altını çizen Koramaz, "Örgütlülüğümüze ve meslektaşlarımıza yönelik saldırılara karşı tüm TMMOB bileşenleriyle, tüm demokratik kamuoyuyla birlikte karşı çıkacağız" dedi.ELEKTRİK FATURALARI NEDEN, NASIL ZAMLANDI?

12.02.2015
 


Çok Okunanlar


ŞUBEMİZ KOMİSYONLARI TOPLANDI

SİNOP NÜKLEER GÜÇ SANTRALINA KARŞI AÇILAN DAVANIN DURUŞMASI YAPILDI

SANAYİYE 1 AYDA REKOR ZAM GELDİ: YÜZDE 18

Okunma Sayısı: 10


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri