MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

10 EKİM ANKARA KATLİAMI DAVASI 
10 Ekim Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi’ne yönelik düzenlenen ve 107 yurttaşımızı katleden canlı bomba saldırısının faillerinin yargılandığı Ankara Tren Garı Katliamı Davası’nın 6. duruşması iki gün sürdü. Davanın açılmasının üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen firari sanıklar bile halen yakalanamazken, avukatların soruşturmanın genişletilmesine yönelik talepleri de sonuçsuz kaldı. Mahkeme, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek, bir sonraki duruşmayı 31 Ocak’a erteledi.
 

 

10 Ekim Ankara Tren Garı Katliamı Davası`nın 6. Duruşması; 22-23 Kasım 2017 tarihlerinde Ankara 4`üncü Ağır Ceza Mahkemesi`nde görüldü. Katliamın 2. yıldönümü için yapılmak istenen anma törenlerinin yasaklanmış olması nedeniyle duruşma öncesinde yaşamını yitiren 107 yurttaş anısına saygı duruşunda bulunuldu.

Saygı duruşunun ardından 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği (10 Ekim-DER) tarafından basın açıklaması yapıldı. 10 Ekim-DER Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun, başlattıkları adalet mücadelesini büyüterek sürdüreceklerini kaydetti.

Önceki duruşmada davanın tutuklu sanıklarından Gaziantepli emlakçı Suphi Alpfidan`ın 10 Ekim`den önce "IŞİD`li kişiler hakkında polise bilgi verdiğine" ilişkin savunması üzerine, dönemin Gaziantep Emniyeti Terörle Mücadele (TEM) Şube Müdür Yardımcısı Beyazıt Bestami Duman ile polis memuru Tahir Sarıışık tanık olarak dinlendi. Emniyet görevlileri sanığı tanımadıklarını iddia ettiler. Alpfidan, polis memuru Tahir Sarıışık ile tanışmadığını doğrularken, Duman`ı gördüğünü ve TEM Şube müdürü olarak kendisini bildiğini söyledi. Tekrar sorulan Duman ise Alpfidan ile görüşmediğini ileri sürdü. Müşteki avukatlarının Gaziantep`deki IŞİD yapılanması ve katliamdaki ihmallere ilişkin sorularına da "Bilmiyorum, hatırlamıyorum" diye yanıt veren Duman, altında imzasının olduğu bazı evraklarda geçen olay ve kişileri bile hatırlamadığını söyledi.

19`u tutuklu, 17`si firari toplam 36 sanığın yargılandığı duruşmada kameraların tespit ettiği intihar saldırganı görüntüleri de incelendi.

Duruşmanın ikinci gününde müşteki ve sanık avukatları ile sanıkların savunmaları dinlendi. Avukatlar, firari sanıkların hala yakalanamamış olması ve fotoğrafları net olmasına rağmen kimliği teşhis edilemeyen kişiler bulunduğuna dikkat çekerek soruşturmanın genişletilmesini talep ettiler. Ancak bu talep sonuçsuz kalırken, Türk Tabipleri Birliği`nin (TTB) katliam günü sağlık hizmetlerinde yaşanan yetersizlik konusunda uzman görüşü dinlenmesine ilişkin talebi de reddedildi.

Mahkeme, dijital materyallerin incelenmesi ve elde edilen kamera görüntülerindeki fotoğrafları ile karşılaştırılarak HTS kayıtları hakkında bilirkişi raporlarının getirilmesine, sanıkların HTS kayıtları için bilişim teknolojileri kurumundan bilgi istenmesine, Gaziantep emniyetinden evrakların gönderilmesinin yeniden istenmesine ve sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı 31 Ocak-1 Şubat 2018 tarihlerine erteledi.

Duruşma sonrası Adliye önünde basın açıklaması yapan aileler ve avukatlar, tüm sorumluların yargılanması talebini tekrar ettiler. Açıklama sırasında "10 Ekim`i unutma unutturma" sloganları atıldı.

Duruşmalara, CHP milletvekilleri Şenal Sarıhan, Ali Şeker, Orhan Sarıbal, Mahmut Tanal, Veli Ağbaba, HDP Milletvekili Mehmet Ali Arslan, Lezgin Botan, Feleknas Uca, Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, KESK Eş Genel Başkanları Aysun Gezen ve Mehmet Bozgeyik ile BES Genel Başkanı Serpil Akpınar katılarak mağdur ailelerin adalet mücadelesine destek verdiler.TRT- TRT HABER

07.11.2018
 


Çok Okunanlar


IX. ASANSÖR SEMPOZYUMU VE SERGİSİ BAŞLADI

EMO YÖNETİM KURULU ÜYESİ KÜBÜLAY ÖZBEK’İN DEĞERLENDİRMELERİ TRT HABER’DE DUYURULDU

HASAN BALIKÇI’NIN MÜCADELESİ YOLUMUZU AYDINLATIYOR

EMO KOMİSYON TOPLANTILARI

`IX. ASANSÖR SEMPOZYUMU VE SERGİSİ` BAŞLIYOR

KÜRESEL İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE KARŞI ÇÖZÜMLER VE ÖNLEMLER

HASAN BALIKÇI’NIN MÜCADELESİ YOLUMUZU AYDINLATIYOR

CUMHURİYET BAYRAMI’NI KUTLUYORUZ

MÜHENDİSLİK-MİMARLIK HAFTASI BAŞLADI

TRT- TRT HABER

Okunma Sayısı: 27


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri