MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

EMO 63 YAŞINDA! 
EMO Yönetim Kurulu, Elektrik Mühendisleri Odası`nın kuruluşunun 63. yılı nedeniyle yaptığı açıklamada, elektrik, elektronik, kontrol ve biyomedikal mühendislerinin yaşadığı sorunlara dikkat çekti. Açıklamada, `EMO üyeleri arasında yüzde 18`leri aşan işsizlik oranı ve teknolojik bağımlılık olarak adlandırılabilecek olan sorunlar yumağının temelinde ülkemizin içine sokulduğu üretimsiz ekonomi anlayışı ve sorunların dile getirilmesinden bile korkan, baskıyla toplumu susturmaya çalışan siyasal iklim temel etmendir` denildi. Açıklamanın tamamına yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.
 

                       ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI BASIN AÇIKLAMASI

 

EMO 63 YAŞINDA!

 

Elektrik, elektronik, kontrol ve biyomedikal mühendislerinin meslek örgütü olan Elektrik Mühendisleri Odası olarak 63. kuruluş yıldönümümüzü, mesleki alanlarımızda biriken sorunlar yumağıyla karşılıyoruz. EMO üyeleri arasında yüzde 18`leri aşan işsizlik oranı ve teknolojik bağımlılık olarak adlandırılabilecek olan sorunlar yumağının temelinde ise ülkemizin içine sokulduğu üretimsiz ekonomi anlayışı ve sorunların dile getirilmesinden bile korkan, baskıyla toplumu susturmaya çalışan siyasal iklim temel etmendir.

Ülkemiz 1 yılı aşkın süredir devam ettirilen olağanüstü hal altında demokrasinin askıya alındığı, laikliği ve bilimselliği yok sayan dinsel ve gerici adımların eğitimden toplumsal yaşama varıncaya kadar her alana uzandığı, adaletin rafa kaldırıldığı, bir gecede alınan kararlarla kurumların yerle bir edildiği KHK idaresiyle yönetilmektedir. Hiçbir ülkede mesleki faaliyet alanları ekonomik, siyasal ve toplumsal sorunların dışında değildir. Tam tersine mesleki faaliyetleri toplumsal sorunların dışında gösterme anlayışı; sorunların çözümü önündeki en büyük engeli oluşturmaktadır.

Reel sektörlerin geri plana atılması, sıcak paraya dayalı ekonomi modeli, ülkemizde onca emekle yetiştirilen mühendisleri; tasarımcı ve üretimci yetenekleri törpüleyerek, pazarlamacı, montajcı, bakım ve işletme sorumlusu statüsüne indirgemektedir. Emek üzerinde yoğunlaşan baskılar, mühendis emeğinin de ucuzlatılması, esnek üretim modellerine tabi kılınması sonucunu doğurmaktadır. Mühendisliğin mesleki alanla doğrudan bağı koparılarak meslektaşlarımız şirketlerin düşük ücretli elemanı haline getirilmektedir. Acilen mühendislere yönelik istihdam planlaması yapılmalıdır. Bu istihdam planlaması için de ülkemizin katma değeri yüksek teknolojik ürünler alanında gelişimini sağlamak üzere stratejik planlamaya ihtiyaç bulunmaktadır. Türkiye`nin 2000`li yılların ilk yarısında yüzde 30`ların üzerinde olan yüksek teknolojili ürünlerde dışsatımın dışalımı karşılama oranı 2010`lı yıllarda yüzde 20`lerin altına düşmüştür. Teknolojik gelişim için uluslararası tekellerin belirlediği kriterlerin ötesinde yerli üretimi destekleyecek uygulamalara geçiş sağlanmalıdır. Ne yazık ki ülkemizde bu tür desteklerin verilmesinde bilimsel değil siyasal değerlendirmelerin baz alınması kaynakların da yanlış kullanımına yol açmaktadır.

Elektrik Mühendisleri Odası`nın ve üyelerinin mesleki faaliyetleri yalnızca toplumun bir kesimini ilgilendiren sınırlı bir alanı değil, tüm toplumu ve ülkenin gelişimini ilgilendiren alanları kapsamaktadır. Bu kapsamda enerjinin de iletişimin de temel bir insan hakkı olduğundan yola çıkarak, ülkemizin teknolojik ürünlerin pazarı değil, üreticisi olması gerektiğinin bilinci içinde meslektaşlarımıza ve ülkemiz ekonomisine yarar sağlama amacıyla faaliyetlerimizi yürütüyoruz. Mühendislerin meslek örgütü olarak mesleki faaliyet alanlarımızda teknolojik gelişmelerin takip edilmesini ve bu teknolojik gelişmelerden hem ülkemizin hem de meslektaşlarımızın yararlanmasını sağlamak üzere bilimsel ve teknik kongreler, sempozyumlar düzenliyoruz. Dünyadaki gelişmeleri de dikkate alan bu etkinliklerimizde teknolojik gelişmelerin vardığı noktayı ve bu teknolojik gelişimin nasıl sağlandığını, ülkemizde nasıl sağlanabileceğini ele alıyoruz. Bu kapsamda Elazığ`da Ulusal Elektrik Enerjisi Dönüşümü Kongresi; İzmir`de Elektrik Tesisat Ulusal Kongresi; Eskişehir`de Elektrikli Raylı Ulaşım Sistemleri Sempozyumu; Antalya`da Yenilenebilir Enerji Kaynakları Sempozyumu, İstanbul`da Elektrik Elektronik Mühendisliği Kongresi, Bursa`da 10. Uluslararası Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Konferansı, Zonguldak`ta 4. ATEX-Patlayıcı Ortamlarda Güvenlik Sempozyumu ve Adana`da TMMOB 11. Enerji Sempozyumu`nu gerçekleştirdik. 45. Dönem çalışmalarımız kapsamında "Elektrik Makinaları ve Güç Elektroniğindeki Gelişmeler", "Sistem ve Kontrol" ve "Hesaplamalı Sinirbilim" konularında 3 Akademik Kamp düzenledik. Ayrıca şubelerimiz tarafından sempozyum, çalıştay, forum ve benzeri birçok yerel etkinlik yapıldı.

Yangın önlemleri, parlayıcı ve patlayıcı ortamlarda alınması gereken güvenlik önlemleri, asansörlerin kontrolü gibi sanayi ve günlük yaşam içerisinde can ve mal güvenliği açısından önem taşıyan mesleki faaliyet alanlarımızdaki mevzuat ve uygulamaları takip etmeye çalışıyor; aksaklıkların giderilmesi için hukuki yollar dahil olmak üzere her platformda mücadele ediyoruz.

Bu mücadelemiz nedeniyle Odamıza ve üst birliğimiz TMMOB`ye yönelen baskı ve tehditler karşısında susmadık, susmayacağız. Bilimsel aklın ışığında yetişmiş değerli meslektaşlarımızdan aldığımız güçle 63 yıldır olduğu gibi bundan sonra da kamu yararı ve mesleğimizin gereklerini dikkate alan haklı mücadelemizi sürdüreceğiz.

 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI

YÖNETİM KURULU

26 Aralık 2017TRT- TRT HABER

07.11.2018
 


Çok Okunanlar


2019 YILI EN AZ ÜCRETLERİ BELİRLENDİ

MÜHENDİS, MİMAR VE ŞEHİR PLANCILARI İÇİN 2019 YILI ASGARİ ÜCRETİ 4500 TL OLARAK BELİRLENDİ

YALNIZ SİNOP SANTRALI PROJESİNDEN DEĞİL, TÜM NÜKLEER SANTRAL PROJELERİNDEN VAZGEÇİN!

ELECO 2018 BAŞLIYOR

TRT AÇIKLAMASINA POLİS MÜDAHALESİNİ KINIYORUZ

TUNCEL AKMAN YAŞAMINI YİTİRDİ

IT FORUM TURKEY 29 OCAK 2019 TARİHİNDE İSTANBUL`DA

KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ

KRİZE KARŞI EMEĞİMİZE, MESLEĞİMİZE VE HAKLARIMIZA SAHİP ÇIKIYORUZ!

Okunma Sayısı: 78


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri