MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANTALYA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 ANTALYA   BURDUR   ISPARTA 
 

 
FORMLAR
 
ÖLÇÜM BASVURU DİLEKCESİ
 
ÜYELİK
 
SMM
 
TEMSİLCİLİKLER
 
İŞ VE ELEMAN ARAYANLAR
 

EMO Antalya Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 19

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

`ORTALIK SAHTE MÜHENDİS DOLDU`


BASIN AÇIKLAMASI


 
Şube Yönetim Kurulu Başkanımız İlhan METİN, Antalya Su ve Atıksu İdaresi Genel Müdürlüğü`nde (ASAT) sahte mühendis diplomasıyla işe başlayan bir kişinin hapis cezasına çarptırılması üzerine basın açıklaması yaparak, meslek odalarıyla zamanında ve sağlıklı bilgi alışverişi yapılmamasının, denetim sisteminde zafiyete neden olduğunu ve sahte mühendislerin arttığını vurguladı. Basın açıklamasının tamamına yazımız ekinden ulaşabilirsiniz.
 

 "ORTALIK SAHTE MÜHENDİS DOLDU"

 

Antalya`da 8 yıl önce Kamu Personel Seçme Sınavı`nı (KPSS) kazanıp Antalya Su ve Atıksu İdaresi (ASAT) Genel Müdürlüğü`nde elektrik mühendisi olarak işe başlayan bir kişinin, sahte diplomayla sınava girdiği ve bunun sonucunda 7 yıl 3 ay hapis ve 930 bin 500 TL para cezasına çarptırıldığı bilgisini basından öğrenmiş bulunmaktayız.

 

Böylesi bir suçun Elektrik Mühendisliği gibi son derece önemli ve uzmanlık gerektiren bir meslek alanına dair işlenmesine cüret edilmesi, bizleri şaşırtmış ve bir o kadar da kaygılandırmıştır.

 

Mühendislik yetkisi ve hak gaspı anlamına gelen sahte diploma ile faaliyet yürütülmesinin, kamuya çok ciddi ve telafisi mümkün olmayan sorunlar getirmesi nedeniyle, ilgili bütün kurum ve kuruluşlar tarafından ciddiyetle üzerine gidilerek önlenmesi gerekmektedir.

 

Meslek Odalarıyla bilgi alışverişinin zamanında ve sağlıklı yapılamaması nedeniyle denetim sistemi bir bütün olarak zafiyete düşmüş, neticesinde de sahte mühendisler, değişik nedenlerle mesleki faaliyette bulunmaya haiz olmayan mühendisler çoğalmıştır.

 

Bu kapsamda kamu yararının gözetilmesi, mühendis meslektaşlarımızın yetki ve haklarının korunabilmesi için; bütün mühendislerin odalara kayıtlarının yaptırılmasına, üniversitelerin mezun listelerini her yıl düzenli olarak odalara iletmesine, YÖK`ün denklik belgelerini ciddiyetle ele almasına, vatandaşların bu konularda dikkatli olmalarına gereksinim vardır. Ayrıca YÖK`ün mühendislik mezunları için merkezi bir veri tabanı kurması ve bu veri tabanına odaların erişebilmesi de bu sorunları azaltacaktır.

 

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası, kamu yararı gözeten bir meslek odasıdır. Son zamanlarda iş başvurularında sahte diploma kullanıldığı yönünde bilgiler artmaktadır. Kurum ve kuruluşların bu yönden mağdur olmaması, hukuki ve mali yönden zarar görmemesi için iş başvurusuna gelen veya işe alınacak mühendisten mutlaka Oda sicil kaydı ve yetki aldığı tüm belgeleri istemeleri gerekmektedir. Bu şekilde; Odamızca diploma sorgusu yapılarak üye olan meslektaşlarımızın hakları korunarak sahtekarlıkların önüne geçilebilir.

 

Hal böyleyken, meslek odalarının çalışma esaslarını belirleyen kanun ve yönetmeliklerde yapılan değişiklikler neticesinde, üye-Meslek Odası bağının kopması dışında, yapı denetiminde ve nitelikli yapı üretiminde telafi edilemez olumsuz sonuçlara sebebiyet vereceği açıktır. Nitekim, mevzuat değişiklikleri neticesinde denetim sisteminde zafiyete yol açılmış bunun sonucunda sahte mühendisler artmıştır.

 

Ayrıca gerekli mesleki eğitimleri almadan yetkisiz proje hazırlamak ve imzalamak, SMM Belgesi olmadan proje hazırlamak, ilgili idareler tarafından yapı ruhsatlarında mühendislerin imzasını aramamak gibi birçok sorunla da karşı karşıyayız. Yapı ruhsatlarında belirtilen proje müellifinin gerçek olup olmadığına yönelik bir sorgulamayı imkansız kılan bu uygulama, alanda zaten büyük bir sorun olan sahteciliğin daha da artmasına ve sonuçta mühendislik-mimarlık hizmetlerinin önemli ölçüde gerilemesine neden olmaktadır. Gerek tesislerde, gerekse konutlarda sahte diploma/imza ile yapılacak işlemler çok büyük sorunlar açabilir.

 

Meslek Odaları; toplumsal sorumluluğu gereği mesleki uygulamaların niteliğini yükseltmek amacıyla üyelerinin sicilini tutmakta, üyeler tarafından gerçekleştirilen mesleki faaliyetleri kayıt altında bulundurmakta, bir mühendisin iş yapabilme kapasitesini gözetmekte yapı üretim sürecinin kanayan yarası olarak kabul edilen "imzacılığın" önüne geçmeye, üyelerinin ayıplı, kusurlu iş yapmasını önlemeye, sahte mühendisliğin önünü almaya çalışmaktadır.

 

Odamız, kurulduğu günden bu yana bilimi ve tekniği esas alarak kamu yararına çalışmalarını sürdürmektedir. Elektrik Mühendisleri Odası Antalya Şubesi olarak bu durumun bizlere yüklediği sorumluluk gereği, mesleğimizi itibarsızlaştıran ve bir yanıyla da toplumu tehdit eden bu gibi sahtekarlıklara asla göz yummayacağımızı, kamuoyunun bilgisine sunarız.24.12.2018

 

İlhan METİN

TMMOB

Elektrik Mühendisleri Odası

Antalya Şubesi Yönetim Kurulu BaşkanıŞABAN TAT’IN YENİLENEBİLİR ENERJİ KULLANIMI HAKKINDAKİ AÇIKLAMALARI KANAL V HABER’DE AKTARILDI

02.08.2019
 


Çok Okunanlar


NEVŞEHİR - KONYA GEZİSİ PLANLANMIŞTIR!

ELEKTRİK İÇ TESİSLERİNİN DENETİMİ VE RAPORLAMA EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

TEMSİLCİLİKLERİMİZİN OLAĞAN DENETLEMELERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ŞUBEMİZDE ELEKTRİK SMM EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

ANTALYA BİLİM ÜNİVERSİTESİNDE MESLEKİ TANITIM SEMİNERİ DÜZENLENDİ

TÜRK MÜZİĞİ KOROMUZ ÇALIŞMALARINA YENİDEN BAŞLADI!

EMO-GENÇ ÜYELERİMİZ TÜRKSAT MODEL UYDU YARIŞMASI`NA KATILDI!

ŞUBEMİZİN OLAĞAN 4.DENETLEMESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ!

YG TESİSLERİNDE İŞLETME SORUMLULUĞU EĞİTİMİ ŞUBEMİZDE DÜZENLENDİ

YEKSEM 2019 HAZIRLIK ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR!

Okunma Sayısı: 130


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri