MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ 464. SAYISI ÇIKTI


HABER


 
Elektrik Mühendisliği Dergisi’nin 464. sayısı, EMO’nun 46. Dönem Olağan Genel Kurulu ve sonrasında yapılan Oda çalışmalarının yanı sıra meslektaşlarımızın özlük hakları ve mesleğimizin geleceğine ilişkin yazılar içeriyor. Dergide kentlerde enerji dönüşümü, şeker fabrikaları, biyomedikal ve nükleer enerjiye dek uzanan çeşitli konularda yazı ve değerlendirmeler yer alıyor.
 

  

Elektrik Mühendisliği Dergisi`nin 464. sayısı çıktı. EMO Yönetim Kurulu Başkanı Gazi İpek, derginin başyazısında, 24 Haziran 2018 seçimleriyle birlikte Türkiye`de "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi" adı altında otoriter yeni bir siyasal rejime geçildiğini; Cumhuriyet tarihinde görülmemiş derin bir ekonomik, siyasal ve toplumsal kriz yaşandığını ve bu krizin daha da derinleşeceğinin öngörüldüğünü belirtiyor.

Oda faaliyetlerine değinen İpek, EMO A Tipi Muayene Kuruluşu, Personel Belgelendirme Kuruluşu ve Test Ölçüm Merkezi`nin iptal edildiğini anımsatarak, 46. Dönem Olağan Genel Kurulu`nun kendilerine verdiği görevler doğrultusunda çalışmaya devam ettiklerini vurguluyor.

Derginin "Mesleğimizin Geleceği" başlıklı ilk yazısı Mersin Üniversitesi`nden Doç. Dr. Alkan Alkaya`nın imzasını taşıyor. Yazıda, teknolojik gelişmeler ile ilgili bilgi verilirken, bunların meslek alanlarımızla ilişkisi ve yaratacağı iş imkanları değerlendiriliyor. Ülkemizde de bu teknolojilerin üretimi ve geliştirilmesine başlandığında, meslektaşlarımızın çalışma alanlarının genişlemesine olanak sağlanacağı vurgulanıyor.

EMO Yönetim Kurulu Başkanı Gazi İpek ve EMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömürhan Soysal`ın imzasını taşıyan "EMO 46. Dönem Olağan Genel Kurulu ve Tartışmalar" başlıklı yazıda, akreditasyon, belgelendirme ve denetim ile ilgili süreç ve yapılan çalışmalar aktarılıyor.

Elektrik Mühendisi Cemil Kocatepe "Mesleki Denetim" başlıklı yazısında, mevzuat, TMMOB ve EMO görüşleri, yönetmelikler ve yargı kararları ışığında denetim konusunu işliyor. Yazıda, "Meslek odaları meslekçi olmadan toplum, çevre ve üye yararı bütünü için sisteme teslim olmadan, Birlik ilkeleri doğrultusunda örgüt bağımsızlığını koruyarak neo-liberal sistemle mücadele için önemli araçlardan biri olan mesleki denetim uygulamasına sahip çıkmalıdır" deniyor.

"EMO Mali Yapısında Yeni Dönem ve Örgütsel Bütünlük" başlıklı yazı EMO Yönetim Kurulu Üyesi Kübülay Özbek imzasını taşıyor. Yazıda, Mali Yapı ve Sürdürülebilir EMO Çalıştayı ve sonuçları ile ilgili bilgi aktarılıyor.

Dergi, EMO Yönetim Kurulu`nun TEDAŞ, TEİAŞ, TSE, GAZBİR ve YÖK`e yaptığı ziyaretlere ilişkin haberle devam ediyor.

Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar tarafından hazırlanan "Kentlerde Enerji Dönüşümü" başlıklı yazıda, dünyada fosil yakıt kullanımının yarattığı enerji sorununa karşılık geliştirilen çözümler ele alınıyor. Enerjinin etkin kullanımı, temiz enerji teknolojilerinin teşvik edilmesi ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik dünya uygulamalarının anlatıldığı yazıda, iklim değişikliği ve karbon emisyonu azaltma politikaları ve düzenlemeleriyle ilgili bilgi de veriliyor.

Avukat Mehmet Horuş`un "Nükleer Hukuk" başlıklı yazısında Akkuyu ve Sinop nükleer güç santralları da içinde olmak üzere son dönemde ülkemizde bu alanda yaşanan gelişmeler aktarılıyor.

Dergi, Elektrik Yüksek Mühendisi Erkan Çetinkaya`nın "Şeker Fabrikalarında Elektrik Mühendisliği Uygulamaları ve Ülkemiz Sanayisine Katkıları" başlıklı yazısı ile devam ediyor. Dünyada ve Türkiye`de şeker teknolojisinin tarihsel gelişimi, fabrikalarda kullanılan teknikler ve makinelerin grafik ve fotoğraflar eşliğinde anlatıldığı yazıda, özelleştirmeler nedeniyle tarım ve sanayinin 90 yıllık bilgi ve deneyiminin yok edildiği; mühendisliğin de büyük bir uygulama ve gelişme alanını kaybettiği vurgulanıyor.

Dergimizde "Biyomedikal Mühendisliği Meslek Dalı Komisyonu ve Dönemsel Faaliyetleri", EMO Ankara Şubesi 24. Dönem Yönetim Kurulu Üyesi Onur Koçak tarafından aktarılıyor.

Mimar Çetin Ünalın`ın hazırladığı "Teknik Elemanların Demokratik Ekonomik, Sendikal Haklar Mücadelesi" adlı kitap da, EMO Enerji Daimi Komisyonu Yürütme Kurulu Üyesi Erdal Apaçık tarafından tanıtılıyor.

Türk Telekom yönetiminin 3 banka tarafından kurulan şirket tarafından devralınmasına ilişkin olarak EMO`nun yaptığı basın açıklamaları ile Ankara`da yaşanan Yüksek Hızlı Tren kazasına ilişkin basın açıklamasına da dergide yer veriliyor.

Ayrıca CIGRE Türkiye Ulusal Komitesi tarafından organize edilen Güç Sistemleri Konferansı`na ilişkin haber de dergimiz aracılığıyla okuyucuya aktarılıyor.

MİSEM istatistikleri, elektrik istatistikleri ve kitap tanıtımlarının ardından dergimiz Tayfun Akgül`ün "Fennikarikatürler" sayfasında yer alan karikatürüyle tamamlanıyor.

Dergimize aşağıdaki bağlantıdan elektronik ortamda ulaşabilirsiniz.

 

Bağlantılar

www.emo.org.tr/yayinlar/dergi_goster.php?kodu=1173&dergi=1
 


CEM TV - ANA HABER

04.10.2019
 


Çok Okunanlar


ELEKTRİKTE ZAMLAR HIZ KESMİYOR

ELEKTRİKTE ZAMLAR HIZ KESMİYOR

İLETİŞİMDEKİ DEPREM DAHA YIKICI OLDU!

MEHMET MAK’A KUTLAMA ZİYARETİ

NKP MERSİN BULUŞMASI

`BU TOPRAKLARIN İHTİYACI ADALET, DEMOKRASİ VE BARIŞTIR`

19 EYLÜL MÜHENDİS, MİMAR VE ŞEHİR PLANCILARI DAYANIŞMA GÜNÜ

EMO MİSEM KOMİSYONU TOPLANTISI

SEYFETTİN ATAR’A KUTLAMA ZİYARETİ

ÇANKAYA BELEDİYE BAŞKANI ALPER TAŞDELEN’E ZİYARET

Okunma Sayısı: 431


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri