MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

`İNTERNET TARİFELERİ VE ALTYAPISI YETERSİZ` (BAŞKENT GAZETESİ)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
Elektrik Mühendisleri Odası ve Bilgisayar Mühendisleri Odası, internet tarifeleri, iletişim altyapısı ve internete erişim konularında ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda yüksek ücretli internet tarifeleri ve altyapının yetersizliği eleştirilerek, internet erişiminin kamusal bir hak olduğu ifade edildi.
 

Zehra ŞAHİNDOKUYUCU

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu Başkanı Gazi İpek ve Bilgisayar Mühendisleri Odası (BMO) Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Küçükaras, EMO Genel Merkezi"nde ortak basın toplantısı yaptı. Ortak basın açıklamasını okuyan BMO Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Küçükaras, konuyla ilgili yaşanan sorunlann kamusal alanın piyasaya terk edilmesi ve kamu denetiminin gereken ölçüde uygulanmamasından kaynaklandığını belirtti. İnternet hızının düşürülmesi ve kota uygulamalarının doğru bilgiye ulaşmayı engellediğine dikkat çeken Küçükaras, günümüzde kamu hizmetlerinin dahi büyük ölçüde internet üzerinden gerçekleştirildiğini dolayısıyla sürekli, kesintisiz, hızlı ve kotasız internetin hem kurumlar, hem de bireyler açısından zorunlu olduğunu kaydetti.

TÜRKİYE 175 ÜLKE ARASINDA 70‘İNCİ SIRADA

İletişim ağının hem altyapı, hem de içeriği ile demokrasi karşıtı bir ekonomik düzenin aracına dönüştüğünü söyleyen Küçükaras, ödediğinin karşılığını alamayan yurttaşların da hakları konusunda bilinçlenmeleri gerektiğine dikkat çekti. Küçükaras Türkiye‘nin bilişim çağında geride olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

"BTK verilerine göre Türkiye‘de 2008 yılında 6 milyon olan genişbant internet abone sayısı, 2018 yılının üçüncü çeyreğinde 60 milyon 800 bini mobil, 13 milyonu sabit olmak üzere 73 milyon 800 bine ulaşmıştır. Ancak piyasada, altyapının ortak ve adil kullanımı için gerekli düzenlemelerin yapılmaması ve yatırımlara yönelik açmazlar, Türkiye‘nin bilişim çağında geri kalmasına yol açmaktadır. Uluslararası Telekomünikasyon Birliği‘nin (İTܑnün) 2016 yılı verilerine göre Türkiye, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Geliştirme Endeksinde 175 ülke arasında 70‘inci sıradadır. Türkiye‘nin yeterli eğitim düzeyi ve potansiyeline karşın erişim endeksinde 81‘inci kullanım endeksinde 76‘ncı sırada olması, bilişim politikalarındaki yanlışlığı göstermektedir. BTK verilerine göre sabit internet hizmetleri sağlayıcılığı gelirleri 2013‘te 42 milyarTLiken 2017‘de 7 milyarTL‘ye çıkmış, 2018‘in 3. çeyreğinde 5,8 milyar TL‘ye ulaşmıştır. İşletmecilerin gelirleri düzenli olarak büyürken altyapı yatırımları düşük kalmakta, işletmeciler arasında dengeli ve adil bir altyapı paylaşımı sağlanamamakta, bunun sonucunda genişbant ve fiber yaygınlığı olumsuz etkilenmektedir. Teknolojide dışa bağımlılık, hizmetlerin ve cihazların pahalılığı da etkin kullanımın yaygınlaşmasını engellemekte, Türkiye bu alanda gelişmiş ülkelerin çok gerisinde kalmaktadır."

İLETİŞİM ÖZGÜRLÜĞÜ

Küçükaras, iletişim özgürlüğüne vurgu yaparak, "Demokratik, çağdaş ve kalkınmış bir ülke olmanın temel koşullarından biri iletişim özgürlüğüdür. İnternet hizmetlerinin aşırı yüksek fiyatları, hız/kota sınırlamaları ve sansür politikaları, iletişimin ve doğru bilgiye ulaşmanın önündeki en önemli engellerdir. Altyapı yatırımları, fiyat ve kullanım koşulları, tek bir şirket ya da şirketlerin kararlarına bırakılmamalı, kamu tarafından düzenlenip denetlenmelidir. Elektrik Mühendisleri Odası ve Bilgisayar Mühendisleri Odası olarak internetin bir kamusal alan ve internet erişiminin bir kamusal hak olduğunu bir kez daha vurguluyor; yetkilileri piyasadaki tekelleşmeye karşı ivedilikle önlem almaya ve şirketlerin kârlılığını değil, kamu çıkarlarını önceleyen bir yaklaşımla, bu alanda çalışmalar yürüten demokratik kitle örgütlerinin görüşlerini dikkate alarak hareket etmeye çağırıyoruz." ifadelerinde bulundu.

Gazetecilerin sorusu üzerine EMO Yönetim Kurulu Başkanı Gazi İpek, iletişimdeki özelleştirmeyi eleştirdi. İpek, gelinen noktada özelleştirmenin her alanda iflas etmiş olduğunu vurguladı.

(Başkent Gazetesi; 6.03.2019) GAZİ İPEK HALK TV-OMBUDSMAN PROGRAMINA KATILDI

29.04.2019
 


Çok Okunanlar


GAZİ İPEK HALK TV-OMBUDSMAN PROGRAMINA KATILDI

TMMOB ENERJİ SEMPOZYUMU YÜRÜTME KURULU TOPLANTISI

SRİ LANKA’DAKİ TERÖR SALDIRISINDA GENÇ MESLEKTAŞIMIZ SERHAN SELÇUK NARİÇİ’Nİ YİTİRDİK…

İBRAHİM KAYPAKKAYA’NIN MEZARINA ZİYARET

“19 MAYIS 1919’DAN 6 MAYIS 1972’YE” PANELİ

NÜKLEER KARŞITI PANEL VE MİTİNG 26-27 NİSAN’DA SİNOP’TA YAPILACAK

SAMSUN ŞUBE DANIŞMA KURULU

“IRENEC 2019” BAŞLADI

1 MAYIS, EMEKÇİLERİN BİRLİK VE DAYANIŞMA GÜNÜNÜ KUTLUYORUZ!

SİNOP’TA NÜKLEER KARŞITI PANEL VE MİTİNG

Okunma Sayısı: 7


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri