MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 SAMSUN ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AMASYA   ÇORUM   ORDU   SAMSUN   SİNOP 
 

 
SMM YÖNETMELİĞİ
 
MİSEM ONLİNE BAŞVURU
 
TOPRAKLAMA TEST ÇALIŞMALARI BAŞVURU FORMU
 
13. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU
 
12. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU
 
RÜGES'09 BİLDİRİLER KİTABI
 
MART 2009 ÇEVRE BİRLİKTELİĞİ EKİ
 
SAMSUN KENT SEMPOZYUMU '08 BİLDİRİLER KİTABI
 
ORTA KARADENİZ BÖLGESİ ENERJİ FORUMU
 
ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
 
MOBİL KAPAK
 
ÇALIŞMA RAPORU
 

EMO Samsun Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 15.3

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

ŞİRKETLERE KAYNAK ÇOK, VATANDAŞA İNDİRİM YOK…


HABER


 
1.10.2019 tarihinde yapılan zamlı tarifelerde oluşan maliyet artışlarını ve bu artışlarda en önemli etken olarak gördüğü EÜAŞ Toptan Satış Fiyatlarını öne süren EPDK, 1.4.2020 tarihli tarifeler için EÜAŞ Toptan Satış Fiyatlarında yaptığı indirimde vatandaşa sadece “Zam Yapılmadı” müjdesini vermekle yetiniyor. Şubemiz Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Tarhan tarafından yapılan basın açıklamamıza yazımız devamından ulaşabilirsiniz.
 

ŞİRKETLERE KAYNAK ÇOK, VATANDAŞA İNDİRİM YOK…

Korona virüs salgınının ülkemizin ve halkımızın sağlığını tehdit ettiği, sosyal tahribatın her geçen gün arttığı bu süreçte evlere kapanan halkımız için elektrik, su, doğalgaz ve iletişim ihtiyaçları her zamankinden daha yaşamsal bir boyut kazanmıştır.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) 1 Nisan 2020 tarihinden itibaren yılın ikinci çeyrek elektrik piyasası tarifelerinde fiyat artışı yapılmadığını sanki bir lütüfmuş gibi açıklamıştır.

Buna göre tek terimli, tek zamanlı alçak gerilim abone gruplarına göre tarifeler aşağıdaki tabloda belirtilmiştir. Örneğin; mesken aboneleri için 100 kWh`lik elektrik fatura bedeli 71,02 Tl dir.

Maliyetler Düşüşleri Elektrik Faturalarına Neden Yansıtılmıyor?

Dünya genelinde petrol fiyatlarında çok hızlı bir düşüşün yaşandığı bilinmektedir. Örneğin tam bir yıl önce 1 Nisan 2019 tarihinde petrol fiyatları 69 USD düzeyindenken bugün bu fiyat 26 USD düzeyine gerilemiştir.

Türkiye`nin yüksek oranda ithalata dayalı enerji politkalarına bağlı olarak elektrik üretiminde de maliyetlerde göreceli olarak bir düşüş olmuştur.

Maliyetlerdeki bu düşüş bir kamu kurmu olan Elektrik Üretim A.Ş. nin (EÜAŞ) üretim maliyetlerine de yansımıştır.

Ancak dünya genelinde fosil yakıtlarda ki neredeyse yarıyarıya düşüş ve EÜAŞ`ın üretim maliyetlerindeki düşüş abonelere yansıtılmamış ve elektrik birim fiyatları aynen korunmuştur. 

Şirketlere kaynak aktarımında sınır yok, vatandaşa zırnık yok!

EPDK`nın 1 Nisan 2020 tarihinden geçerli kurul kararlarına göre; EÜAŞ`ın elektrik dağıtım şirketlerine sattığı toptan elektrik birim fiyatı kilowatsaat başına %17`lik bir indirimle 27,56 kuruştan 22,83 kuruşşa düşürülmüş, yani dağıtım şirketlerine satılan elektrik fiyatlarında 4,74 krş/kWh bir indirim sağlanmıştır.

Yılın ilk çeyreği geride kaldı ancak ilgili kurumların 2019 yılı faaliyet raporları halen yayınlanmadı. 2018 yılı verilerine göre kamu kurumu olan EÜAŞ`ın, dağıtım sirketlerine 36.499.328.000 kWh ve görevli perakende satış şirketlerine de 66.571.702.000 kWh olmak üzere toplam 103.071.030.000 kWh elektrik satışı yapmış olduğu görülmektedir.

EÜAŞ in 2018 yılı satış miktarı baz alındığında, EPDK`nın yaptığı 4,74 kr/kWh indirim ile dağıtım şirketlerine ve görevli tedarik şirketlerine yıllık olarak 4,88 Milyar Tl kaynak aktarımı yapacağı görülmektedir. 

Kısacası kamu adına görev yapan EPDK, korona virüs salgın günlerinde dar gelirli halkın elektrik faturasına indirim olarak yansıtabileceği 4,88 Milyar Tl`yi şirketlere ilave bir kaynak olarak olarak kullanmayı tercih etmiştir.

Oysaki içinde geçtiğimiz zor dönemde dağıtım şirketlerine aktarılan bu payın faturalarda indirim olarak vatandaşa yansıtılması sosysl devlet olmanın gereğidir.

Hatırlatmak isteriz ki aynı EPDK; 2019 yılı dördüncü çeyrek tarifelerini belirlerken, maliyet bileşenlerindeki artışları ve bu artışlarda en önemli etken olarak EÜAŞ toptan fiyatlarını bahane göstererek elektrik tariflerine %14,9 luk zam yapmakta sakınca görmemişti.

Elektrikte kamulaştırma hemen, şimdi, acil...

Bütün yönetsel kararların tek elde toplandığı bir rejimde, maliyet artışını doğrudan halka ödeten AKP yönetimi, dışsal etkenlerle maliyetler düştüğünde oluşan kamu paylarını özel şirketlere aktarmayı alışkanlık haline getirmiştir. 

Elektrik vazgeçilmez bir insan hakkıdır ve ekonominin ana girdisidir. Sadece şirketlerin çıkarlarına odaklı politikalar yerine ülkemiz kaynaklarının en iyi şekilde değerlendirileceği, kamu yararını esas alan politikalara her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var.

Elektrikte kamulaştırma hemen, şimdi, acil.

Saygılarımızla.

1 Nisan 2020

Elektrik Mühendisleri Odası Samsun Şubesi

Tarın Tarhan Şube Başkanı

 

 

Dosyalar

Tablo (111 KB)ELEKTRİK FATURALARI NEDEN, NASIL ZAMLANDI?

12.02.2015
 


Çok Okunanlar


Okunma Sayısı: 22


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.