MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 BURSA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU TOPLANTILARI

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

HUKUKSAL ÇALIŞMALAR

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 BALIKESİR   BURSA   ÇANAKKALE   YALOVA 
 

 
MİSEM ONLİNE BAŞVURU
 
ELEKTRİK, ELEKTRONİK, BİLGİSAYAR VE BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ HİZMETLERİ/EN AZ UCRET TANIMLARI 2017
 
MÜHENDİSLİĞE HAZIRLIK SEMİNERLERİ
 
MİSEM DIŞI EĞİTİMLER
 
BAŞVURU FORMU
 
İŞ ARAYANLAR
 
ENERJİ ÖZELLEŞTİRİLEMEZ
 

EMO Bursa Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 118

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

ELEKTRİK`TE KAYIP VE KAÇAK RANTI BASIN AÇIKLAMASI


BASIN AÇIKLAMASI


 
02 Temmuz 2015 Perşembe günü Şubemizde `ELEKTRİK`TE KAYIP VE KAÇAK RANTI` basın açıklaması yapıldı.Basın açıklaması yazımız ekindedir.
 

ELEKTRİK`TE KAYIP VE KAÇAK RANTI 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu`nun (EPDK) yayımladığı Temmuz 2015 tarifesi, kayıp ve kaçak hedeflerinin dağıtım şirketlerinin istekleri doğrultusunda yükseltildiğini ortaya çıkardı. Mesken tüketicilerinden 1 kilowatt saatlik elektrik tüketimi başına tahsil edilen kayıp ve kaçak bedelleri yüzde 39.5 düzeyinde artırılarak, 3.95 kuruştan 5.52 kuruşa çıkarıldı. Böylece meskenlerde şirketlerin uyması gereken hedef doğrultusunda Ocak ayından bu yana zorunlu olarak yüzde 15 indirilen kayıp ve kaçak bedeli yeniden zamlandırıldı. Zaten bu kayıp ve kaçak indirimini; diğer kalemlerde yapılan artışlar nedeniyle faturasında hissedemeyen yurttaşlardan bu kez de perakende satış hizmet kalemindeki indirimle kayıp ve kaçak hedeflerinde şirketler için yapılan artış saklandı. 

 

Özelleştirmeyi meşrulaştırmak için ortaya konulan en büyük argümanlardan birisi olan kayıp ve kaçak oranlarının azaltılacağı iddiasıyla dağıtım şirketleri için belirlenen 5`er yıllık birinci ve ikinci uygulama dönemini kapsayan kayıp ve kaçak hedeflerinde bugüne kadar 2 kez yükseltmeye gidildi. Bu uygulamanın yasal dayanağının olmamasının EPDK`de yarattığı sıkıntı nedeniyle iktidar, seçimler öncesinde geçirdiği bir torba yasa ile EPDK`ya hedefleri değiştirme konusunda yetki verdi. Resmi Gazete`de 15 Nisan 2015 tarihinde yayımlanan bu düzenleme Anayasa`ya aykırılık taşıması nedeniyle Anayasa Mahkemesi`nin gündeminde yer almaktadır.

 

Yüzde 10`luk Kayıp ve Kaçak Hedefi Tarih Oldu

İkinci uygulama döneminin son yılı olan bu yıl için ortalama kayıp ve kaçak oranı EPDK tarafından yüzde 10 olarak açıklanmıştı. TEDAŞ`ın son olarak açıkladığı 2013 yılı verilerini dikkate alarak EMO`nun yaptığı çalışmaya göre, 15 Kasım 2012 tarihinde 5 dağıtım şirketi için yapılan hedef artışlarıyla; Türkiye ortalamasında kayıp ve kaçak hedefi 2013 yılı için yüzde 12`den yüzde 16.2`ye, 2014 yılı için de yüzde 11`den yüzde 14.6`ya, 2015 yılı için de yüzde 10`dan yüzde 13`e yükseltildi.

 

Özellikle seçimlerden önce Dicle Elektrik şirketi başta olmak üzere kayıp ve kaçak hedeflerinin yükseltilmesi için bazı dağıtım şirketleri yoğun lobi faaliyetleri yürütüyorlardı. EPDK`nın yeni tarifeleri incelendiğinde; kamuoyuna açıklanmadan ve Resmi Gazete`de yayımlanmadan gizli bir şekilde kayıp ve kaçak hedeflerinde yine yükseltmeye gidildiğini gösteriyor. 

 

Hanelerden Aylık 205 milyon TL Tahsilat

2013 yılı verilerine göre mesken tarifesinde yalnızca kayıp ve kaçak dahil olmak üzere çıplak elektrik bedelinin (fon, vergi ve hizmet bedelleri hariç) yüzde 15.78`i düzeyinde olan kayıp ve kaçak bedeli; yeni tarife ile yüzde 21.5`e yükseltildi. Buna göre konut kullanıcıları, 1 Temmuz 2015`den itibaren her 1 kilowatt saat elektrik tüketimleri karşılığında 20.12 kuruşluk çıplak elektrik bedelinin yanında 5.52 kuruş kayıp ve kaçak bedeli ödeyecekler. Bu artış nedeniyle, yalnızca mesken kullanıcılarından, 2013 yılı tüketim düzeyinin 2015 yılında da geçerli olduğunu varsayarsak, bundan sonra aylık 205 milyon TL tahsil edilecek. 

 

Temmuz ayı kayıp ve kaçak zammıyla birlikte; (ortalama 9 aylık kayıp ve kaçak bedeli üzerinden hesaplama yapıldığında) bu yılın ilk 9 aylık dönemi için mesken tüketicileri kayıp ve kaçak dahil çıplak elektrik bedelinin ortalama yüzde 17.6`lık düzeyinde kayıp ve kaçak bedeli olarak ek ödeme yapmak zorunda kalacaklar. 

Yine 2013 tüketim düzeyinin geçerli olacağını varsayarsak, ilk 9 aylık ortalama kayıp ve kaçak bedeli üzerinden Ocak-Eylül 2015 döneminde kayıp ve kaçak bedeli olarak mesken tüketicilerinden 1.5 milyar TL tahsil edilmiş olacaktır.

 

Hedef Değişikliğinin Hanelere Bedeli 318 milyon TL 

Temmuz 2015 kayıp ve kaçak zammı, 1 Ekim 2015 tarihli tarifede de aynı düzeyde korunursa; meskenlerden yapılacak kayıp ve kaçak tahsilatı yıllık 2 milyar 130 milyon TL`yi bulacaktır. Bu rakam EMO`nun 2013 yılı verileri ile 2015 kayıp ve kaçak hedefini dikkate alarak yaptığı çalışmada ortaya çıkan 1 milyar 812 milyon TL`lik yıllık bedelden 318 milyon TL daha fazladır.

 

Hazine ve Çiftçiye de Kayıp ve Kaçak Darbesi

AKP`li vekillerin verdiği kayıp ve kaçak bedellerinin yargı kararıyla iadesini önlemeye yönelik torba yasa teklifinde itiraf edilen 2006-2014 yılları arasında 33 milyar TL`lik kayıp ve kaçak tahsilatı yapıldığına dair bilgi esas alındığında; yıllık ortalama kayıp ve kaçak tahsilatının 3.7 milyar TL olarak gerçekleştiği görülmektedir. Ancak Temmuz 2015 tarifesi ile ortaya çıkan hedef yükseltmeleri nedeniyle yıllık tahsil edilecek tutarın 3.7 milyar TL`yi aşacağı anlaşılmaktadır. Çünkü tüketimin sadece meskenlerden tahsil edilecek rakam 2 milyar 130 milyon TL`yi bulacaktır. Temmuz tarifesiyle kilowatt saat başına ödenen kayıp ve kaçak bedeli ticarethanelerde 3.58 kuruştan 4.7 kuruşa, tarımsal sulamada 2.72 kuruştan 3.98 kuruşa, aydınlatmada 4.33 kuruştan 6.04 kuruşa yükseltilirken, orta gerilim sanayi abonelerinde 2.8 kuruştan 2.7 kuruşa, alçak gerilim sanayi abonelerinde 4.13 kuruştan 4.07 kuruşa çekilmiştir. Buradan görüldüğü gibi hanehalkları yalnızca faturaları değil, sokak aydınlatmaları nedeniyle Hazine üzerinden şirketlere aktarım kaynağı olarak kullanılacaklardır. 

 

Ülkemizde AKP iktidarları döneminde maliyet esaslı mekanizma adı altında; enerji maliyetlerindeki artışlar ya da kur artışları gibi her türlü maliyet artışının faturalara yansıtıldığı, buna karşılık maliyetlerdeki azalma ile hedefler doğrultusunda azaltılması gereken kayıp ve kaçak bedellerinin başka kalemlerde artışlar yapılarak yok edildiği otomatik zam mekanizması yürütülmüştür. 31 Mart 2015 tarihinde yaşanan karanlık günün hemen ardından yürürlüğe giren 1 Nisan 2015`ten itibaren geçerli elektrik tarifesinde kayıp ve kaçak hedefinde gerekli olan düşüş, diğer kalemlerde yapılan artışlarla yok edildi. 1 Nisan 2015 tarihinde kayıp ve kaçak tahsilatı azalacak olan şirketlere aktarılan perakende satış hizmet bedeli mesken kullanıcıları için yüzde 25.7`lik zamla 1 kuruşa çıkarıldı. Bu zam, hem enerji alış maliyetlerindeki yüzde 1`lik azalma, hem de kayıp ve kaçak bedelindeki yüzde 2.35`lik indirimle görünmez hale getirildi. Temmuz tarifesinde kayıp ve kaçak hedeflerinin kamuoyundan gizlenen kararla artırılmasının sağlanmasının ardından perakende satış kalemindeki şişirmeye ihtiyaçları kalmadığı için yeniden düzeltmeye gidildiği anlaşılmaktadır. 

 

EPDK`nın derhal hangi şirketlerin kayıp ve kaçak hedeflerini ne zamandan geçerli olmak üzere artırdığını ve bunun kamuya maliyetini açıklamasını, yapılan bu işlemin derhal geri alınmasını talep ediyoruz.

 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI

BURSA ŞUBE YÖNETİM KURULU

 

02.07.2015

 

 

Dosyalar

"ELEKTRİKTE KAYIP KAÇAK RANTI"BASIN METNİ (207 KB)


Çok Okunanlar


EMO BURSA ŞUBESİ 19. DÖNEM ÇALIŞMA PROGRAMI

BURSA TİCARET VE SANAYİ ODASI YÖNETİM KURULU VE İNŞAAT KOMİTESİ ÜYELERİ ŞUBEMİZİ ZİYARET ETMİŞLERDİR

ÇEVRİM İÇİ TEKNİK SEMİNER: PCB TASARIMINDA EMC OPTİMİZASYONU, SİMÜLASYON TEMELLİ YAKLAŞIMLAR VE TASARIM ÖNERİLERİ SEMİNERİ DÜZENLENDİ

EMO GENÇ STAJ BAŞVURULARI BAŞLADI

BURSA OSMAN ŞEVKİ ULUDAĞ ANADOLU LİSESİ` NDE MESLEK TANITIMI

Okunma Sayısı: 270


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.