MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

SABİTLEYEREK TASARRUF YAPALIM DERKEN ZARAR ETTİK (KARAR)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


Kasım ayındaki elektrik tüketimi geçtiğimiz yıla göre yüzde 6,5lik rekor artış gösterdi. EMO Başkanı Hüseyin Yeşil ise elektrikteki sorunun özelleştirmeler ile başladığını ifade etti.

Elektrik kesintileri hakkında açıklama yapan Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Yeşil ise sistem sorunu yaşadığımızı açıkladı. Özelleştirme süreçlerinde verilen sözlerin yerine getirilmediğini ve bu dönemden itibaren benzer sorunların yaşandığını belirten Yeşil, "Doğalgaz fiyatını yüksek bulup da santralını çalıştırmayandan tutun da arıza bakımlarını bu aylarda yapmayan şirketler dahi var" dedi.

Havaların çok soğuk olmadığını, mevsim normallerinde olduğunu ifade eden ve hanelerde aşırı kullanım için bir neden olmadığını belirten Yeşil, "Artık kontrol edilemiyor. Şirket istediği şekilde hareket ediyor. Bakım yapıyoruz diyorlar ama bakım bu tarihte yapılmaz. Bahar aylarında yapılır. Şirketlerin kâr gördükleri dönemde bu sorunun çözüldüğünü göreceğiz" diye konuştu.

EMO kış saatinden vazgeçilerek yaz saati uygulamasının kalıcılaştırılmasının tasarruf değil enerji tüketiminde israfa yol açtığını bildirdi. EMO, enerjinin verimli kullanımı açısından en uygun noktanın GMT+330 diliminin seçilmesi olduğunu ileri sürdü. EMO‘nun TEİAŞ‘ın elektrik tüketim istatistiklerini baz alarak yaptığı çalışmaya göre; kış saati uygulamasından vazgeçilmesi tasarruf sağlamadığı gibi tüketimi artırıcı bir etki yarattı. Son 5 yılın Kasım ayı tüketimlerine bakıldığında bu yıl ilk kez elektrik tüketimi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,5 düzeyinde rekor artış gösterdi ve 22.7 milyar kilovat saat ile en yüksek düzeye ulaştı. Yıllara göre Kasım ayında elektrik tüketimi; 2015 yılında 21,3 milyar, 2014 yılında 21 milyar, 2013 yılında 20 milyar, 2012 yılında ise 20,3 milyar kilovat saat düzeyinde bulunuyordu. Bu yılın kasım ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,5 rekor artış gösteren tüketim, geçen yıl kasım ayında yalnızca yüzde 1.35 artmıştı. Elektrik tüketiminin 2013 yılındaki düşüşü nedeniyle; 2014 yılı Kasım ayında elektrik tüketiminde görece yüksek bir artış yaşanmıştı. Ancak bir önceki yıldaki elektrik tüketimi düşüşü nedeniyle yüksek olan bu artış bile yüzde 4.8‘de kalmış, bu yılki gibi yüzde 6.5‘e ulaşmamıştı. Açıklamada, yeni bir açılıma yer verildi. "EMO‘nun yaptığı çalışmaya göre, enerjinin verimli kullanımı açısından en uygun nokta GMT+2:30‘dur ve yaz saati uygulamasında da GMT+3 yerine ileri bir nokta olarak GMT+3:30 diliminin seçilmesi tasarrufu artıracaktır" denildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ise "Uygulama ile ciddi tasarruf sağlayacağız" demişti.

YAZ DEĞİL KIŞ SAATİ GEREKİYORDU
Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği (IAEE) Başkanı, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, dünya genelinde yaz saati uygulamasının kayda değer bir enerji tasarrufu getirmediği ve kaldırılabileceğinin belirtti. Kumbaroğlu "Dünya genelinde kaldırılması düşünülen yazsaati. Bizdeki uygulama tam tersi. Kış saatini kaldırdık, yaz saatine sabitlendik. Oysa kış saatine geçip kalsak yazın sorun olmayacaktı.Yazın günler daha uzun olduğu için kış saati de olsa karanlıkta kalkmayız. Tasarruf eden ve daha mutlu bir Türkiye için kış saatine geçmemiz gerekiyor. Sabitleneceksek kış saatine sabitlenelim"diye konuştu.

ISINMA PAYI YÜKSEK
Kumbaroğlu "Konutların enerji tüketiminde aydınlatmanın payı yüzde 10 düzeyinde iken ısıtmanın payı yüzde 35‘lere ulaşıyor. Kasım ayı elektrik tüketimindeki rekor artışın yanı sıra doğalgaz tüketiminde de artış görülecektir"dedi.

(Karar; 23.12.2016)TELE 1- SABAH PUSULASI

28.03.2024
 


Çok Okunanlar


DEPREMZEDEYE DEĞİL ENERJİ ŞİRKETLERİNE DESTEK

KTMMOB EMO YENİ YÖNETİM KURULU BELİRLENDİ

SİNOP NÜKLEER GÜÇ SANTRALI İNADINDAN VAZGEÇİLMELİDİR   

TELE 1- SABAH PUSULASI

EMO HASAN BALIKÇI ONUR ÖDÜLܒNÜN SAHİBİ MÜCELLA YAPICI OLDU

EMO, SİNOP NGS NAZIM İMAR PLANI İÇİN İPTAL DAVASI AÇACAK (BAŞKENT GAZETESİ)

GÜNEŞ VAR ETTİ, SANTRALI YOK EDECEK (BİRGÜN)

NİTELİKLİ YAĞMA (GÜNLÜK EVRENSEL)

EMO: SİNOP NGS PROJESİNDEN VAZGEÇİLMELİ (ENERJİGUNLUGU.NET)

YAPICIYA EMO`DAN ÖDÜL, TÖREN 26 NİSAN`DA (CUMHURİYET)

Okunma Sayısı: 101


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.