MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 BURSA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU TOPLANTILARI

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

HUKUKSAL ÇALIŞMALAR

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 BALIKESİR   BURSA   ÇANAKKALE   YALOVA 
 

 
MİSEM ONLİNE BAŞVURU
 
ELEKTRİK, ELEKTRONİK, BİLGİSAYAR VE BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ HİZMETLERİ/EN AZ UCRET TANIMLARI 2017
 
MÜHENDİSLİĞE HAZIRLIK SEMİNERLERİ
 
MİSEM DIŞI EĞİTİMLER
 
BAŞVURU FORMU
 
İŞ ARAYANLAR
 
ENERJİ ÖZELLEŞTİRİLEMEZ
 

EMO Bursa Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 118

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

EĞER YERLİ OTOMOBİLİ İSTİYORSAK DAVUL DA TOKMAK DA BİZDE OLMALI (ORHAN ÇELİK- A GAZETE)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Bursa Şubesi çok önemli bir çalışmaya imza attı; elektrikli araçlar konusunu ele aldı. Artık memleket meselesi haline gelen elektrikli otoda bu sözlere kulak vermek gerek...
 

 Hatırlıyorum 2011 yılında da elektrikli araçlar çalıştayına imza atmıştı EMO Bursa. Ama artık bu denli uzun ara verilmemeli. Bana kalırsa elektrikli araçlarla yatıp kalkalım. Çünkü bu ülkede ne yazık ki kimse dürtmeden iş yapmıyor. Neredeyse 10 yıldan beri yerli marka otomobilimizin değil marşına basmak akıbetini bile bilmiyoruz.

Şunun altını çiziyorum artık öyle bir noktaya geldik ki geçmişi 1830‘lu yıllara dayanan ancak marş motorunun bulunmasıyla içten yanmalı otomobillere meydanı bırakmak zorunda kalan elektrikli otomobiller artık ‘yollar bizim‘ diyecek. Gidişat onu gösteriyor.

Zaten içten yanmalı motorların pazarı kapanın elinde kalmış vaziyete. Bu yüzden yerli markamız olacaksa elektrikli olacak üstelik tasarımı donanımı yazılımı bataryası da bize ait olmalı. Kısaca davulda bizde, tokmakta bizde olmalı.

Ayrıca elimizi çabuk tutmalıyız Yoksa içten yanmalı otomobillerde ıskaladığımız devrimi elektrikli otomobilde de ıskalarız. Yine bize avucumuzu yalamak düşer.

Bu girizgahtan sonra gelelim uzmanlara;

Ayrı ayrı görüşlerini aldım. Herkes yerli marka elektrikli otomobilde hem fikir.

EMO Bursa Şubesi tarafından BAOB‘da düzenlenen elektrikli araçlar çalıştayına katılan Okan Üniversitesi Öğretim Üyesi aynı zamanda üniversite bünyesindeki ulaştırma teknolojileriyle ilgili araştırma merkezinin de kurucusu ve başkanı Prof. Dr. Nejat Tuncay çarpıcı ifadeler kullandı.

Kendisine elektrikli araçlar konusunda dünya ne durumda diye sordum. Şunları söylüyor:

"Dünya genelinde göstergeler hem yakıt hem de elektrikle çalışan arabaların (hibrit) çok yaygınlaştığını ortaya koyuyor. Bunun yanında dünyanın gittiği yol tamamen elektrikli otomobil ürtimine dönüktür.Önümüzdeki dönemde elektrikli araçların piyasa paylarının giderek artacağı ve 2050 yılına ulaşıldığında Pazar payının büyük çoğunluğunu kapsayacağı anlaşılıyor. Bu bağlamda uluslar arası şirketler elektrikli araçlarla ilgili üç ana alanda çalışma yapıyorlar bir tanesi enerjiyi nasıl depolayacağız. Bu alanda lityum piller şu anda önde görünüyor. Ama lityum pillerin türevleriyle ilgili araştırma ve geliştirme yapılıyor" dedi

ÜLKEMİZDE DE SÖZ KONUSU ÇALIŞMALAR NE DURUMDA

Türkiye‘de de bir takım işletmelerde ve üniversitelerde yapılıyor. Ama mutlaka pillerin ucuzlaması, hacimlerinin küçültülmesi ve dayanıklılığının artırılması çok önemli...

Diğer husus itki teknolojisi yani motor aksamı ana parçalardan birni oluşturuyor Bu alanda dünyanın her yerinde çalışmalar var.

Üçüncü husus grup kontrolü burada da nesnelerin interneti dediğimiz bilgi teknolojilerinden araçlar arası haberleşmeye doğru geçiş var. Bu araçlarla araç ve yer sistemleriyle haberleşmeye doğru gidiyor. Dolayısıyla elektrikli sürücüsüz arabalara doğru ciddi bir gidiş var"

Sanırım yakın zamanda olmasa da orta vadede elektrikli sürücüsüz arabalar hayatımıza girecek gibi görünüyor. Yani filmlerden izlediğimiz ‘KİT‘ gerçek olacak.

Bir araca yerli diyebilmenin kriterleri nelerdir?

"Tamamen yerli diyebilmemiz için motor tasarımının bize ait olması lazım. Genel aktarım sisteminin bize ait olması lazım. Belki bunlardan daha önemlisi pil teknolojisinin Türkiye de kazanılması lazım. Yoksa rekabet edemezsiniz. Bir anlamda davulda tokmakta bizde olmalı. Yoksa önce davulu boynumuza asarlar, tokmağı da güm güm vururlar"

Bu uyanlar gerçekten hayati öneme sahip.

EMO Genel Başkanı Hüseyin Yeşil de doğaya zarar vermeyecek enerjinin bu tür araçlarda da kullanılmasını benimsediklerine işaret ederek "Bu yüzden elektrik araçlar konusu bizim için çok önemli. Hem enerji verimliliği hem çevre açısından çok önemsiyoruz. İlgililerinde bu araçların üretimlerini sağlayacak yol ve yöntemleri bulmalarını istiyoruz bu konuda yeterli altyapımız var. Yalnız elektrikli araçlarda değil her konuda dışa bağımlıyız. Bunu kırmamız gerekiyor, bir an önce hayata geçirilmesi lazım.

EMO Bursa Şube Başkanı oda olarak 2011‘de elektrikli araçlar sempzyumunu gerçekleştirdiklerini, o yıllar Renault ve Tofaş gibi tesislerin elektrikli araç üretimine girdiğine dikkati çekti şunları anlattı:

"2011‘den sonra elektrikli araçlar konusunda araştırma geliştirme çalışmaları devam ederken uygulamaya dönük faaliyetler durdu. Renault elektrikli araç bandını kapattı. Çünkü verimlilik sağlanamamıştı. Ama elektrikli araç konusunda dünyadaki bütün oyuncular çalışıyor ciddi gelişmeler var"


Mesafe 150‘den 400 km‘ye çıktı

2011‘den bu yana ne değişti "Bir batarya alınan mesafe 150 kilometreden 400 kilometreye çıktı. Araya girip; Rantabl mı? Diye sordum.

"Bence ‘Hibrif dediğimiz hem elektrikli hem akaryakıtla çalışan araçların dönemi gelmiştir" Uzun söze gerek yok Elektrikli araç dönemini ıskalamamalıyız.

Çalışmalar gizli tutuluyor

‘Yerli araba dediğimiz şey TÜBİTAK MAM‘da çalışılıyor ve o konu gizli tutuluyor. Ne aşamada olduklarını bilmiyorum Ama başarılar diliyorum.Fakat böyle bir arabayı yapmanız satmanız anlamına gelmez. Bir arabayı teknolojik olarak üstün hale getirmeniz lazım. Rekabetçi fiyat şart. En önemlisi de bu ürünün dünya genelinde pazarlama ağının kurulması lazım. Birde kendi bataryamızı çok daha üstün vasıflarda üretmemiz kaçınılmaz. Bu zincirin bir halkasında doğacak aksaklık sonucu bütün paramız boşa gider" Bu uyarı gerçekten çok dikkat çekiciydi Bu yarışın çok ciddi olduğunu münferit firmalarla bu işin kotarılamayacağını mutlaka devrletin desteğinin gerekli olduğunun altını çizdi. 
 
(A Gazete; 07.04.2017)


Çok Okunanlar


EMO BURSA ŞUBESİ 19. DÖNEM ÇALIŞMA PROGRAMI

BURSA TİCARET VE SANAYİ ODASI YÖNETİM KURULU VE İNŞAAT KOMİTESİ ÜYELERİ ŞUBEMİZİ ZİYARET ETMİŞLERDİR

EMO GENÇ STAJ BAŞVURULARI BAŞLADI

ÇEVRİM İÇİ TEKNİK SEMİNER: PCB TASARIMINDA EMC OPTİMİZASYONU, SİMÜLASYON TEMELLİ YAKLAŞIMLAR VE TASARIM ÖNERİLERİ SEMİNERİ DÜZENLENDİ

SOLAREX 2024 ULUSLARARASI İSTANBUL GÜNEŞ ENERJİSİ VE TEKNOLOJİLERİ FUARINA TEKNİK GEZİ DÜZENLENDİ

BURSA OSMAN ŞEVKİ ULUDAĞ ANADOLU LİSESİ` NDE MESLEK TANITIMI

Okunma Sayısı: 82


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.