MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 KOCAELİ ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

YAYIN SATIŞ VE KİTAP LİSTESİ

   · 

ÖNEMLİ EVRAKLAR

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 BOLU   KOCAELİ   SAKARYA   ZONGULDAK   BARTIN   KARABÜK   DÜZCE 
 

 
MİSEM BANNER
 
MİSEM DIŞI BANNER
 
ÜYELİK
 
ÜYELİKLE İLGİLİ BELGELER
 
İŞ VE ELEMAN ARAYANLAR
 
TEMSİLCİLİK ADRES VE TELEFONLARI
 
SMM
 
EĞİTİMLER
 
ÖLÇÜM VE BİLİRKİŞİLİK BAŞVURU FORMU
 
ŞUBEMİZDE SATIŞA SUNULAN KİTAP LİSTESİ
 
ÇALIŞANLAR OLARAK HAKLARINIZI BİLİYOR MUSUNUZ?
 
TÜRKİYE’DE MÜHENDİS-MİMAR-ŞEHİR PLANCISI PROFİL ARAŞTIRMASI
 
DERGİ 437. SAYI

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

SAKARYADA ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞININ SON DÜZENLEMESİ ÜZERİNE ORTAK BİR BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI


BASIN AÇIKLAMASI


 
Sakarya İnşaat Mühendisleri Odası Şube binasında 10 mühendislik odasının başkan ve temsilcileri bir araya gelerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığının son düzenlemesi üzerine ortak bir açıklama yaptı. Ayrıca Millet Bahçesi projesiyle ilgili öneride bulunuldu.
 

 

Sakarya İnşaat Mühendisleri Odası Şube binasında 10 mühendislik odasının başkan ve temsilcileri bir araya gelerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığının son düzenlemesi üzerine ortak bir açıklama yaptı. Ayrıca Millet Bahçesi projesiyle ilgili öneride bulunuldu.

İMO Şube Başkanı Hüsnü Gürpınar tarafından bildirinin okunduğu toplantıya Mimarlar, Makine Mühendisleri, Elektrik Mühendisleri, Jeoloji Mühendisleri Odası, Jeofizik Mühendisleri Odası, Çevre Mühendisleri Odası, Harita Mühendisleri Odası, Maden Mühendisleri Odası başkan ve temsilcileri katıldı.

Gürpınar, mühendisler olarak mesleki anlamda tüm konularla yoğun bir şekilde mücadele edeceklerini anlatarak, "Mesleki anlamda her platformda mücadele edeceğiz" dedi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca Mayıs ayında yapılan değişikliğe değinen Gürpınar, "Yapı ruhsatlarında bulunan Proje Müellifi, Şantiye Şefi, Mühendis ve Mimarlar ile Yapı Denetçilerinin ıslak imzaları kaldırılmıştır. Bürokrasiyi azaltma gerekçesi ile yapılan bu yeni düzenleme , hem kamusal hem de mesleki anlamda ciddi sorunlar meydana getirecektir.Bürokrasinin azaltılması adına uygulanan bu yöntem yanlış bir uygulamadır. Güvenli yapı üretmek ve sahte uygulamaların önüne geçmek için Yapı Ruhsatlarında mühendis ve mimarlar ile yapı denetçilerinin imzalarının mutlaka bulunması gerekir.Bürokrasi azaltılmak isteniyorsa, elektronik imza kullanılarak E-Ruhsat uygulamasına  geçilmelidir" dedi.

 

Gürpınar, "Meslektaşlarımızın hizmet ürettiği ve isimlerinin yazılı olduğu bir belge olan yapı ruhsatının, mühendis ve mimarların bilgilerinin dışında oluşturulması kabul edilebilir bir durum değildir.Gelişmiş ülkelerde yapı yapma işi, projelendirme sürecinden inşaat sürecinin sonuna kadar kurumsal birimlerin denetiminde, mühendis ve mimarlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Ülkemizde ise sürekli değiştirilen mevzuatlarla süreç daha geriye götürülerek, mühendis ve mimarlar devre dışı bırakılıyor. Yapı ruhsatı düzenleyen idarelerin yapısında bulunan eksiklik ve yetersizlikler nedeniyle ruhsat işlemlerinin uzamış olması, proje müellifi mühendis ve mimarlar ile yapı denetçilerinin imzalarının alınmasına bağlanamaz. Ayrıca mühendis ve mimarların mesleki hak ve yetkilerini kullanmaları bürokratik işlemlerin uzamasının nedeni olarak gösterilemez" ifadelerini kullandı.

 

Gürpınar, "Proje müellifi mühendis ve mimarların imzaları alınmadan hazırlanacak yapı ruhsatlarında, ruhsat eki projelerin ve proje tadilatlarının denetimlerinin hangi yolla yapılacağı bilinmemekte olup bu durumun hukuki ve mesleki sorumluluğu, uygulamayı yapan, yapı ruhsatı düzenleyen ,idareleri, kamu kurum ve kuruluşlarını geri dönülmez ve onarılmaz hukuki sorumluluklar ile karşı karşıya bırakacaktır.Mimar ve mühendislerin yapı ruhsatları üzerindeki denetim yetkisinin kaldırılmasına ek olarak, yapı sahiplerinin de kendi mülkleri üzerinde yapılacak yapı ruhsatlarında onaylarının yani imzalarının kaldırılması, yapı sahibinin de hangi projeye göre ruhsat alındığını kontrol edememesi sonucunu doğuracak mülkiyet hakkı ihlalleri ile karşılaşılacaktır. Sahte mimar ve mühendislik uygulamaları ile sahte imza kullanımının kontrolü için nasıl bir önlem alınacağına dair;  İlgili Kamu Kurum ve Kuruluşları ile Bakanlıklardan yazılı bilgi talep edilecektir" sözlerine ekledi.

 

Mimarlar Odası Başkanı Sami Kafadar, "Eski stad arazisinin TOKİ‘ye devredilmesi akabinde özel bir şirkete satılması süreciyle kente karşı büyük bir suç işlenmişti. Biz tüm STKlar ve oda temsilcileri olarak bunun ne kadar büyük bir yanlış olduğunu, ökente karşı nasıl büyük suç işlendiğini mahkeme süreçleri dahil olmak üzere başlatıldı. Tün siyasi partiler yani çoğu ziyaret edildi. Konu hakkında bildi alındı, kendilerinin de görüşleri alındı. Ama bizim tüm iyi niyetli uyarılarımız dikkate alınmadı. Bire bir konuşmalarımızda bire bir görüşmelerimiz de bu yapılan çalışmanın ne kadar doğru ve haklı olduğunu keşke bu hukuki mücadeleden sonra galip gelmemizi arzu ettiklerini ifade etselerde sonuç olarak yürüyen bir sistem var. O sistem sonuçta bu arazinin özel bir şirkete satılmasıyla sonuçlandı. Sonra sayın Cumhurbaşkanımızın müdahalesiyle Millet Bahçesi olarak döndü. Benim düşüncem Şeker Camii, Güzel Sanatlar Lisesi‘nin ordan itibaren Şeker Fabrikası olan kısmında Millet Bahçesi projesine dahil olması gerektiğini düşünüyorum. Şehrin yeşil lobisini artırılması gerektiğini düşünüyorum." dedi.

 


 TAŞINABİLİR UZATMA KABLOLARI

01.09.2021
 


Çok Okunanlar


EMO 48. DÖNEM IV. KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI

KADIN ÜYELERİMİZ İŞYERLERİNDE ZİYARET EDİLDİ

SAKARYA TEMSİLCİLİĞİMİZ EMO GENÇ ETKİNLİĞİ DÜZENLEDİ

SAKARYA TEMSİLCİLİĞİMİZ EMO GENÇ ÜYELERİMİZE SEKTÖRLE BULUŞMA ETKİNLİĞİ DÜZENLEDİ

Okunma Sayısı: 84


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.