MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 BURSA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU TOPLANTILARI

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

HUKUKSAL ÇALIŞMALAR

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 BALIKESİR   BURSA   ÇANAKKALE   YALOVA 
 

 
MİSEM ONLİNE BAŞVURU
 
ELEKTRİK, ELEKTRONİK, BİLGİSAYAR VE BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ HİZMETLERİ/EN AZ UCRET TANIMLARI 2017
 
MÜHENDİSLİĞE HAZIRLIK SEMİNERLERİ
 
MİSEM DIŞI EĞİTİMLER
 
BAŞVURU FORMU
 
İŞ ARAYANLAR
 
ENERJİ ÖZELLEŞTİRİLEMEZ
 

EMO Bursa Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 118

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

ELEKTRİK ENERJİ BEDELİNDEKİ İNDİRİMİN TEK KAZANAN DAĞITIM ŞİRKETLERİ OLDU!


BASIN AÇIKLAMASI


 
11-18 Ocak 2019 Enerji Verimliliği Haftası kapsamında Şube Yönetim Kurulumuzun basın açıklaması metnine yazımız devamında ulaşabilirsiniz.
 

 ELEKTRİK ENERJİ BEDELİNDEKİ İNDİRİMİN TEK KAZANAN 

DAĞITIM ŞİRKETLERİ OLDU!


Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından açıklanan, 1 Ocak 2019 tarihinden geçerli olan ve vatandaşa "müjde" olarak sunulan elektrikte yüzde 10 indirim kararının perde arkasında, dağıtım şirketlerine kıyak yapıldığı ortaya çıktı. Tüm abone gruplarında perakende enerji bedeli Ekim 2018`e göre değişik oranlarda düşürülürken; iletim, dağıtım, kayıp ve kaçak bedelinden oluşan dağıtım bedeli yüzde 15.7 artırıldı. Böylece şirketlerin karı korunurken; sanayi, ticarethane, tarımsal sulama ve aydınlatma tarifeleri cüzi de olsa zamlandı.

Dağıtım Şirketlerine Kıyak

29 Aralık 2018 tarihinde Resmi Gazete`de yayımlanan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) kararıyla, vergi-fon ve kesintiler hariç olmak üzere konutlar ile şehit aileleri ve muharip malul gaziler için uygulanan elektrik tarifelerinde %10  indirime gidildi. Konutlar için indirim yapılırken, elektrik enerjisini temel girdi olarak kullanan sanayi grubu aboneleri ile ticarethane ve tarımsal sulama gruplarındaki aboneler söz konusu indirimden yararlandırılmamıştır. 

Faturalar detaylı incelendiğinde ise aslında yapılan indirimin bir dağıtım şirketlerinin karını arttıran bir oyun olduğu açıkça görülmektedir. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından açıklanan son tarifede Enerji Bedellerinde abone gruplarına göre; Mesken %19.2, Sanayi %3.9, Ticarethane %4.5 oranında indirimler yapılmasına rağmen tüm abone gruplarında Elektrik Dağıtım Bedellerine %15.7 zam yapılarak enerji maliyetindeki ucuzlamanın özel dağıtım şirketlerine kar olarak aktarılması sağlanmıştır.  Elektrik dağıtım bedellerine yapılan bu zam ile mesken aboneleri sadece %10‘luk bir indirimden yaralanabilecek iken, sanayi, ticarethane, tarımsal sulama ve aydınlatmaya cüzi zam yapılırken, genel aydınlatma bedeli yüzde 5.22 artırıldı.

Bir kamu kurumu olan Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ)`ın toptan satış enerji birim bedeli 17,36 Kr/kWh`tan, 4,7265 kuruş indirim yapılarak 12,6335 Kr/kWh`a düşürülerek bir önceki dönem toptan satış tarifesinden %27.2 oranında indirime gidilmiştir.  Dağıtım şirketleri, devletten aldığı %27,2‘lik indirimi vatandaşa 19,2 olarak yansıtmış, diğer taraftan da iletim, dağıtım, kayıp ve kaçak bedelinden oluşan Dağıtım Bedeline yüzde 15.7 zam yaparak kar marjını iyice arttırmıştır.

Bu tarifeyle birlikte 1 Aralık 2017‘den bu yana abone gruplarına göre vergi, fon ve paylar hariç elektrik fiyatlarındaki net artış; mesken %30.54, ticarethane %71.04, sanayi %71.0, tarımsal sulama %71.12, aydınlatma %70.49 olarak gerçekleşmiştir. 

Sonuç olarak Enerji Bakanlığının, vatandaşa "müjde" olarak sunduğu yüzde 10 indirim kararının perde gerisinde, şirketlerin karını artıracak bir tarifeyi daha uygulamaya koyduğu görülmüştür. Dağıtım bedellerine yapılan yüzde 15.7`lik zammın, iletim sistemi kullanım bedeli dışındaki büyük kısmı elektrik dağıtım şirketlerinin kasasına gidecektir.

2018 yılında kur artışı, piyasa dengesi gibi gerekçelerle elektrik fiyatlarına çok yüksek oranlarda artışlar yapılmıştır. Ancak son birkaç ayda dolar kurundaki düşüş doğrultusunda kamuoyunda fiyatların indirilmesi yönünde oluşan baskıyı karşılamak ve yerel seçimler öncesinde oy toplamak için gidilen bu indirim kararıyla "bir taşla iki kuş vurmaya" çalışan Bakanlık, bizleri yine şaşırtmamıştır.

Elektriğin temel bir insan hakkı olduğu ve ekonominin ana girdisini oluşturduğu dikkate alınarak, enerji piyasasında kar esaslı piyasa politikaları yerine ülkemiz kaynaklarının en iyi şekilde değerlendirileceği, kamu yararını esas alan siyasi ve ticari müdahalelerden uzak bir yapıya geçilmelidir.

Saygılarımızla.

 

 

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası

Bursa Şubesi Yönetim Kurulu

11.01.2019Çok Okunanlar


NEREDEYSE SIFIR ENERJİLİ BİNA KONULU TOPLANTI DÜZENLENDİ

ENERJİ VERİMLİLİĞİ HAFTASI

Okunma Sayısı: 71


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2023 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.