MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANTALYA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 ANTALYA   BURDUR   ISPARTA 
 

 
FORMLAR
 
ÖLÇÜM BASVURU DİLEKCESİ
 
ÜYELİK
 
SMM
 
TEMSİLCİLİKLER
 
İŞ VE ELEMAN ARAYANLAR
 

EMO Antalya Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 21

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

“İLGİLİLERİ UYARIYORUZ! CAN VE MAL KAYBI YAŞAMAYALIM”-21.01.2019


BASIN AÇIKLAMASI

 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI ANTALYA ŞUBESİ BASIN AÇIKLAMASI

 

"İlgilileri Uyarıyoruz! Can ve Mal Kaybı Yaşamayalım"

 

EMO Antalya Şubesi Başkan Yardımcısı Şaban Tat, yapılan düzenlemelere rağmen yüksek gerilim tesislerinde yaşanacak kazalarda, kuralların gereği gibi işletmesini denetlemeyen tüm firma yetkililerinin sorumluluk sahibi olacağını söyledi.

 

Yüksek gerilim tesislerinde yaşanan kazaların önüne geçmek için gözetim ve denetim faaliyetlerini artırdıklarını belirten Elektrik Mühendisleri Odası Antalya Şubesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şaban Tat, "Bu kazalar nedeniyle uğranılan can kayıplarını ve ekonomik zararları en aza indirme yönünde atılan adımları, yapılan düzenlemeleri, TEDAŞ ile bu kuralların gereği gibi işletmesini denetlemeyen tüm firma yetkililerinin, bundan sonra olacak kazalarda kişisel olarak sorumluluk sahibi olacaklarını hatırlatırız" diyerek ilgililere uyarıda bulundu.

CAN GÜVENLİĞİ AÇISINDAN TEHLİKE

Trafo tesislerinin, insanların mal ve can güvenliği açısından tehlike arz eden tesisler olduğunu aktaran Tat, "Sanayi ve teknolojinin gelişmesi sonucunda bu tür tehlike yaratan tesisler artmış, bu tesislerin işletilmesinden dolayı meydana gelecek zararların en aza indirilmesi amacıyla iş sağlığı ve güvenliği alanında emredici hukuk kuralları geliştirilmiştir. Bu tür tesislerin işletilmesi nedeniyle ortaya bir zarar çıkması halinde ise kusursuz sorumluluğun en ağır şekli olan tehlike sorumluluğu kapsamında zararın tazminine yönelik kurallar da yaygınlaşmaktadır. Batı ülkelerinde öteden beri uygulana gelen bu kurallar, ülkemizde maalesef son derece yetersiz düzenleme ve denetimlerle sürdürülmektedir" şeklinde konuştu.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİNİN ALINMASI KAÇINILMAZ

Var olan hukuki boşlukların, çoğu kez yüksek yargı organlarının içtihatlarıyla giderildiğini söyleyen Tat, "Elektrik üretimi, iletimi, dağıtımı ve kullanımına ilişkin her aşamada bir tehlikenin var olması nedeniyle, bu tür tesislerin tümünde gerekli güvenlik önlemlerinin alınması da kaçınılmaz olmaktadır. Ancak, bu tesislerin içinde tehlike riski en fazla olan trafolu tesislerinde, özel güvenlik önlemleri alınması, bu önlemlere süreklilik kazandırılması ve denetlenmesi ayrıca önem taşımaktadır. Ülkemizde trafolu (kuvvetli akım) tesislerde meydana gelen kazaların yaygınlığı ve bu kazalar nedeniyle uğranılan zararların büyüklüğü göz önüne alındığında, ilgili yönetmelik ile getirilen işletme sorumlusu bulundurma zorunluluğunun, iş sağlığı ve güvenliği alanında gerçekleştirilmiş önemli bir düzenleme olduğu görülmektedir. Dahası bu tür tesislerin işletilmesi yalnızca işletmede çalışanlar açısından değil, işletmeyle ilgili/ilgisiz üçüncü kişiler açısından da tehlike yaratmakta ve önemli zararlar doğurmaktadır. Bu nedenle, trafolu tesislerde alınması zorunlu güvenlik önlemleri, doğrudan kamu güvenliği kapsamına girmektedir" ifadelerini kullandı.

YETKİSİZ VE DENEYİMSİZ KİŞİLERE DİKKAT

İşletme sorumluluğu hizmetinin yetkisiz ve deneyimsiz kişiler tarafından üstlenilmesinin, işin, çalışanların ve vatandaşların can güvenliğini tehlikeye düşüreceğine dikkat çeken Tat, sözlerine şu şekilde devam etti; "İşletme sorumlusu elektrik mühendisinin bulunması, can ve mal güvenliği açısından son derece tehlikeli olan kuvvetli akım tesislerinde meydana gelen kazaların ve ölüm ya da yaralanmaların en aza indirilmesi için önem arz etmektedir.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) olarak, bu konuya özel bir önem vererek, işletme sorumluluğu üstlenen üyelerimizi, görevlerini gereği gibi yapmaları konusunda özel olarak denetleyecek kurallar geliştirme sorumluluğuyla hareket etmekteyiz. Bu denetim Odamıza verilmiş Anayasal bir görevdir.         

Enerji sağlayan kuruluş olarak TEDAŞ ve dağıtım şirketlerinin de, işletme sorumluluğuna ilişkin kural ve görevlerin yerine getirilip getirilmediğini takip edip, gerekli önlemleri alması temel görevlerindendir. TEDAŞ ve ilgili dağıtım şirketlerinin özelleştirme kapsamına alınmış olması, bu görevden kaçınabileceği anlamına gelmemektedir. Dahası, bu kuruluşlar özelleştirilmiş olsa dahi, sahip oldukları imtiyaz kapsamında, bu kamusal görevi yapmak zorundadırlar."

 

EMO olarak bu alandaki gözetim ve denetim faaliyetimizi eskiden olduğu gibi sürdüreceğimizi kamuoyuna bildiririz.21.01.2019

Saygılarımızla,                                                                                                                                                                                                                         Şaban TAT

Elektrik Mühendisleri Odası

Antalya Şubesi Yönetim Kurulu Başkan YardımcısıTMMOB BAŞKANI EMİN KORAMAZ`IN ÜYELERİMİZE SESLENİŞİ

11.05.2020
 


Çok Okunanlar


EMO ALANYA TEMSİCİLİĞİMİZCE KAHVALTI ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

EMO MANAVGAT TEMSİLCİLİĞİ ÜYELERİMİZLE KAHVALTIDA BİRARADAYDIK

KALEİÇİ ROTARY KULÜBÜ`NDE `ENERJİNİN DÜNÜ, BUGÜNÜ VE GELECEĞİ`

ALANYA BELEDİYE BAŞKANI ADEM MURAT YÜCEL`LE GÖRÜŞME

10 KASIM ÇELENK TÖRENİ

ANTALYA ŞUBEMİZ ANTALYA MESLEK ODALARI EŞGÜDÜM KURULU TOPLANTISINA KATILDI

TİYATRO`DA ÜYELERİMİZLE BİR ARAYA GELDİK!

ŞUBEMİZDE ÇEVRİMİÇİ MİSEM ELEKTRİK TESİSLERİNDE TOPRAKLAMALAR EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

ÜYELERİMİZLE TİYATRO ETKİNLİĞİ

SAAT UYGULAMASI ARTIK SONA ERSİN! (ANTALYA EKSPRES-24.11.2021)

Okunma Sayısı: 108


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.