MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 BURSA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

HUKUKSAL ÇALIŞMALAR

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 BALIKESİR   BURSA   ÇANAKKALE   YALOVA 
 

 
MİSEM ONLİNE BAŞVURU
 
ELEKTRİK, ELEKTRONİK, BİLGİSAYAR VE BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ HİZMETLERİ/EN AZ UCRET TANIMLARI 2017
 
MÜHENDİSLİĞE HAZIRLIK SEMİNERLERİ
 
MİSEM DIŞI EĞİTİMLER
 
BAŞVURU FORMU
 
İŞ ARAYANLAR
 
ENERJİ ÖZELLEŞTİRİLEMEZ
 

EMO Bursa Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 118

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

DENETİMSİZ HAVUZ ELEKTRİK TESİSATLARI ÖLÜM SAÇIYOR! UYARMIŞTIK, UYARIYORUZ, UYARMAYA DEVAM EDECEĞİZ.


BASIN AÇIKLAMASI


 
14.06.2019 Cuma günü Şubemizde yapılan basın açıklaması metnine yazımız devamından ulaşabilirsiniz.
 

 DENETİMSİZ HAVUZ ELEKTRİK TESİSATLARI ÖLÜM SAÇIYOR! 

UYARMIŞTIK, UYARIYORUZ, UYARMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Yaz aylarında meslek alanlarımıza ilişkin karşılaştığımız en temel sorunlardan biri havuzlarda yaşanan elektrik kazalarıdır. Havuzların elektrik tesisatlarının yönetmeliklere uygun yapılmaması ve denetlemelerinin yetersiz kalması her yıl özel konut havuzlarında, ticari havuzlarda ve caddelerdeki süs havuzlarında başta çocuklar olmak üzere vatandaşlarımızın hayatını kaybetmesine sebep olmaktadır.

Son olarak, bayram tatili döneminde Çeşme Alaçatı`da bir sitede havuzun bakımını ve temizliğini yapan iki işçi motor dairesinde elektrik akımına kapılarak, hayatını kaybetti. Kazanın sebebi ve oluş şekli ile ilgili detayları bilirkişi incelemesi sonucu öğreneceğiz ancak tesisat projesi ve uygulamasının standartlara uygun olması ve periyodik olarak tesisat kontrollerinin yapılmış olması insan hatasına rağmen olası ölümlü kazanların önüne geçebileceği açık bir gerçektir.    

Uyarmıştık, Uyarıyoruz, Uyarmaya Devam Edeceğiz

23 Haziran 2017 tarihinde Sakarya`nın Akyazı ilçesinde ticari bir havuz işletmesinde 3`ü çocuk 5 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından, ülkemizde bir çok havuzun  can güvenliği açısından önemli riskler barındırdığını yaptığımız bir basın açıklaması ile kamuoyuna duyurmuş, yetkilileri konu hakkında uyarmıştık. Uzun yıllardır Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) tarafından gerek görsel, gerekse yazılı medyada dile getirilen önlemler alınmadığı için bu gün ve bundan sonraki süreçte de vatandaşlarımızın can güvenliği ile ilgili endişe duyduğumuzu kamuoyu ile paylaşmak isteriz.

Bu konuda temel sorumluluk, EMO tarafından 31 Mayıs 2005 tarihinde ulusal ve uluslararası standartlara uygun olarak hazırlanan ve gönderilen Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği`ni tüm çabalarımıza ve aradan geçen 14 yıla rağmen yayımlamayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı`ndadır. Yönetmelik içerisinde bugün sorun olarak karşımıza çıkan süs havuzlarının tesisatı ve güvenlik önlemlerine ilişkin önemli detaylar bulunmaktadır. Ancak yönetmelik yayımlanmadığı ve mevcut yürürlükte olan yönetmelik ise havuzlara ilişkin herhangi bir ölçüt getirmediği için sağlıklı bir çalışma yürütülememektedir.

Bu konuda elektrik iç tesislerine ilişkin projelerin en azından mevcut Elektrik İç Tesisleri Proje Hazırlama Yönetmeliği hükümlerine uygun olarak hazırlanması sağlanmalı, buna göre her projede ileri matematik bilgisi gerektiren kısa devre hesabının mutlaka yapılması, dolayısı ile yetkin olmayan elektrikle ilgili fen adamlarının bu konuda hizmet üretmelerine olanak tanıyan uygulamaların sonlandırılması da gerekmektedir. 

Diğer bir sorumluluk ise ilgili Belediyelere ve havuz işletmecilerine düşmektedir. Her ne kadar mevcut Elektrik İç Tesisler Yönetmeliği`nde havuzlara ilişkin detaylar yer almasa da sorununun çözümüne yönelik gerekli tedbirler almalıdır. Elektrik çarpmalarına karşı koruma, kablolama sistemi, donanım seçimi ve montajı, priz, armatür seçimi ve ışıklandırma, elektrikli tulumbalar, elektrikli ısıtıcılar gibi tüm elektriksel donanım ve cihazların direk veya dolaylı temasa karşı korumalı olacak şekilde uluslararası standartlara uygun önlem alınmalıdır.

Yönetmelik Acilen Yenilenmeli

Ülkemizde yaşanan elektrik kazalarının ve elektrikten kaynaklanan yangınların tekrarlanmaması için EMO tarafından güncellenen yönetmeliğin bir an önce yayımlanması ve tesisatların buna uygun olarak yapılması gerekmektedir. Mevcut yönetmeliğin yetersiz kalması sebebiyle; yaz aylarında da havuzlarda meydana gelebilecek olası can kayıplarına engel olmak için tüm ilgileri uyarıyoruz. Havuzlarının uluslararası standartlara uygun hale getirilinceye kadar çocukların bu havuzlara yaklaşması engellenmelidir. Her ihtimale karşın mevcut havuzların kontrol edilerek yukarıda belirttiğimiz temel tedbirlerin yerine getirilmesi sağlanmalıdır.

Tarafsız bir denetim mutlaka gereklidir

Havuzlarda su altında çalışan tüm elektrik tesisatı acilen denetlenmelidir. Yeni yapılacak veya yenilenecek havuzlar için ise, yönetmelik hükümleri yeterli kabul edilmeyerek, ilgili uluslararası standartlara uygunluk sağlanmalıdır. Ölümlü kazaların önlenmesi adına şubemiz tarafından hazırlanan "Havuz Tesisatı İnceleme Raporu" bir an önce yürürlüğe konularak, havuzlar elektriksel olarak güvenli hale getirilmelidir. 

Havuzlarının denetlenmesi ve eksikliklerin giderilmesi için kamu adına tarafsız denetimlerin gerçekleşmesi hususunda göreve hazır olduğumuzu bir kez daha kamuoyuna duyurmak isteriz.

Saygılarımızla


TMMOB

Elektrik Mühendisleri Odası

Bursa Şubesi Yönetim Kurulu

14.06.2019


 

Dosyalar

AÇIKLAMA METNİ (254 KB)


Çok Okunanlar


ÜYELERİMİZE İNDİRİM UYGULAYAN FİRMALAR

ŞUBEMİZ İLE DORUK SAĞLIK GRUBU ARASINDA “ SAĞLIK HİZMETLERİNDEN İNDİRİMLİ YARARLANMA PROTOKOLܒNÜ 2024 YILI İÇİN YENİLEDİK.

ŞUBE BAŞKANIMIZ BURAK ÖZGEN BURSADA BUGÜN`E AÇIKLAMALARDA BULUNDU

`AFETLER ARTIK FELAKET OLMASIN` BASIN AÇIKLAMASI

NİLÜFER BELEDİYE BAŞKANI SN. TURGAY ERDEM’İ ZİYARET ETTİK

ŞUBEMİZ İLE DENTAPLAN AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ ARASINDA İNDİRİM ANLAŞMASI İMZALANDI

ŞUBEMİZ İLE ÖZEL TUNÇSİPER OKULLARI MÜDÜRLÜĞÜ ARASINDA “EĞİTİM HİZMETLERİNDEN İNDİRİMLİ YARARLANMA PROTOKOLܔNÜ 2024 YILI İÇİN YENİLEDİK

ENDÜSTRİYEL TESİSLERDE HARMONİKLER VE ÇÖZÜM YÖNTEMLERİ TEKNİK SEMİNERİ DÜZENLENDİ

YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZ YENİŞEHİR HAVALİMANI MÜDÜRLÜĞܒNÜ ZİAYRET ETTİ

TMMOB ÇANAKKALE İKK TOPLANTISI YAPILDI

Okunma Sayısı: 129


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.