MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 BURSA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

HUKUKSAL ÇALIŞMALAR

   · 

FORMLAR

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 BALIKESİR   BURSA   ÇANAKKALE   YALOVA 
 

 
MİSEM ONLİNE BAŞVURU
 
ELEKTRİK, ELEKTRONİK, BİLGİSAYAR VE BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ HİZMETLERİ/EN AZ UCRET TANIMLARI 2017
 
MÜHENDİSLİĞE HAZIRLIK SEMİNERLERİ
 
MİSEM DIŞI EĞİTİMLER
 
BAŞVURU FORMU
 
İŞ ARAYANLAR
 
ENERJİ ÖZELLEŞTİRİLEMEZ
 

EMO Bursa Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 117

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

EMO BURSA ŞUBESİ 17. DÖNEM OLAĞAN GENEL KURUL VE SEÇİMLERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.


GÜNDEM

 
EMO Bursa Şubesi 17. Dönem Olağan Genel Kurulu 15 Şubat 2020 Cumartesi günü Bursa Akademik Odalar Birliği (BAOB) yerleşkesi Oditoryum Salonu’nda, 16 Şubat 2020 Pazar günü Şubemizde 17. Dönem Seçimleri gerçekleştirildi.
 

17. Dönem Olağan Genel Kurulu Divan Üyelerinin seçimi ile başladı. Divan Başkanlığı`na Odamızın Eski Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa DAYANIKLI, Divan Başkan Yardımcılığı`na Ali YOLCU, Yazman Üyeliklerine Hande YÜCE ve Coşkun ASLAN seçildi. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı`nın okunmasının ardından 16. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Burak ÖZGEN açılış konuşması yaptı.

 Burak ÖZGEN konuşmasında şunları söyledi; 

" Sayın Milletvekilim, çok değerli Nilüfer Belediye Başkanım, Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim kurulu temsilcisi, Elektrik Mühendisleri Odasının çok değerli şube temsilcileri, TMMOB‘a bağlı meslek odalarının değerli temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının kıymetli temsilcileri, çok değerli elektrik mühendisleri odası bursa şubesi üyeleri, Hepinizi şahsım ve şube yönetim kurulum adına saygı ve sevgi ile selamlıyorum. 17. Olağan Genel Kurulumuza hoş geldiniz.

Göreve başladığımız 20 Şubat 2018 tarihinden bu yana iki yıllık çalışma dönemimiz içerisinde sürdürdüğümüz birlikte üretme ve birlikte yönetme felsefesi ışığında, temel ilkelerimizle, çalışma programımız ve odamızın tüzük ve yönetmelikleri çerçevesinde, geleneklerine saygılı, genç, deneyimli, emekten yana politikalar üreten, hukukun üstünlüğüne inanan, eylem ve düşünce birliği oluşturmak açısından Şube Danışma Kurulu‘nun önerisi ve eğiliminin önemli olduğuna inanan, çağdaş, laik, demokrat ve yurtsever bir ekip olarak çalıştık.

Çalışma Dönemimiz içinde TMMOB‘nin ve bağlı Odaların yıpratılmasına, sürdürdüğü mesleki ve kamusal çalışmalar nedeniyle itibarsızlaştırılmasına, mesleki alanlarımızın tahribatına yönelik oldukça yoğun bir süreç yaşadık. Bu süreçlerin tamamında örgütlü meslektaşlarımızdan ve bilimsel çalışmalardan aldığımız güçle yanlışa karşı durmayı, mesleğimizi ve kamusal çıkarları savunduk.

Mühendis emeğinin ucuzlatılmasının diğer önemli süreci eğitim politikalarıdır. Teknik donanım ve eğitim kadrosu olmadan açılan mühendislik bölümleri, her yıl geleceğe çok da umutlu bakmayan binlerce mezun vermektedir. Eğitimdeki eksikliklerini mezun olduktan sonra bu alanlarda oluşturulan sertifika piyasasıyla gidermeye çalışan genç mühendislere bilgi ve becerilerini bu şekilde artırabilecekleri dayatılmaktadır. Oysa biliyoruz ki bir alanda deneyim ve bilgi sahibi olmak ancak o alanda uzun ve güvenceli bir çalışma ile mümkündür. Şubemiz, gelir düzeyleri üzerinden de ayrımcılığa yol açan bu piyasalaşmadan üyelerini, teknik gelişim eğitimleri yoluyla korumaya ve desteklemeye çalışmıştır. Mühendislik okuyan EMO-GENÇ üyelerimize ve mesleğe adımını atan yeni üyelerimize uygulamalı eğitim dizisi düzenleyerek mesleğe ait pratik bilgiler verme yolunda çalışmalar yaptık. Uygulamalı eğitimleri, ilk yılımızda bölgemizdeki üniversiteler ile yaptığımız iş birliği ile üniversitelerin dersliklerinde eğitim setleri ile gerçekleştirdik. Dönemimizin ikinci yılında ise   yüksek gerilim uygulamalı eğitim alanının kurulabilmesi için gerçekleştirdiğimiz yoğun çabaların meyvesini aldık. Tüm maddi zorluklara rağmen yönetim kurulumuzun yoğun çalışmaları ile, BAOB binamız içerisinde, başta yeni mezun üyelerimizin yüksek gerilim konusundaki ihtiyaçlarını giderecek, yüksek gerilim manevralarını uygulamalı olarak yapabileceği yüksek gerilim uygulamalı eğitim alanının açılışını gerçekleştirdik. Bu eğitim alanı ile Trafo merkezlerinde meydana gelebilecek hatalı manevralara dayalı iş kazalarının önüne geçmeyi hedefledik.

Aynı uygulamalı eğitim alanının içerisine üyelerimizin alçak gerilim kompanzasyon sistemleri ile ilgili uygulama yapabilecekleri yük ve kompanzasyon panosunu temin ettik. Altyapı çalışmaları devam eden bu eğitim alanının tamamlanarak üyelerimizin hizmetine sunulmasını da 17. dönemde seçilecek arkadaşların en kısa süre içerisinde gerçekleştireceğine eminim.

Yine şubemiz bünyesinde bulunan bir odayı, üyelerimizin kütüphanesinde bulunan kitaplardan faydalanarak bilimsel çalışma ve araştırma yapabileceği, home ofis çalışan üyelerimizin kapitalist düzenin büyüttüğü kahve dükkanları yerine şubemizde çalışmalarını sürdürebileceği, üyelerimizin çalışmalarını rahatça yapabileceği, emekli meslektaşlarımız bir arada vakit geçirebilecekleri üye odası olarak üyelerimizin hizmetine sunduk.   Ayrıca şubemizde 20 kişilik ikinci bir eğitim odası hazırlayarak konferans salonu haricinde eğitimlerin yapılabileceği yeni bir yer düzenledik.

Temsilciliklerimizle de uyumlu ve üretken çalışmalarımızı sürdürdük. Odamızın içinde bulunduğu tüm maddi zorluklara rağmen, temsilciliklerimizdeki üyelerimizin de ciddi destekleri ile Balıkesir ve Yalova temsilciliklerimizi daha iyi şartlardaki yeni hizmet binalarına taşınmasını sağladık. Şubede düzenlenen eğitimleri, temsilciliklerimizde de düzenlemeye çaba sarf ettik.

Meslektaşlarımız ucuz ve güvencesiz şekilde işyerlerince çalıştırılmak istenmektedir. Bu durum özellikle genç meslektaşlarımız için temel sorun haline gelmiştir. Giderek düşen ücretler ve geçici işlerle hayatlarını idame etmeye zorlanmaktadırlar. Meslektaşlarımızın giderek azalan ve yoksulluk sınırına yaklaşan ücretler ile çalıştırılmalarına karşı, insanca yaşam standartlarını içeren çözümleri üreterek meslektaşlarımızın haklarının kaybolmaması ve gasp edilmemesi için gerekli çalışmaları yapmaya çalıştık.

Bursa Akademik Odalar Birliği ve TMMOB Bursa IKK‘nın toplantılarına kentsel ve mesleki sorunların gündeme gelmesine katkı koyan şubemiz, TMMOB politikalarının ve faaliyetlerinin kentimizde sürdürülmesi için yapılan çalışmalara katılmıştır. Kentimizde yapılan yanlış uygulamaların karşısında bir meslek odası olarak gerekli tepkiyi gösteren şubemiz, kamusal alanların satışına, Karayağız‘da kurulması planlanan biyokütle santralindeki eksikliklere, Kazdağlarında yapılan doğa katliamına,  Akkuyu Nükleer Santral Projesi‘nin yanlış bir proje olduğuna, ülkemizde yaratacağı tehlikeli durumlara, dışa bağımlı enerji politikalarının sürdürülmesi sonucu elektrik ve doğalgaza yapılan insafsız zamlara, yenilenebilir enerji kaynaklarından daha fazla yararlanmak için yatırımların Rüzgar ve Güneş enerjisine yapılmasının gerekliliğine, iş cinayetlerinin önlenmesi için iş güvenliği tedbirlerinin ve insanca yaşam şartlarının sağlanması gerekliliğine, Gemlik MKS Kapasite artışı ile ilgili ÇED raporuna, Kent trafiğinin durumuna dair bir çok konuda bilimsel verilerle kamu ve halk adına ortaya koymuş ve kamu yararına çözümler üretmiştir.

Şubemiz, gerçekleçtirdiği sempozyumlarla, bünyemizde bulunan meslek alanlarına ilişkin gerek ulusal gerek uluslararası akademiye katkılar sunmaya devam etmiştir. Uludağ Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi ile beraber düzenlediğimiz, başta bölgemizdeki Balıkesir ve Bursa Teknik Üniversiteleri olmak üzere yurt içi ve yurt dışından bir çok üniversitenin değerli akademisyenlerinin katkıları ile  ELECO 2018 ve ELECO 2019 sempozyumları ile Bursamız bilime, bilimsel bilgiye ve onun ürünlerine ev sahipliği yapmıştır. Yaptığımız sempozyumlar yurt içi ve yurt dışından yoğun katılım ile gerçekleştirilmiştir.

Bilimsel açıdan Başarı ile tamamlanan bu sempozyumlar, mali açıdan zor günlerden geçtiğimiz bu dönemde denk bütçe ile gerçekleştirilmiş olup, sempozyum bütçesinden oda bütçesine de katkıda bulunulmuştur.

 

EMO-GENÇ örgütlülüğün bölgemizdeki tüm üniversitelerde kurumsallaşması ve yaygınlaşması sağlanmıştır. Meslektaş adaylarımız olan öğrenci arkadaşlarımıza staj yeri bulunması, teknik ve sosyal eğitimler düzenlenmesi, sosyal faaliyetler ve Özgün Proje yarışmaları düzenlenmesi, şubemiz tarafından gerçekleştirilen etkinliklerde faal görev alınması konularında etkili çalışmalar yürütülmüştür.

Düzenlediğimiz teknik ve sosyal etkinliklerin yanı sıra sosyal sorumluluk projeleri de gerçekleştirdik. Kadın Komisyonumuzun etkinlikleri ile şube bütçesi kullanılmadan, meme kanseri derneğine bağış yapılmış, Orhaneli ilçemizdeki bir okula kütüphane yapılmış, farklı okullardan ihtiyaç sahibi 100 öğrenciye çanta ve kırtasiye malzemesi yardımı yapılmıştır.  Yine İKK ile birlikte milli bayramların coşku ile kutlanması için Yıldırım ilçemizdeki bir okulda da 23 Nisan Etkinlikleri organize edilmiştir.

2020–2021 yılları için önümüzde oldukça önemli görevler ve çalışmalar bizleri bekliyor. Şubemiz artan üyesiyle birlikte etkin katılımı ile önümüzdeki dönem çalışmalarını da başarıyla gerçekleçtirecektir. Elektrik Mühendisleri Odası Bursa Şubesi bundan önce olduğu gibi bundan sonra da; üyeleriyle birlikte karar alma, birlikte üretme, birlikte yönetme ilkesiyle hareket ederek, sorumluluk alanlarında dik durulunu sürdürecek, meslek alanlarımızda yalanan tahribata, meslektaşlarımızın sorunlarına ve ülkemiz ve kentimizin temel meselelerine karşı sözünü ve eylemini daha da büyütecektir.

16. Dönemde aramızdan ayrılan Değerli Meslektaşlarımız Hasan Basri TARCAN, Serkan Selçuk NARİÇİ, Mehmet Arslan GÖRAL, İsmail OKAT, Ali Cengiz DİZER, Rıfat YILMAZ, Adnan PULAŞ, Ahmet Hayrettin GÖKYILMAZ, Merih ŞANLI ve Sami ARSLAN`ı saygı ile anıyorum.

Yönetim Kurulu olarak iki yıl boyunca katkı ve destek veren tüm üyelerimize teşekkür ederken, şubemizin gerçekleştirdirği çalışmalarda emeği geçen başta komisyonlarda ve kurullarda görev alan, eğitimlerde ya da etkinliklerde görev üstlenen üyelerimize, EMO örgütlülüğünün bir parçası olan il, ilçe ve işyeri temsilcilerimize, üniversitelerimize, demokratik kitle örgütlerine ve tüm çalışanlarımıza teşekkür ediyor, vereceğiniz katkılarla şubemizi daha ileriye taçıyacak olan 17. Dönem Yönetim Kurulu‘na başarılar diliyorum.

 

Burak ÖZGEN‘ nin konuşmasının ardından Bursa Nilüfer İlçesi  Belediye Başkanı Turgay ERDEM, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, EMO istanbul Şubesi Başkanı Erol CELEPSOY, TMMOB Makina Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Fikri DÜŞÜNCELİ, TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Eskişehir Şube Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Adil GÜZLE, TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Sevim YÜRÜTEN, TMMOB Bursa İKK Sekteri Ferudun TETİK, TMMOB Mimarlar Odası Bursa Şubesi Başkanı Şirin RODOPLU ŞİMŞEK,TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Serkan DURMUŞ, TMMOB Şehir Plancıları Odası Bursa Şubesi yedek Yönetim Kurulu Üyesi Uluay KOÇAK GÜVENER konuşmalarını yaptılar.

 

Açılış konuşmaları ve konuk mesajlarının okunmasının ardından EMO Bursa Şubesi 16. Dönem Çalışma Raporu özetinin ve mali raporun okunmasına geçildi.

Çalışma Raporu özetini EMO Bursa Şubesi 16. Dönem Yönetim Kurulu Yazman Üyesi Halil İbrahim BAKAR yaparken, mali rapor özetini EMO Bursa Şubesi 16. Dönem Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Ömer ÇETİN yaptı. Çalışma Raporu ve Mali Rapor`un okunmasının ardından üyeler, iki rapor üzerine görüşlerini ve eleştirilerini dile getirdiler.

 

17. Olağan Genel Kurul, EMO Bursa Şubesi 16. Dönem Yönetim Kurulu`nun aklanmasının ardından 

Oda Genel Kuruluna önerilmek üzere EMO Bursa Şubesi 16. Dönem Yönetim Kurulu Yazman Üyesi Halil İbrahim BAKAR tarafından okunması ve oy çokluğu ile kabul etmesi ile devam etti. Şube Komisyonlarının çeşitli konulardaki önerilerinin EMO Genel Kurulu`na taşınması için yapılan görüşmeler , dilek ve temenniler ile sona erdi.

16 Şubat 2020 pazar günü yapılan  seçimlere mavi ve kırmızı olmak üzere 2 liste girdi. Seçim sonucunda Şube Yönetim Kurulu; Mavi Liste`den Mehmet Can, Halil İbrahim Bakar, Ömer Çetin, Burak Köy, Mert Ünler, Esra Kılıç ve Kırmızı Liste`den Abdullah Büyükışıklar`dan oluştu.

Mavi Liste‘den Mustafa Uzel, Ferit Günay, Tuğba Çelik, Alperen Elmalı, Eray Yağız, Asım Sarıcı ve Kırmızı Liste‘den Ömer Faruk Okur Yönetim Kurulu yedek üyesi olarak seçildiler.

Mavi Liste‘den Tunç Aladağ, Haydar Uygun ve Kırmızı Liste‘den Firuzan Tunca Şube Denetçisi olurken; Mavi Liste`den Kemal Rodoplu, Doğukan Ulupınar ve Büşra Kahraman Yörük yedek Şube Denetçisi olarak belirlendiler. 

 

 

 

 

 

 


Çok Okunanlar


BASIN AÇIKLAMASI

ŞUBE BAŞKANIMIZ MEHMET CAN BURSADA BUGÜN TV `YE KONUK OLDU

EMO BALIKESİR İL TEMSİLCİLİĞİMİZDE ROZET VE PLAKET TÖRENİ DÜZENLENDİ

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN

Okunma Sayısı: 136


Tüm Gündem

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.