MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANTALYA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 ANTALYA   BURDUR   ISPARTA 
 

 
FORMLAR
 
ÖLÇÜM BASVURU DİLEKCESİ
 
ÜYELİK
 
SMM
 
TEMSİLCİLİKLER
 
İŞ VE ELEMAN ARAYANLAR
 

EMO Antalya Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 21

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

HAYAT DURDU, FATURALAR DURMADI!


BASIN AÇIKLAMASI

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI ANTALYA ŞUBESİ BASIN AÇIKLAMASI

"Hayat durdu, faturalar durmadı !"

 

Ülkemiz ve dünya genelinde kritik bir süreçten geçiyoruz. "Covid-19" salgınına karşı önemli bir mücadele verilmektedir. Öncelikle bu mücadelede hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah`tan rahmet, acılı ailelerine sabır diliyor; tedavileri süren vatandaşlarımıza da acil şifalar temenni ediyoruz. Bu mücadelede fedakarca görev yapan başta sağlık çalışanlarımız olmak üzere bütün kamu çalışanlarımıza yürekten şükranlarımızı sunuyoruz. İnanıyoruz ki; bu zor dönemi hep birlikte aşacak, bu mücadeleyi de hep birlikte başaracağız.

 

Koronovirüs dünyanın her tarafında yayılmaya devam ediyor. Çok önemli bir halk sağlığına dönüşen salgının ekonomik etkileri de çok ağır olmaya başladı. Tüm dünya ülkeleri bir taraftan salgın ile mücadele ederken diğer taraftan salgının yol açtığı ekonomik sorunlar ile de mücadele etmek için bir dizi tedbirler alıyorlar.

 

Bu yaşananlar istenmeden olsa da insanların ekonomisini de olumsuz yönde etkilemektedir. Ekonomik kriz ile birlikte işlerini kaybedenlerin, temel ihtiyaçlarını karşılama imkânından yoksun olanların, gelir kaybına uğrayanların da desteklenmesinin önemi anlaşıldı ve buna yönelik ekonomik tedbirler açıklanıyor.

 

Bazı ülkelerde fatura ödemeleri öteleniyor ya da ötelenmesi konuşuluyorken, bazı ülkeler ise vatandaşlarına "siz faturalarınızı dert etmeyin biz destek olacağız" diyor. Ülkemizde açıklanan birtakım ekonomik paket ve akabinde atılan adımlar tedbiren önemli olsa da, ilgili desteğin daha fazla tabana yayılması ve tekil insanlara da bir an önce hitap etmesi elzem görünmektedir.

 

Türkiye‘de Covid-19 vakasının ilk açıklandığı 10 Mart tarihinden bu yana 1,5 ay geçmesine rağmen, iktidar tarafından alınan ekonomik önlemler içerisinde elektrik, doğalgaz, internet ve telefon faturaları ile ilgili henüz vatandaşın mağduriyetini giderecek bir düzenleme yapılmamıştır. Faturaların ertelenmesini bekleyen birçok kişiye elektrik ve doğalgaz   faturaları için nisan ayında zam yapılmayacağı açıklanmıştı. Ancak bu önlem yeterli bulunmamıştı. Bu durumda, ücretsiz izne gönderilecek işçilere günlük ödenecek 39 lira 24 kuruş da fatura ödemelerine yetmeyecektir.

 

Bilindiği üzere Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Covid-19 ile mücadele kapsamında salgının yayılmasını engellemek ve sosyal izolasyonun en iyi şekilde sağlanması amacıyla elektrik ve doğal gaz faturalarına ilişkin "Kıyasen Fatura Düzenlemesi" kararı almıştı. Bu çerçevede, elektrik ve doğalgaz faturası okuyanların korona ile mücadele çerçevesinde korumaya alınması doğru bir karar. Ancak, sayaç okuyanlara gösterilen bu özenin, abonelere de yani vatandaşa da gösterilmeli. Yine alınan bu karar kimlere uygulanacağı konusunda karışıklık ve de vatandaşa ek maliyet riski taşımaktadır. Zira hâlihazırda mücbir sebepten ötürü faaliyeti yavaşlayan işletmeler, takdir edersiniz ki 2018 ve 2019 yıllarındaki düzeyde bir enerji tüketimi olmayacaktır.  Pek çok mağdur ortaya çıkabilir. Mesela evde kal çağrısına uyup iş yerine sürekli gitmeyen esnaf, üniversiteleri kapatıldığı için memleketine dönen aboneyi üzerine almayan öğrenciler yada yeni abone değişikliği yapanlar, bu olağanüstü durumda geçici olarak evlerini birleştiren aile fertleri, bir yandan gelir kaybı yaşarken, diğer yandan harcamadıkları faturaları ödemek zorunda bırakılacaklar. Salgın nedeniyle vatandaş evden çıkmamaktadır ve bu nedenle elektrik ile doğalgaz faturaları artacak ve çalışamadıkları için evine ekmek götüremeyen milyonlarca insan bu ödemelerde zorlanacaktır. Her kesimi düşünerek kesinlikle alınan "Kıyasen Fatura Düzenlemesi" kararı, bu gibi durumları da dikkat alarak tekrar gözden geçirilmeli.

 

Bunun yanı sıra; krizden en çok etkilenen kesim olan; yoksul insanlarımız, asgari ücretliler, işsiz kalanlar, ücretsiz izine çıkarılanlar, iş yerini her gün zararla kapatan serbest çalışanlar başta olmak üzere, salgın nedeniyle zor günler yaşayan vatandaşlarımıza, "Evde Kal" çağrılarının yapıldığı ve evinde kalmasının ısrarla tavsiye edildiği bu dönemde fatura tahakkuk edilmesi, ödeme konusunda da sıkıntılar çıkaracaktır.

 

Buna göre, herkes faturalarını elektronik ortam üzerinden ödemiyor. Pek çok kişi hala bankalara ya da tahsilat yapan kuruluşlara giderek elden fatura ödüyor. Faturalar ertelenirse, vatandaşın ödeme yapmak için evden çıkmasının da önüne geçilmiş olur. Çok açık olarak görülmektedir ki; olağanüstü bir dönemden geçiyoruz ve olağanüstü tedbirlere ihtiyaç vardır. 

 

Vatandaşın ayakta kalabilmesi ve mağdur olmaması için, elektrik, doğalgaz, internet ve telefonları asla kesilmemeli, söz konusun hizmetlerin faturaları 3 ay boyunca faizsiz olarak ertelenmeli; tahsilâtları ise daha sonraki dönemlere eşit bir şekilde dağıtılmalıdır.

 

Bu ve benzeri kararlar yaşanan bu ekonomik kriz döneminde vatandaşların bir miktar nefes almasını sağlar. Bu süreçte her bir bireyin kendi sağlık, beslenme ve temizlik giderlerine odaklanması gerekir. Böyle dönemlerde vatandaş devletten fedakarlık bekler.

 

Israrla tekrar ediyoruz. Elektrik, doğalgaz, internet ve telefon gibi hayati ödemelerin belli bir süre faizsiz olarak ötelenmeli. Bu zor bir karar değil. İnsanlarımız can derdindeyken bir de ekonomik sıkıntılar ile boğuşmamalı. 28.04.2020

 

Şaban TAT

Yönetim Kurulu a.

Şube Yönetim Kurulu Başkanı

 TMMOB BAŞKANI EMİN KORAMAZ`IN ÜYELERİMİZE SESLENİŞİ

11.05.2020
 


Çok Okunanlar


EMO ALANYA TEMSİCİLİĞİMİZCE KAHVALTI ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI ÇELENK SUNMA TÖRENİNE KATILIM SAĞLANDI

KALEİÇİ ROTARY KULÜBÜ`NDE `ENERJİNİN DÜNÜ, BUGÜNÜ VE GELECEĞİ`

EMO ISPARTA İL TEMSİCİLİĞİMİZCE KAHVALTI ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ REKTÖR YARDIMCISI CENGİZ TOKER`E ZİYARET

10 KASIM ÇELENK TÖRENİ

ALANYA BELEDİYE BAŞKANI ADEM MURAT YÜCEL`LE GÖRÜŞME

ANTALYA ŞUBEMİZ ANTALYA MESLEK ODALARI EŞGÜDÜM KURULU TOPLANTISINA KATILDI

TİYATRO`DA ÜYELERİMİZLE BİR ARAYA GELDİK!

ÜRETİMDE DOĞAL GAZ ZAMMI VATANDAŞIN CEBİNİ YAKACAK

Okunma Sayısı: 37


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.