MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 KOCAELİ ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

YAYIN SATIŞ VE KİTAP LİSTESİ

   · 

ÖNEMLİ EVRAKLAR

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 BOLU   KOCAELİ   SAKARYA   ZONGULDAK   BARTIN   KARABÜK   DÜZCE 
 

 
MİSEM BANNER
 
MİSEM DIŞI BANNER
 
ÜYELİK
 
ÜYELİKLE İLGİLİ BELGELER
 
İŞ VE ELEMAN ARAYANLAR
 
TEMSİLCİLİK ADRES VE TELEFONLARI
 
SMM
 
EĞİTİMLER
 
ÖLÇÜM VE BİLİRKİŞİLİK BAŞVURU FORMU
 
ŞUBEMİZDE SATIŞA SUNULAN KİTAP LİSTESİ
 
ÇALIŞANLAR OLARAK HAKLARINIZI BİLİYOR MUSUNUZ?
 
TÜRKİYE’DE MÜHENDİS-MİMAR-ŞEHİR PLANCISI PROFİL ARAŞTIRMASI
 
DERGİ 437. SAYI

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

YARGITAY: YÜKSEK GERİLİMLİ TESİSLERDE ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ YETKİLİ


GÜNDEM

 
Yüksek gerilimli kuvvetli akım tesislerinde işletme sorumluluğunun yalnızca elektrik mühendislerince üstlenilmesine karşı yürütülen mahkeme sürecinde Yargıtay son noktayı koyarak, mevzuat uyarınca elektrikle ilgili fen adamlarının yüksek gerilim tesisleri işletme sorumlusu olma yetkisi bulunmadığına dair kararı onadı.
 

Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği`nin 60. maddesi "Tüm yüksek gerilimli kuvvetli akım tesislerinde teknik konulardan sorumlu elektrik mühendisi olmalıdır. 154 kV ve daha büyük kuvvetli akım tesislerinde (uzaktan kumanda edilen TM ler hariç) işletme sorumlusu olarak en az bir elektrik mühendisi bulundurulmalıdır." şeklinde düzenlenmiş olup yüksek gerilimli kuvvetli akım tesislerinde işletme sorumluluğunun elektrik mühendisleri tarafından yapılabileceği açık bir şekilde ifade edilmiştir.

Ne yazık ki uygulamada elektrikle ilgili fen adamlarının, yüksek gerilimli kuvvetli akım tesislerinde işletme sorumluluğunu üstlendiği gözlenmektedir. AYDEM Elektrik Dağıtım A.Ş tarafından işletme sorumluluğunun elektrik mühendisi yerine elektrik teknisyenine verildiğinin tespit edilmesi üzerine anılan firmaya uyarı yazısı gönderilmiştir.

İlgili firmaya ait trafonun işletme ve bakım işlerini üstelenen elektrik teknisyeni, AYDEM Elektrik Dağıtım A.Ş`nin yazısının iptali ile çekişmenin önlenmesi talebiyle olayı yargı mercilerine taşımıştır. Aydın 3 Asliye Hukuk Mahkemesi`nde görülen davada; elektrik teknisyenlerinin yüksek gerilimli kuvvetli akım tesisinde işletme sorumluluğu görevi üstlenip üstlenemeyeceği tartışılmıştır. Mahkemenin 17.01.2018 tarihli kararında AYDEM Elektrik Dağıtım A.Ş`nin yazısında ilgili firmanın Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği hükümlerine uygun davranmasının istenildiği, bu yönetmelik hükmü ortadan kaldırılmadıkça AYDEM Elektrik Dağıtım A.Ş`nin farklı bir uygulama yapmasının mümkün bulunmadığı gerekçesiyle davacı elektrik teknisyeninin davası reddedilmiştir.

Anılan ret kararına karşı elektrik teknisyeninin yapmış olduğu itiraz üzerine dosyayı inceleyen İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 4. Hukuk Dairesi ise; Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği`nin 60. maddesi gereğince elektrik tesisleri işletme sorumlusu olarak bir elektrik mühendisinin görev alması gerektiği, Elektrik ile İlgili Fen Adamlarının Yetki, Görev ve Sorumlulukları Hakkında Yönetmelik hükümlerinde de yüksek gerilim tesisleri bakımından işletme sorumluluğuna ilişkin bir yetkinin fen adamlarına verilmediği bu nedenlerle elektrik teknisyeninin yönetmelik hükümlerince büyük kuvvetli akım tesislerinde işletme sorumlusu olarak görev yapmasının hukuken kabul edilemeyeceğine karar vermiştir.

Anılan kararda ayrıca benzer bir tartışmanın idare mahkemesinde yapıldığı ve idare mahkemesi kararında geçen; yüksek gerilim tesislerinde elektrik işletme sorumluluğunun Odamız tarafından belirlenen uygulama esaslarına göre düzenlenmiş "Elektrik YG Tesisleri İşletme Sorumlusu Belgesi"ne sahip elektrik mühendisleri tarafından üstlenebileceği hükmü hatırlatılmıştır.

Bölge Adliye Mahkemesi kararına karşı temyiz yoluna başvuran davacı elektrik teknisyeninin itirazları Yargıtay 4. Hukuk Dairesi tarafından da değerlendirilerek 25.06.2020 tarihinde reddedilmiştir. Kesinleşen bu karar ile elektrikle ilgili fen adamlarının yüksek gerilim (YG) tesisleri işletme sorumluluğu üstlenemeyeceği bir kez daha ortaya konulmuştur.


Çok Okunanlar


EMO KOCAELİ ŞUBESİ TEMSİLCİLİK DENETLEMELERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

KOMİSYON TOPLANTILARI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

UYGULAMALI YG MANEVRA EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

Okunma Sayısı: 22


Tüm Gündem

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.