MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ESKİŞEHİR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

AİDAT ÖDEME FORMU

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 BİLECİK   ESKİŞEHİR   KÜTAHYA 
 

 
 
 
 
2013 YILI EN AZ ÜCRET TANIMLARI
 

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

GERZE HALKININ YANINDAYIZ


GÜNDEM

 
Elektrik Mühendisleri Odası 47. Dönem Yönetim Kurulu yaptığı açıklama ile Sinop Gerze’de termik santrala karşı mücadele eden yaşam savunucuları için verilen ceza kararına tepki göstererek, Gerze halkının yanında olduğunu duyurdu. Açıklamada, “Hukuk güvenliğinin olmadığı bir ülkede halkın kendi haklarına sahip çıkmak için harekete geçmesi en doğal insani haktır. Bu hakkın yargılanması da kabul edilemez” denildi.
 

 ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI BASIN AÇIKLAMASI

 

GERZE HALKININ YANINDAYIZ

 

Sinop Gerze`de 10 yıl önce 5 Eylül 2011`de olağanüstü bir direniş göstererek bölgeye termik santral kurulmasını engelleyen yaşam savunucularına, Gerze Asliye Ceza Mahkemesi tarafından toplam 42 yıl hapis ve 63 bin TL para cezası verilmiştir. Orman Kanunu`na aykırı olduğu için 2015 yılında iptal edilen termik santralın kurulmasına karşı çıkmanın, nasıl yasadışı sayılabildiği ve suç kapsamında değerlendirildiğinin açıklanması gerekmektedir.

Ülkemizde uzun zamandır halkın, kamusal alanlara ve yaşam haklarına müdahaleye gösterdiği demokratik tepkiler en sert şekilde bastırılmaya çalışılmakta, rant temelli doğa tahribatı toplumsal duyarlılıklar yok sayılarak sürdürülmek istenmektedir. Kolluk kuvvetlerinin sert müdahalesine rağmen direnişten vazgeçmeyen Gerzeliler`in mücadelesi Türkiye ve dünya tarihine geçen örnek eylemlerden biridir. Hal böyleyken, üstelik ortada artık bir santral projesi bile kalmamışken verilen bu ceza, ülkemizde farklı bölgelerde halen yürütülen çevre mücadeleleri için bir gözdağı niteliği mi taşımaktadır?

Hukuk güvenliğinin olmadığı bir ülkede halkın kendi haklarına sahip çıkmak için harekete geçmesi en doğal insani haktır. Bu hakkın yargılanması da kabul edilemez.

Demokratik yönetimlerin temelini oluşturan insanların fikirlerini her türlü platformda dile getirme, gösteri ve yürüyüş yapma hakkını yok sayan bu karar, yeterince yara almış hukuk devletine bir darbe daha indirilmesi anlamına gelmektedir. Yargının bağımsızlığının ve yargıya olan güvenin biran önce sağlanması gerekirken kamu vicdanının yok sayılması, ülkemiz adına utanç vericidir.

Gerze halkının canı pahasına karşı çıktığı Gerze TES, 1.200 MW kurulu güçte yılda 8.700 GWh elektrik üretmek üzere planlanmıştır. Söz konusu santral bugün faaliyete geçmiş olsaydı, ÇED raporu verilerine göre; yılda 3.1 milyon ton kömür yakacak, bacasından 30.8 ton/saat uçucu kül, 3.4 ton/saat taban külü çıkartacak ve saatte 160.000 m3 soğutma suyu kullanacaktı.

Türkiye`nin 2020 yılında elektrik kurulu gücü 95.890 MW, maksimum ani puantı ise 49.8 bin MW olarak gerçekleşmiştir. Üretilen elektriğin yüzde 22`si ithal kömür kaynaklı olup, ithal kaynak kullanımı toplamda yüzde 44 düzeyindedir. Elektrik kurulu kapasite kullanım oranı çok düşük ve sektörde halen 20-25 milyar dolar değerinde atıl kapasite söz konusudur. Bankalar Birliği`nin geçtiğimiz yıl yapılan açıklamalarında yer aldığı üzere, enerji sektörünün 47 milyar dolarlık borç yükünün büyük ölçüde devam ettiği dikkate alındığında, atıl kapasitenin sektör üzerindeki yükü daha da önem kazanmaktadır.

Sonuç olarak Türkiye`nin zaten ihtiyacının çok üzerinde bir elektrik üretim kapasitesi varken, doğayı katletmek uğruna tek amacı belirli çevrelere rant sağlamak olan projelere geçit verilmemelidir.

Elektrik Mühendisleri Odası olarak, köyünü, toprağını ve suyunu korumak için mücadele eden Gerze halkının ve yaşam savunucularının yanında olduğumuzu belirtir, karara karşı yürütülecek temyiz aşamalarında her türlü desteği vereceğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.

 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI

47. DÖNEM YÖNETİM KURULU

29 Ocak 2021TORBA YASA TEKLİFİNİ GERİ ÇEKİN

23.11.2020
 


Çok Okunanlar


MÜHENDİSLERLE TEA & TALK

TÜRK TELEKOM’DA KURUMSAL HAFIZA SİLİNİYOR

İNDİRİM TÜKETİCİ İÇİN HAYAL OLDU

NÜKLEER DÜZENLEME KURUMU KAPATILSIN!

Okunma Sayısı: 2


Tüm Gündem

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.