MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ESKİŞEHİR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

AİDAT ÖDEME FORMU

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 BİLECİK   ESKİŞEHİR   KÜTAHYA 
 

 
 
 
 
2013 YILI EN AZ ÜCRET TANIMLARI
 

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

FUKUŞİMA’NIN 10. YIL DÖNÜMÜNDE NÜKLEER İNADINDAN VAZGEÇİN!


BASIN AÇIKLAMASI


 
Nükleer Karşıtı Platform (NKP), Fukuşima Nükleer Santral kazasının 10. yıl dönümü nedeniyle basın açıklaması yaptı. “Enerji lobilerinin çıkarları doğrultusunda, alınan siyasi kararlarla insanlığa yapılacak en büyük kötülüğün farkına vararak, geleceği sorunlu projelerden biran önce vazgeçilmesini istiyoruz” denilen açıklamada, nükleer santralların neden olduğu facialar hatırlatılarak, hükümet sorumluluğa davet edildi. Halk sağlığı başta olmak üzere, canlılara, doğaya vereceği zararların telafisinin mümkün olmayacağı, tüm canlıların maruz kalacağı felaketler karşısında Nükleer Enerji Komisyonu kurulması talep edildi. Açıklamanın tamamına yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.
 

 

NÜKLEER KARŞITI PLATFORM BASIN AÇIKLAMASI

FUKUŞİMA`NIN 10. YIL DÖNÜMÜNDE NÜKLEER İNADINDAN VAZGEÇİN!

 

Fukuşima Daiichi Nükleer Santral kazasının üzerinden 10 yıl geçti; Çernobil`in ardından nükleer kaza insanlığa diz çöktürürken, canlılar için santral hala büyük tehdit oluşturmaya devam ediyor.

Japonya`nın Fukuşima bölgesinde 11 Mart 2011 tarihinde dünyanın en büyük nükleer facialarından biri meydana gelmiş, Pasifik Okyanusu`nda yaşanan 9.1 büyüklüğündeki depremin ardından oluşan tsunamiyle Fukuşima Daiichi Nükleer Santralı`nda peş peşe patlamalar yaşanmıştır. Santral ünitelerinde soğutma sağlanamadığı için reaktörlerin 3`ünde çekirdek erimesi olurken, binlerce yıl milyarlarca canlının hayatına mal olacak radyo aktif maddeler okyanus ve atmosfere hızla yayılmıştır. Felakette; 20 bin kişi hayatını kaybetmiş, 200 bine yakın kişi de yüksek radyasyon nedeniyle yaşadığı bölgeyi terk etmek zorunda kalmıştır.

Aradan geçen onca yıla rağmen alınan önlemler yeterli olmamış, kanser vakalarında büyük artış yaşanmıştır. Santralın 2. ve 3. reaktörlerin muhafaza kazanlarının kapaklarında yapılan ölçümlerde, radyasyon seviyesinin alanda sadece l saat bulunan bir insanı öldürmek için yeterli olduğu tespit edilmiştir. Japonya`nın santralda bulunan yaklaşık 1 milyon ton suyu Pasifik Okyanusu`na bırakma düşüncesi ise insan DNA`sına vereceği zarar düşünüldüğünde endişeleri katlarken, 13 Şubat 2021 tarihinde Fukuşima açıklarında meydana 7.1 şiddetindeki deprem de bir kez daha tüm dünyayı sarsmıştır.

Yaşanan felaketlere rağmen ülkemizi yöneten siyasi iktidarlar ise nükleer enerji sevdasından vazgeçmemiş, Mersin Akkuyu`da inşa, Sinop İnceburun`da proje aşamasında olan nükleer santralları halk iradesini ve bilimsel gerçekleri hiçe sayarak devreye sokmuştur.

Akkuyu Nükleer Güç Santralı inşaatı alanında yaşanan ciddi sorunlara karşı en ufak bir hata, yaşanacak bir kaza ya da şiddetli bir deprem ve herhangi bir saldırı sonrası oluşacak faciayı yok sayan siyasi iktidar, nükleer inadında diretirken, basına yansıtılan sorunlar halkın nükleer konusundaki kuşkularını ve endişelerini daha da arttırmıştır. 

Ülkemizde inşa edilmeye çalışılan nükleer santralların halkımızı adeta çıkmaz bir sokağa götüreceği ortadayken, mülkiyeti, kurulumu, işletilmesi Rus Şirketi Rosatom`a ait olacak, yüksek fiyatlarla enerji üretecek, sadece Rusya`nın kazanım elde edeceği, teknolojisi, güvenlik riskleri, atık sorunu, ithal kaynak bağımlılığı ve olası sızıntılarda insan sağlığı ve doğal çevre üzerinde yaratacağı etkiler, enerji alanında zaten bağlı bulunduğumuz Rusya`ya daha da bağımlı hale gelmemizi sağlayacaktır.

Uygulanan neoliberal politikalar sonucunda kamu hizmeti olan enerji ve elektrik temini piyasa faaliyeti haline dönüştürülmüş, enerji tekellerinin kar egemenliğine teslim edilmiştir.

Henüz kesinleşmemiş verilere göre 2020 yılında;  305.4 milyar kilovat saat elektrik enerjisi üretilmiş, 304.8 milyar kilovat saat elektrik tüketimi olmuştur. İnşa halinde devreye alınacak santralların üreteceği elektrik enerjisi de hesaba katıldığında nükleer santralların kimin için, ne için kurulduğu sorularına yanıt bulunamamaktadır.

Türkiye`nin elektrik kurulu gücü 2021 Şubat ayı itibarıyla 96 bin 710 megavata ulaşmış, puant ihtiyacı da 50 bin megavatın civarında tespit edilmiştir. Akkuyu`da üretilecek elektrik 12.35 cent kilovat saat bedel üzerinden alınacaktır; ihtiyaç yokken birçok ülke nükleer santralları kapatma kararı alırken ve hatta nükleer enerjiyi güçlü bir şekilde tavsiye ettiği için pişman olduğunu ifade eden Japonya eski başbakanı Naoto Kan`ın itirafına rağmen bu kadar pahalı, riskli bir enerji üretimine neden gerek duyulmaktadır?

Halkın haklı itirazları ve uzmanların yaptığı tüm uyarılara rağmen, Fukuşima`nın yıl dönümü öncesinde insanlık faciada kaybedilenlerin acısı ile bir kez daha sarsılırken, 10 Mart`ta düzenlenen sanal temel atma töreni ile tüm dünyaya nasıl bir sorumsuzluk örneği sergilenmek istenmekte, insanlığın sonunu getiren teknoloji nasıl bir milli itibar meselesine dönüştürülmektedir?  

Santralın devreye girmesiyle yoksulluğa terk edilen halkın elektrik faturaları daha da kabaracak, enerji yoksulluğu sorunu ülkemizde giderek ağırlaşacaktır.

Nükleer Karşıtı Platform (NKP) Bileşenleri olarak, gelişen teknoloji ve dönüşüm ile ülkemizde enerji açığı bahanesiyle, kamu kaynakları heba edilerek nükleer santrallar kurulmasını kabul etmiyoruz.

Fukuşima`nın 10. yıl dönümünde, enerji lobilerinin çıkarları doğrultusunda, alınan siyasi kararlarla insanlığa yapılacak en büyük kötülüğün farkına vararak, geleceği sorunlu projelerden biran önce vazgeçilmesini istiyoruz.

Nükleer santralların neden olduğu faciaları bir kez daha hatırlatarak hükümeti sorumluluğa davet ediyor, halk sağlığı başta olmak üzere, canlılara, doğaya vereceği zararların telafisinin mümkün olmayacağının altını çiziyoruz. Tüm canlıların maruz kalacağı felaketler karşısında Nükleer Enerji Komisyonu kurulmasını talep ediyoruz.


 

NÜKLEER KARŞITI PLATFORM

11 Mart 2021

 TORBA YASA TEKLİFİNİ GERİ ÇEKİN

23.11.2020
 


Çok Okunanlar


ŞUBE BÜLTENİNİN 6.SAYISI YAYINDA!

ELEKTRİK ENERJİSİ DEPOLAMA SİSTEMLERİ SEMİNERİ DÜZENLENDİ

ESKİŞEHİR SANAYİ ODASI İLE EĞİTİM PROTOKOLÜ İMZALANDI

18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ KUTLU OLSUN !

ODA YÖNETİM KURULU GÖREV DEĞİŞİKLİĞİ

8 MART EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN !

Okunma Sayısı: 21


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2023 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.