MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 BURSA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU TOPLANTILARI

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

HUKUKSAL ÇALIŞMALAR

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 BALIKESİR   BURSA   ÇANAKKALE   YALOVA 
 

 
MİSEM ONLİNE BAŞVURU
 
ELEKTRİK, ELEKTRONİK, BİLGİSAYAR VE BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ HİZMETLERİ/EN AZ UCRET TANIMLARI 2017
 
MÜHENDİSLİĞE HAZIRLIK SEMİNERLERİ
 
MİSEM DIŞI EĞİTİMLER
 
BAŞVURU FORMU
 
İŞ ARAYANLAR
 
ENERJİ ÖZELLEŞTİRİLEMEZ
 

EMO Bursa Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 118

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

EMO BURSA ŞUBESİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI: TÜRKİYE`DE 9 MİLYON BİNA ATMOSFERİ ISITIYOR


GÖRSEL BASINDA ODAMIZ

 
Türkiye`nin elektriğin yüzde 35’ini ithal doğal gazdan, yüzde 25’ini de ithal kömürden sağladığına belirten Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Bursa Şubesi Başkanı Burak Özgen, enerjide dışa bağımlılığı azaltmak ve olası bir krizde elektrik sıkıntısı yaşanmaması için, güneş enerjisi ve ısı yalıtımını işaret etti. “Türkiye genelinde 9 milyon bina atmosferi ısıtıyor. Ülkemizdeki bütün binaların yalıtımları sağlanarak atmosferi ısıtmamızın önüne geçmemiz gerekiyor” diyen Özgen, kamu binalarından başlanarak, tüm binaların çatılarına kurulacak panellerle güneş enerjisi üretiminin teşvik edilmesinin de enerjide dışa bağımlılığı azaltacağını söyledi.
 

 

EMO Bursa Şubesi Başkanı Burak Özgen, "Ülkemizdeki enerji üretiminin yaklaşık yüzde 35`i doğal gaz kaynaklı çevrim santrallerinden sağlanıyor. Dolayısıyla ülkemize gelen doğal gaz miktarındaki azalma, otomatik olarak elektrik üretimini de olumsuz yönde etkiliyor" dedi. Enerjide dışa bağımlılığı azaltmak ve olası bir krizde elektrik sıkıntısı yaşanmaması için, güneş enerjisi üretimine geçilmesi gerektiğini söyleyen Özgen, şöyle konuştu:

 

"Güneşe dönüş enerji üretimi açısından çok önemli. Elektriğin yüzde 35`ini ithal doğal gazdan sağlıyoruz. Yaklaşık yüzde 25`ini de ithal kömürden. Enerjide yüzde 50- 55 seviyelerinde dışa bağımlıyız. Çatılara güneş enerji sistemlerinin kurulması, dışa bağımlılığı azaltır. Kamu binalarından başlamak kaydıyla, birçok binada güneş enerjisi üretiminin teşvik edilmesi, enerjide dışa bağımlılığımızı azaltacaktır. Dolayısıyla ithal kaynaklardan yaşanabilecek enerji kesintilerini de asgariye indirecektir. Özellikle kentimiz sanayi kenti, burada fabrikaların çatılarında çok ciddi boş alanlar var. Fabrikaların çatıları çok uygun. Kamu haricinde endüstriyel alanda da güneş enerji sistemleri kurulabilir."

 

 

 

STADYUMLARA GÜNEŞ PANELLERİ

 

Enerji tasarrufu için, futbol karşılaşmalarının gündüz yapılmasıyla ilgili öneriyi de değerlendiren Burak Özgen, stadyumlardaki gece karşılaşmalarının aylık enerji tüketiminin 630 bin kilovat saat olduğunu söyledi. Özgen, "Yapılan araştırmalarda bir maç ortalama 15 bin kilovat saatlik bir enerji tüketimi anlamına geliyor. Bütün liglerin ayda ortalama 42 gece maçı yaptığı düşünülürse, 630 bin kilovat saatlik bir enerji tüketimi oluyor. Ülkemizin aylık bazdaki bütün tüketimi 27,5 milyar kilovat saat. Stadyumlarda bir enerji tasarrufu sağlanabilir, ama asıl büyük pencere stadyumlar değildir. Bu rakamlar o gerçeği yüzümüze çarpıyor" dedi.

 

Stadyumların çatılarına kurulacak güneş panelleri ile hem tüketimin azaltılacağı hem de üretime katkı sağlanacağını belirten Özgen, "Antalya`nın stadyumu kurulurken bu yapıldı. Galatasaray`ın stadyumunda da yaklaşık 1 ay önce çatılara güneş panelleri kuruldu. Antalya Stadı`ndaki yaklaşık bin haneye yakın, Galatasaray`ın Ali Sami Yen Stadyumu`ndaki güneş panelleri yaklaşık 2 bin haneye yakın evin elektrik ihtiyacını karşılayacak kapasiteye sahip. Özellikle yeni yapılan stadyumların çatıları da komple kapalı olduğu için bu sisteme uygun. Planlanırken, güneş panelleriyle enerji üretecek şekilde yatırımları yapılırsa, ülkemize de ciddi bir enerji kaynağı olacaktır. Dışa bağımlılığımızı azaltacak bir enerji kaynağı olarak değerlendirilecektir. Statlar kendi ihtiyaçlarını çok rahat karşılayabilirler."

 

‘9 MİLYON BİNA ATMOSFERİ ISITIYOR`

 

Enerji tüketiminin düşürülmesi için ise binaların ısı yalıtımlarının yapılması gerektiğine dikkat çeken Özgen, "2007 yılında çıkartılan 6527 sayılı Enerji Verimliliği Yasası, bize enerji tasarrufunu nasıl yapmamız gerektiğini anlatıyor. Bu yasada binaların enerji verimliliğine yönelik yalıtım gibi, enerji tasarrufu ile ilgili çeşitli maddeler var. Enerji yöneticiliği sertifikası ile birlikte, bu binaların analizleri yapılarak, gerekli önlemlerin alınması gerekiyor. İlk yasa çıktığında, 2011 yılına kadar bütün binaların, enerji yalıtımının sağlanması konuşuluyordu. Ancak, bu 2020 yılına kadar uzatıldı. Ve geçen günlerde yine bakanlıktan yapılan açıklamayla, 2030 yılına kadar yalıtımsız bina kalmayacağı kaydedildi. Şu anda Türkiye genelinde 9 milyon bina atmosferi ısıtıyor. Asıl alınması gereken önlemler bunlar. Ülkemizdeki bütün binaların yalıtımları sağlanarak, gerekirse devlet desteğiyle birlikte bu yalıtımlara yatırımlar yapılarak atmosferi ısıtmamızın önüne geçmemiz gerekiyor" ifadelerini kullandı.

 

 https://www.haberler.com/emo-bursa-sube-baskani-turkiye-de-9-milyon-bina-14725013-haberi/

 

 


Çok Okunanlar


EMO BURSA ŞUBESİ 19. DÖNEM ÇALIŞMA PROGRAMI

BURSA TİCARET VE SANAYİ ODASI YÖNETİM KURULU VE İNŞAAT KOMİTESİ ÜYELERİ ŞUBEMİZİ ZİYARET ETMİŞLERDİR

EMO GENÇ STAJ BAŞVURULARI BAŞLADI

ÇEVRİM İÇİ TEKNİK SEMİNER: PCB TASARIMINDA EMC OPTİMİZASYONU, SİMÜLASYON TEMELLİ YAKLAŞIMLAR VE TASARIM ÖNERİLERİ SEMİNERİ DÜZENLENDİ

SOLAREX 2024 ULUSLARARASI İSTANBUL GÜNEŞ ENERJİSİ VE TEKNOLOJİLERİ FUARINA TEKNİK GEZİ DÜZENLENDİ

BURSA OSMAN ŞEVKİ ULUDAĞ ANADOLU LİSESİ` NDE MESLEK TANITIMI

Okunma Sayısı: 82


Tüm Görsel Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.