MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 SAMSUN ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AMASYA   ÇORUM   ORDU   SAMSUN   SİNOP 
 

 
SMM YÖNETMELİĞİ
 
MİSEM ONLİNE BAŞVURU
 
TOPRAKLAMA TEST ÇALIŞMALARI BAŞVURU FORMU
 
13. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU
 
12. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU
 
RÜGES'09 BİLDİRİLER KİTABI
 
MART 2009 ÇEVRE BİRLİKTELİĞİ EKİ
 
SAMSUN KENT SEMPOZYUMU '08 BİLDİRİLER KİTABI
 
ORTA KARADENİZ BÖLGESİ ENERJİ FORUMU
 
ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
 
MOBİL KAPAK
 
ÇALIŞMA RAPORU
 

EMO Samsun Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 15.3

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

ZAMLARI GERİ ALIN 
19.02.2022 tarihinde EMO Samsun Şube, Tükoder ve ESM Samsun Şube olarak yapılan basın açıklaması metnine yazımız devamından ulaşabilirsiniz.
 

 

Bilindiği üzere; 2021 Yılı TÜİK TÜFE oranı yüzde 36, 08 Yeniden Değerleme oranı ise yüzde 36,20 oranında artmışken, başta elektrik fiyatları olmak üzere bir çok temel tüketim mallarına yıllık bazda bunların çok üzerinde zam gelmiştir. Elektrik`e yüzde 75-158,8 oranında yapılan zam ilk sırayı alırken akaryakıt, doğal gaz ve diğerleri takip etmiştir. TÜFE`nin 2 ila 4,6 katına ulaşan tüketicinin yaşam kalitesini düşüren, alım gücünü yok eden bu zamları kabul etmek mümkün değildir.

Vatandaşın ve küçük esnafın canını yakan elektrik zamlarında güçlü olan şirketler korunmuştur.

Ancak, mızrak artık çuvala sığmıyor. Uygulanan özelleştirme yanlısı enerji politikaları iflas etmiştir. Ülke gerçeğinden uzaklaşmıştır. Ülkeyi yöneten politikacıların bazılarının sorun yok demesi, bazılarının ise zamları biz yapmıyoruz demesi bunun bir göstergesidir.

Zamları Ülkeyi yöneten bir başka el mi yapmaktadır? Kademeli kazık dediğimiz kademeli tarifede, ilk kademe günlük ortalama 5 kw/h`lik tüketim baz alınarak beş ve altına % 50 üzerine ise % 125 zam yapılmıştır. Gelen tepkiler sonucu günlük ortalama 7 kw/h yükseltilmiştir.

Uygulama ise 01/02/2022 tarihinde başlatılmıştır. Peki sormak istiyoruz; ocak ayında günlük ortalama 2kw/h`lık zamlı fark kimin kasasına gitmiştir. Doğru olan günlük 7 kw/h ise neden yılbaşı itibariyle başlatılıp faturalardan mahsuplaşma yapılmadı? Bir ayda kimler ne kadar zenginleşti? Mevcut enerji politikaları, halkın sırtından şirketlere kaynak aktarma aracına dönmüştür. Bir nevi sermaye transferi oluşmaktadır. Vatandaş enerji şirketlerine sermaye transferinde kullanılamaz.

 

Ekonomik krizin, enerji hakkımızın bir avuç şirketin karı için piyasalaştırılmasının, elektriğin toptan satış bedelinin üzerine eklenen şirket bedellerinin, kara kışta yaşanan elektrik kesintilerinin faturasını ne bir ayda eriyen ücretlerimizle ne de hayatlarımızla ödemek istemiyoruz. Gittikçe yoksullaşan Vatandaş, yapılan zamlar ile alım gücünün düşmesi nedeniyle açlığa mahkum edilmektedir. Son yıllarda ilk kez yılın ilk ayında açlık sınırı asgari ücreti yakalamıştır. Tüketicinin gücü tükendi, ZAMLARI GERİ ALIN

İNSANCA YAŞAMAK İSTİYORUZ.

Evrensel hakkımız olan Temel İhtiyaçlarımızın karşılanma hakkının karşılığını bulmasını istiyoruz, insanca yaşamak bizimde hakkımızdır.

Özelleştirmeler, tüketime dayalı ekonomi politikaları, yanlış enerji politikaları ve plansızlığın ülkemizi getirdiği nokta ortadadır. Önümüzdeki dönemlerde Elektrik, doğal gaz ve akaryakıta yapılan zamlar; temel ihtiyaçlarımız olan birçok ürünün fiyatlarına artış olarak yansıyacak ve artarak devam edecek, yaşanan krizin daha da derinleşmesine neden olacaktır.

Yapılan zamlar raf fiyatlarına yansımış ve nerede ise fiyatlar günlük değişmeye başlamıştır. Alım gücünün düşmesi nedeniyle, tüketici besin değeri yüksek ekonomik ve sağlıklı gıdaya ulaşamayacak, merdiven altı imalatlar, taklit ve tağşiş ürünler artacak, tüketici sağlığı tehlikeye düşecek ve halk sağlığı bozulacaktır. Ülkemizde kaynak vardır, bu kaynakları güçlü olan sermayenin yararına değil güçsüz olan halkın yararına kullanılmalıdır.

Elektrik, doğalgaz, telefon, internet faturalarına yapılan zamlar geri alınmalı; açlık sınırının altında geliri olan ya da hiç geliri olmayan her haneye, Açlık sınırın çok altında yaşam mücadelesi veren emeklilere, tek asgari ücretli çalışanlara insani elektrik miktarı ücretsiz verilmelidir.

Başta KDV olmak üzere, konutlarda faturaları kabartan vergi ve kesinti kalemleri kaldırılmalıdır.

Emekli maaşları, asgari ücret yeniden gözden geçirilerek güncellenmelidir.

O NEDENLE, VERİLECEK MÜCADELE SADECE BU ZAMLARIN GERİ ALINMASININ MÜCADELESİ DEĞİL KAMUYA AİT OLANIN KAMUYA TEKRAR İADE EDİLMESİNİN MÜCADELESİDİR. DAĞITIM ŞİRKETLERİNE DEĞİL HALKA VERİN

İYİ YÖNETİLEMEYEN EKONOMİ NEDENİYLE OLUŞAN EKONOMİK KRİZİN, YÜKSELEN DÖVİZ KURLARININ VE SÖZDE ENERJİ MALİYETLERİNİN SORUMLUSU VATANDAŞ DEĞİLDİR, ÖYLE İSE NEDEN KRİZİN FATURASINI VATANDAŞ ÖDESİN.

EMO SAMSUN ŞUBE YAZMAN ÜYE TAMER BİLAL

TÜKODER AZİZ KOÇAL

ESM SAMSUN ŞUBESİ MUSTAFA NİYAZİ BULUT 

 

Dosyalar

(170 KB)ELEKTRİK FATURALARI NEDEN, NASIL ZAMLANDI?

12.02.2015
 


Çok Okunanlar


Okunma Sayısı: 33


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2022 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.